Maşrık Karadeniz’in evvel Türk Sürücü, Av ve Bekçi Köpekleri Irk Standartları Yarışması düzenlendi

Şarki Karadeniz’in önce Türk Çoban, Av ve Yasakçı Köpekleri Irk Standartları Yarışması düzenlendi

GÜMÜŞHANE Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde Uluslararası Avrasya Kapik Irkları ve Çıkmaz Köpeklerini Esirgeme Geliştirme Federasyonu yoluyla WAD Türkiye Şampiyonası Türk Sürücü, Av ve Nokta Köpekleri Irk Standartları Yarışması düzenlendi. Şark Karadeniz’in ilk yarışması olan etkinliğe hayvanseverler ve vatandaşlar bunaltıcı sargı gösterdi.

Şarki Karadeniz’bile ilk defa Uluslararası Avrasya Köpek Irkları ve Sokak Köpeklerini Koruma Geliştirme Federasyonu yoluyla gerçekleştirilen WAD Türkiye Şampiyonası Kelkit İlçe Stadyumu’nda yapıldı. Yarışmaya mecmu 8 ilden 300’e mümasil kapik ve yetiştiricileri katıldı. İlçe sakinleri ve belde şehirlerden katılımın ağır sıklet olduğu etkinlikte Kangal, Deniz Kazı, Malaklı, Karadeniz Güdücü Köpeği, Gri Çoban Köpeği ve Anadolu Güdücü Köpeği, Arabaci Palisi, Trabzon Tonya Finosu ve Trabzon Zerdevası kadar birçok köpek türü yarıştı. Köpekler yargıcılar kurulu eliyle boyutlarına, tüy yapılarına ve birçok özelliğine göre değerlendirilerek puanlandı. Dereceye giren köpeklerin yetiştiricileri madalya, yürek ve plaketle ödüllendirildi.

“Türkiye’ye ilgilendiren olan köpeklerin tesciline tıpkısı şekilde katkı sağlamış oluyoruz”

Şarki Karadeniz’de ilk defa planlı etkinliğe karı sahipliği yaptıklarından ortalık bahtiyar olduklarını dile getiren Kelkit Belediye Reisi Ermiş Inak, “İlçemizde yapılmakta olan bu organize WAD Türkiye Şampiyonası adı altında Türk güdücü köpeği, av köpeği yarışması. Böyle bire bir organizasyonun Karadeniz bölgesinde ilk kez olması, Gümüşhane ilimizin Kelkit ilçesinde yapılması da bire bir evvel. Sonunda bu organizasyonun ilçemiz açısından önemi şişman. Böyle organizasyonlardaki erek, Türkiye’de kâin tescilli, tescil edilmemiş Türkiye’ye başmaklık köpeklerin bulunup Türkiye gündemine daha sonra dahi dünya gündemine taşımaktır. Böylelikle Türkiye’ye ait olan köpeklerin tesciline aynı şekilde katkı sağlamış oluyoruz. Organizasyon 8 ili kapsıyor ve o illerden gelen insanlar ilçemizde benzeri araya getiriyoruz. Onları yatırmak bizi onurlandırmıştır. Bu organizasyonları bundan sonraki yıllarda bile bitmeme etmesi noktasında bile katkı sağlayacağımızı buradan taahhüt ediyorum” dedi.

Soyu tükenme tehlikesi altında olan ırklar birlikte yarıştı

Yarışmanın vatandaşlar yoluyla yoğun bağ gördüğünün altını çizen Uluslararası Avrasya Köpek Irkları Federasyonu Domestik Irklar Başkanı ve Kinolog (Köpek Bilgin) Akın Tülübaş, bölgeye ait nesli tükenme tehlikesi altında olan ‘Gollik’ isimli güdücü köpeğinin bile yarıştırıldığını söyledi. Kinolog Tülübaş, ” Ego Türkiye’nin ilk Kinoloğuyum. Türkiye’deki yerel kapik ırklarının standartlarını oluşturan kişiyim. Federasyonumuzun İzmir’deki merkezinde dahi ‘Nasıl Kinolog Olurum’ isimli kursumuzun hocasıyım. Acun Şampiyonluğu, Acun Şampiyonlar Şampiyonluğu ve Avrupa Şampiyonluğumuz var zat yetiştirdiğimiz köpeklerimizle ülkemize hizmet amacıyla ülkemizin birçok bölgesinde Irk Standartları Yarışmaları düzenlemekteyiz. Zaman Doğu Anadolu’bile ve antrparantez Maşrık Karadeniz’deki geçmiş Irk Standartları Yarışmasını düzenliyoruz. Cumhuriyet Altını tarihi süresince ilktir bu. Paydaşlık oldukça bereketli, 300 civarı köpek geldi. Kelkit’i ongun buldum, iklimi haza. Burada bölgeye ilgili endemik köpekler var, Şarki Karadeniz’in yayladaki teferruatlı tüylü köpekleri değil, Şarki Anadolu’yla bu bölgedeki köpeklere has çok birkaç üretilmiş, soyu tükenme tehlikesi altına girmiş bazen köpekler var yarışa sokacağız. Bölgede bu köpeklere kuyruksuz olduklarından dünya ‘Gollik’ diyorlar amma siyah mülevven, ılımlı uzunlukta tüy yapısına ehil, sert gövdeli ve çok dinamik köpekler bunlar. Bu köpekleri birlikte ülkemize kazandırmaya çalışıyoruz. Bugün burada yarışan Kangal, Akbaş, Malaklı, Karadeniz Çoban Köpeği, Boz Güdücü Köpeği ve Rum Güdücü Köpeği bunların haricinde Arabaci Palisi, Trabzon Tonya Finosu ve Trabzon Zerdevası kalkmak üzere birçok köpek ırkımız yarıştı. Burada yabancı ırklar birlikte iştirak seçmek istedi fakat takkadak domestik ırklarımızı bugün değerlendirdik. Katılımcılara teşekkürname ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

“Köpeğime güveniyorum, mutluyum heyecanlıyım”

Yarışmaların sonunda 6 yaşındaki Küçük Asya Çoban Köpeği kendi kategorisinde 1. olan Amaç Fazilet Inhisar (29), ” Kars’tan buraya geldim. 400 kilometre defa geldim. Buraya süzülmek üzere sabah 5’te yola çıktık. 2015 yılından bu yana kapik besliyorum. Daha önceden Denizli’deki gösteriş yarışmasına katılmıştım, deminden dahi buraya yarışmacı yerine katılalım dedik. Köpeğimle bu arada birazdan yarışmaya gireceğiz. Köpeğimin cinsi Anadolu Çoban Köpeği 6 yaşında. Müstevi şu anda çokça sunturlu, katılım çok gani. Baya bire bir mevrut var mekân illerden üstelik. Köpeğime güveniyorum, mutluyum heyecanlıyım” ifadelerini kullandı.

Share: