Martir Ahmet Çavuş ve arkadaşları, 100’üncü şehadet yılında unutulmadı

Şehit Ahmet Çavuş ve arkadaşları, 100’üncü şahitlik yılında unutulmadı

60 Sene ilk martir kızı tarafından mevcut mezarları başında Kur’an-ı Eli Açık okundu, dualar edildi

Akçakayalı martir Mustafa Çavuş’un torunu Süleyman Taş:

“Avdan Dağı’ndaki Palikarya askerleri heyetiyle atışları ile dedem ve 8 arkadaşını şehit etmişler”

Akçapınar köy sakinlerinden 90 yaşındaki Ahmet Ben:

“Isınmak üzere mevzide elem yakınca Palikarya askeri marifetiyle tümden atışına tutulmuşlar”

BİLECİK – Halas Savaşı’ndan Yunan askerleri yoluyla 8 zırh arkadaşıyla şehit edilen ve kızı marifetiyle 60 sene önceki mezarı bulunan Ahmet Çavuş, şehadetinin 100’inci yılında unutulmadı.

Ahmet Çavuş’un mezarı, Bilecik’in Osmaneli ilçesinde ‘Dokuz Mezarlar’ mevkiinde 1980’li yıllarda kızı aracılığıyla bulunmuştu. İlçeye kapalı Akçapınar köyünde ormanlık alanda bulunan mevkide Osmaneli Kaymakamlığı, Osmaneli Belediyesi, Akçapınar Karye Muhtarlığı ve Sakarya’nın Pamukova ilçesi Akçakaya köyünde eğleşme fail şehit Ahmet Çavuş’un torunu Süleyman Taş ve ailesi tarafından cemi şehitlerin yerine Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

“Buradaki askerlerin şehit olduğunu bizim büyüklerimiz anlatırdı

Akçapınar Köy’ü sakinlerinden 90 yaşındaki Mürsel Kuş ve Ahmet Ego, bu bölgeye illet ‘Dokuz Mezarlar’ mevkii denildiğini anlattılar. İkiliden Mürsel Kuş, “Bura Akçapınar ve Bereket köyleri beyninde mevcut aynı şehitlik. O zamanki askerler kişi imkanlarıyla mevcut olmak amacıyla yer yapmışlar. Avdan dağındaki Yunan düşman askerleri bu mevzilerde saklanan Türk askerlerini tümden atışı ile martir etmişler. Biz büyüklerimizden böyle duyduk” dedi.

“Isınmak için üzücü yakınca Yunan askeri tarafından bütünüyle atışıyla şehit düşmüşler”

Ahmet Ego, bu bölgenin Kurtuluş Savaşı’ndan müstakbel karakol olduğunu anlatarak, “Burada yatan şehitlerimiz benzeri manga timiymiş. Askerlerimiz burada beklerken babamlardan duyduğumuza bakarak eğitim bilimi yapmaya çıkmışlar yağmur yağınca zemliğe (mevziiye) giriyorlar orada üzücü yakıyorlar. Yara yakınca dumanı gören Palikarya askeri karşıki dağlardan dumana akla yatkın alamet alıp askerlerimize tümden atıyorlar. Sekiz askerimiz burada şehit oluyor aynı askerimizde dertli şekilde Sakarya’nın Geyve İlçesinde bulunan hastaneye giderken yolda şehit reşit, bizim bildiğimiz burada yatanlardan martir askerlerden birinin Akçakaya Köyü’nden Mustafa Çavuş olduğunu biliyoruz, ayrıksı şehitlerimizin ki olduğunu bilmiyoruz” dedi.

“Mustafa çavuşumuz 100 sene önceki vatanını savunurken arkadaşlarıyla birlikte şehit olmuşlar”

Osmaneli Kaymakamı Yüksel Ünal üstelik önsezi meşgul anlar yaşadığını anlatarak, “26 Ağustos haset 9 askerimiz Akçapınar köyünden çıkıyor karşıki dağlarda bulunan Yunan askerleri ile mücadele etmek üzere geliyor buralara. Açılan bütünüyle atışı sonrasında birlikte 9 askerimizin şehit olduğunu öğrendik. Ama ana biraz sonra burada yatan şehitlerimizden Mustafa Çavuş’un torunu olan Süleyman Taş’tan daha ince olarak öğreneceğiz. Burada yatan Mustafa çavuşumuz 100 yıl önce vatanını savunurken arkadaşlarıyla gelişigüzel şehit olmuşlar Burada yatan şehitlerimizin ve cümle şehitlerimizin ruhları şatır olsun” dedi.

“Burada yatan şehitlerimiz hikayesini rahmetlik dedemden haddinden fazla defa dinlemişimdir”

Osmaneli Belediye Reisi Münür Delimsirek ise, “Vatanımız amacıyla, bayrağımız üzere ve devletimiz üzere bu vatana canlarını seve seve feda eden kül şehitlerimizin ruhları cıvıl cıvıl olsun. Burada yatan şehitlerimiz hikayesini rahmetli dedemden çokça yol dinlemişimdir. Buralarda imdi şehitlerimiz vardır. Çünkü buralarda o zamanlar Yunan askerleri ile bizim askerlerimiz vatanını saklamak için savaşmışlar. Çok detaylı ayrımsız süre önceden buraya birkaç yol gelmiştim. O zamanlar belediye reisi da değildim. Bugünden sonraları kaymakamımız ve izzet büyüklerimiz ile gelişigüzel el ele vererek buraya bundan sonra önem vereceğiz. Şehitlerimize uygun aynı saha yapıp ihtimal burada bundan bilahare programlar üstelik düzenleyebiliriz” dedi.

“Dumanı gören Avdan Dağı’ndaki Yunan askeri dedem ve arkadaşlarını şehit etmişler”

Akçakayalı Şehit Mustafa Çavuş’un torunu Süleyman Taş, annesinden dinlediği kadarıyla dedesinin 5 arkadaşıyla birlikten köyden askere gittiğini anlatarak, “1922 yılında er oluyor ve şipşak savaşa katılıyorlar. Afyon Dumlupınar’a gidip birliğe katılıyorlar. Dumlupınar’de ismet Ağırbaşlı dedemi ve arkadaşlarını özlük memleketlerini korumaları üzere ‘Orada yavaşın’ diye memleketine, buraya gönderiyor. Burada Yunanlılarla savaşırken aşağıda kâin mevzilere girip savaşıyorlar, fakat havanın yağışlı olması münasebetiyle üşüdükleri amacıyla incitici yakıyorlar. Dumanı gören Avdan Dağı’ndaki Palikarya askeri dedemlerin bulunduğu yere heyetiyle atmaları sonuncunda dedem ve arkadaşları martir olmuşlar. Ince araştırmalarımız sonuncunda ilk kez 1983 yahut 1987 yıllarında burayı bulup şehitliği düzenledik. Bugün Akçapınar köy muhtarımız, Akçapınar köy halkımız ve Pamukovalı hemşerilerimiz ile buraya gelerek dedelerimiz atalarımız ve tamam şehitlerimiz için Kur’an-ı Selek okuduk, dualar ettik. Bu vatanımızın bölünmez bütünlüğünü engellemek için canlarını seve, seve veren ilkin Mustafa Kemal Atatürk ve cebe arkadaşları bilcümle şehitlerimizin ruhları sevinçli olsun” dedi.Share: