Manisa haberleri: Akhisar’da Muhtarlar Günü Törenle Kutlandı

19 Teşrinievvel Muhtarlar Günü, Akhisar’da düzenlenen törenle kutlandı.

Muhtarlar Günü, Akhisar Milli Ferman Meydanı Atatürk Anıtı’na çelenk sunu merasimi ile başladı. İlk adına Muhtarlar Derneği Akhisar Şube Başkanı İhsan Sim Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Akhisar Belediyesi Bando ekibi eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Muhtarlar Derneği Akhisar Şube Başkanı İhsan Gümüş, günün mana ve önemine ilişik yaptığı konuşmada, “Kocabaşı girmek bulunduğu kesimin yeryüzü alt ve ense tabakasını tanıyan, devletle arada köprü oluşturan kesimdir. Muhtar adını açtığımızda kiminin babası, kiminin anası, sırdaşı, nöbet arkadaşı oluyoruz. Siyasilerin de seçim öncesi evvel uğrak yeri oluyoruz. Bize bakarak genişlik mebzul muhtar, görevini genişlik iyi yapan, telefonunu bütün boş tutan, halkı ile sunma bayağı işine da koruyucu olan muhtardır. Muhtarlık ayık, sabırlı başlamak gerekiyor. Muhtarlık ücretinin sonuç yıllarda minimal ecir konumuna getirilmesi bizleri rahatlatmıştır. Bizlere bu haset tahsil eden sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Törenden sonra tamam muhtarların katılımıyla Akhisar Belediyesi Kayalıoğlu Içtimai Tesisler’da kahvaltı programı düzenlendi.

Kahvaltı programına, Akhisar Kaymakamı Çakılı Kaya, Akhisar Garnizon Komutanı Gelgel İstihkam Miralay Mehmet Şahin, Akhisar Belediye Reisi Besim Dutlulu, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Sebahattin Erkaya, Akhisar Muhtarlar Derneği Başkanı İhsan Sim, daire müdürleri ve muhtarlar katıldı.

Burada muhtarlara seslenen Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, “Vatandaşların sorununu çözmeye müteveccih ayrımsız konumunuz var. Türkiye’dahi muhtarlık haddinden fazla makro tıpkı meslektir. Bu mesleği gerçekten yaptığınız amacıyla sizlere teşekkür ederim. Arz bir iki dava yaşadığım kurumlar muhtarlıklardır. Akhisar Belediyesi kudretli işler yapıyorsa, akıllıcasına yatırımlar yapıyorsa bu muhtarlarımızın özveren çalışmasındandır. Akhisar’daki muhtarlarımız adaletli ve bedel tıpkısı şekilde görevini yürütüyor. Uray ile çokça iyicene işbirliği içerisindesiniz. Akhisar için haddinden fazla pir amal yapıyorsunuz. Hepinize çok teşekkür ederim” diye niteleyerek konuştu.

Daha sonradan alay düz Kaymakam Sabit Kaya ise “Rastgele birinizin mahallelerinize bakım amacıyla nasıl uğraştığını hoşça şahit oldum. Muhtarlık bizim azamet sistemimizde yer eski birimdir. Genişlik birkaç 200 yıla andıran geçmişi vardır. 1829 yılında ilk kez İstanbul’da mahalle muhtarlığı kuruluyor. 1833’birlikte Kastamonu’da ve sonrasında hep Anadolu’ya yayılıyor. Muhtarlık halkın devlet içindeki temsilcisi, devletin de halkın içindeki temsilciliği oluyor.  Muhtarlık hem cesamet hem dahi vatandaşlık açısından haddinden fazla makro bir kurumdur. Ihtiyarlamak ve usanmak namevcut. Vatandaşımızın sevgisini, itimadını, güvenini kazanarak seçiliyorsunuz. Vermiş olduğunuz haysiyetli ve azametli şerif görevinizde hepinize başarılar diliyorum” dedi.

Share: