Marmara Depremi’nin 23’üncü yılında Yalova’da “Koyu Uğultu” belgeseli gösterildi

Yalova’da, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 23’üncü yılı zımnında “Dip Uğultu” belgeselinin gösterimi gerçekleştirildi.

Jeoloji Mühendisleri Odasınca yer sarsıntısı öncesi alınması gereken tedbirler ve yer sarsıntısı sırasında yapılacakların anlatıldığı, Yalova Tecim ve Endüstri Odası’ndaki dokümanter gösterimini, Ilbay Muammer Erol ve iklim protokolünün beraberinde vatandaşlar izledi.

Yalova Tecim ve Sanayi Odası Başkanı Tahsin Becan, yaptığı açıklamada, farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını söyledi.

Becan, şu ifadeleri kullandı:

“İstanbul Jeoloji Mühendisleri Odası ile Bursa Yer Bilimi Mühendisleri Odasının hazırladığı belgeseli biz birlikte Yalova’daki hemşehrilerimizle buluşturmak istedik. Belgeselin bu ikinci galası. Yurdun ciharıyek yanında gösteriminin yapılacağını biliyoruz. Belgesel, depremi unutmamak ve hatırlatmak adına balaban tıpkı proje. Depremle ait herkesin alacağı bir nice ders var.”

Yalova Yer Bilimi Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Osman Kenevir de 17 Ağustos depreminin üzerinden 23 sene geçtiğini hatırlattı.

Deprem sonrasındaki sesi anlattığı için belgeselin adının “Derin Uğultu” olduğunu nâkil Kenevir, “Biz bu belgeselle ne büyüklüğünde çok kişiye ulaşırsak halkla birliktelik sağlayabileceğimize ve brifing yapabileceğimize inanıyoruz.” dedi.Share: