Malatyalı Izzet Okumuş, Nemrut Dağı Zirvesine Sâdır Yolun Yapılmamasına Tepki Gösterdi: “Bir Kilometre Yolu Yapamıyorlar”

Yıllardır Nemrut Dağı’nın tanıtımı ve turizmi üzere çaba harcayan Malatyalı Ihtişam Kültürlü, Nemrut’un zirvesine revan yolun hala yapılmamasına reaksiyon gösterdi. Münevver, “Ahmet Karaaslan (eski İmar ve İskan Bakanı) icra vekili oldu ve yolu buraya getirdi. Yoksa bunlar getiremezdi. Yegâne kişiydi yolu getirdi, deminden DOĞRU Parti’bile 4-5 saylav var ama ayrımsız kilometre yolu yapamıyorlar. Çok kusur ayrımsız husus, ben şahsen Malatyalı olduğuma utanıyorum” dedi.

Gün Doğusu ve Mağrip medeniyetlerinin kesişme noktasında bulunan, abide mezarları ve dev heykelleriyle, güneşin doğuşunun ve batışının yeryüzü evire çevire izlendiği yer namına aşina Nemrut Dağı, değme yıl binlerce yerli ve ecnebi turisti ağırlıyor.

Pütürge’de hareketli ve ilk defa 8 yaşında gördüğü Nemrut Dağı’na hayran kalan Çap Vazıh, yıllardır bölgeye gezici getiriyor. Nemrut Dağı’na Malatya marifetiyle el getirilmesine karşın dağın zirvesine revan 1,5 kilometrelik kısmın bibi yapılmamasına aksülamel gösteren Münevver, İl Hususi İdaresi vasıtasıyla 1988 yılında yapılan ancak sonrasında etkisiz mütezayit, son kendisine Pütürge Belediyesi yoluyla restore edilerek yeniden hizmete açılan otelin Nemrut turizmine yardım sağlayacağını belirtti.

“AHMET KARAASLAN YOLU GETİRDİ YOKSA BUNLAR GETİREMEZDİ”

Nemrut’a eskisi kabil yabancı turistin gelmediğini tabir eden Ziyalı, “1971’e kadar Adıyaman tarafında çay sattım, 1976’bile çarpışma dövüş bıraktım. İstanbul’a gittim, ‘Malatya’dan Nemrut’a kat getireceğim’ dedim. ‘Kime güveniyorsun?’ dediler, ‘Milletvekili Ahmet Karaaslan’a güveniyorum’ dedim. Ahmet Karaaslan (bozuk İmar ve İskan Bakanı, Malatya mebus) nazır oldu ve yolu buraya getirdi. Yoksa bunlar getiremezdi. Biricik kişiydi yolu getirdi, şimdi AK Parti’da 4-5 saylav var amma benzeri kilometre yolu yapamıyorlar. Çok ayıp tıpkısı madde, ben bizzat Malatyalı olduğuma utanıyorum” diyerek konuştu.

“Zaman asfalt buraya büyüklüğünde turizm amacıyla geldi” diyen Işıklı, “Birçok karye asfaltsız, savruk. Nemrut amacıyla asfalt buraya büyüklüğünde geldi. Buradan öteye sebep kez yapılmasın? Gelenlerin bazıları virajı çıkamadığı üzere Nemrut’u gıyaben et kafalı dönüyor” ifadelerini kullandı.

“SIRTIMDA TURİST TAŞIDIM”

Nemrut’u önce 1952 yılında gördüğünü anlatan Görgülü, “Nemrut’ta himmet varken ben akarsu ve aşındırmak götürüyordum. İlk gördüğümde ‘bu ahcar nedir?’ diye niteleyerek sordum. Mezar yerlerde bütün yontu dikiliymiş, yıkılmış. Sonrasında de sonsuz Nemrut’a gidip geldim” dedi. Nemrut amacıyla sırtında gezmen taşıdığını anlatan Kültürlü, şunları söyledi:

“Bir Vakitler Pütürge Uzuntaş’a kadar makine gelirdi. Orada çayda köprü yoktu. Turistleri sırtımıza alıp, karşı tarafa geçirir, sonra birlikte katırlarla Nemrut’a getirirdik. O ahit talip geliyordu amma çok sıkıntı çekiyordu. Çokça müşkül görüyorlardı. Ahmet Karaaslan olmasaydı bu posta buraya gelmezdi, gibi değildi. 1957-1958 yıllarında Theresa Goell (Misk Guel) ve Karl Doner Nemrut’ta say yapıyorlardı. 150-200 sevimli çalışıyordu. Fırça ile taş temizliyorlardı. Elleriyle taş topluyorlardı. Ben ufaktım, aşağıdan yukarıya katırla su taşıyordum. Günde üç sefer akarsu götürürdüm.”

“KENAN DÜNYA HELİKOPRETLE NEMRUT’A GELİP, GEZDİ”

Şarki Terası’nda yersiz olan alana helikopter pistinin yapıldığını rapor fail Kültürlü, sonrasında helikopterin oraya inmesine pervanenin taşların titremesine sebep olduğu için müsaade verilmediğini söyledi. Kenan Evren’in helikopterle Nemrut’a geldiği dönemde kendisinin de orada olduğunu anlatan Kültürlü, anısını şöyle anlattı:

“Geldiğinde ayrımsız öz söylemedi. Karşılaşmada bateri çalan biri vardı, onu çağırdı ‘davul çalıyorsun, para kazanıyor musun?’ diyerek sordu. O de “servet bürümek amacıyla değil, seni diremek üzere çalıyorum’ dedi. Helikopterden indikten bilahare çevreyi gezdi. 3 helikopterle birlikte karadan biraz dulda gelmişti. Kalık saat gezdikten sonradan gitti.”

“HADDINDEN FAZLA NAZİK BİR KADINDI”

Amerikan arkeolog Theresa Goell’in Nemrut’a tıpkı periyot faaliyet yaptığını ve kendisiyle muarefe imkanı bulduğunu dile getiren Kültürlü, “Haddinden Fazla nazik bir kadındı. Köylüleri gördüğünde arkalama kıymetiharbiye, onlara elbise verirdi. Katırlarla getirdiği eşyaları köylülere dağıtıyordu. Buraya geçmiş geldiklerinde bizim bu taraftan kimse çalışmıyordu, bilcümle Kahtalılar çalışıyordu. Daha sonraları buradan ayrımsız kocabaşı görüştü, bizim taraftan dahi Nemrut’a işçi çalışmaya başladı” ifadelerini kullandı.Share: