Mayıs ayında sigortalı etkin sayısı arttı

Türkiye Iktisat Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) İstihdam İzleme Bülteni’nin 120. sayısı yayımlandı.

Rapora bakarak, mayıs ayında sigortalı çalışan sayısı almanak namına yüzdelik 4,6 oranında (1 milyon 15 bin) artarak 22,9 milyon yerine gerçekleşti. Kayıtlı istihdamı ana düz SGK verilerine bakarak, hep sigortalı çalışanların yüzde 72,7’sini oluşturan sigortalı ücretli müteharrik grubu almanak adına yüzdelik 5,3 (834 bin) arttı. söz konusu grupta yıllık artış oranlarının April 2021’den bu yana genel adına gerilediği, bu ay ise bağlı miktarda arttığı görüldü.

Raporda şu bilgiler verildi:

“Özge taraftan, esnaf-fellah grubundaki değişim yüzde 4,5 artım yönünde olmakla bu arada zir sınıflarda eğilimler farklılaşmaktadır; bu dönemde esnaf sayısında yüzde 7,6 (182 bin) artım, ekinci sayısında ise yüzde 9,5 (51 bin) düşüş görülmüştür. Çiftçi sayısında ince süredir süregelen düşüş eğiliminin yanı sıra, esnaf sayısı Ekim 2021’den itibaren sunma çabuk çoğalma gösteren müteharrik sınıfı olup, yıllık artım oranı sene esasen bu yana ilk defa Mayıs ayında yükselmiştir. Kamu sektöründe sigortalı etkin sayısındaki çoğalma ise yüzde 1,6 ile sınırlıdır

İnşaat sektöründe istihdam daralmaya devam etmiş, tecim sektöründe ise artışlar hızlanmıştır. Sigortalı ücretli çalışanların yüzdelik 52,4’ü üç temel sektörde istihdam edilmektedir. Bu sektörler, sırasıyla, imalat (yüzde 27,3), toptan ve karışık ticaret (yüzdelik 15,4) ve inşaat (yüzde 9,6) sektörleridir. Yıllık değişimlere bakıldığında imalatta yüzde 4,3, küresel ve tarumar tecim sektöründe yüzdelik 6,1 çoğalma gözlenirken, inşaat sektöründe ise yüzdelik 7 düşüş gözlenmiştir. İnşaat sektöründe April 2021’den itibaren yıllık istihdam artışları tezce gerilerken, 2022 yılı Mart ayı itibarıyla başlayan daralma Mayıs 2022’dahi da bitmeme etmiştir.

Alt sektörlerde araç ve içecek hizmeti faaliyetleri 127 bin ile çalışan sayısı yer çokça artım gösteren seksiyon ergin, bu sektörü 113 bin artışla konaklama sektörü takip etmiştir. Ayrıca, savruk ticaret (106 bin), eğitim bilimi (62 bin) ve çul eşyaları imalatı (61 bin) sektörleri genişlik çok istihdam artışı görülen sektörlerden olmuştur. Diğer taraftan, etkin sayısı arz acul artan bölüm yüzdelik 162,1 ile eş içi çalışanların faaliyetleri sektörü olmuştur. Bu sektörü yüzdelik 36,7 artışla konaklama, yüzde 25,2 artışla istihdam faaliyetleri ve yüzde 22,6 artışla bilgisayar programlama ve danışmanlık sektörleri strateji etmiştir.

Sunma acul istihdam artışı Antalya ve Muğla’birlikte gerçekleşmiştir. Antalya (yüzdelik 21) ve Muğla’nın (yüzde 17,2) ardından sunu hızlı istihdam artışı yaşanan iller ise Sazak (yüzdelik 9,8) ve Sinop (yüzdelik 9) olmuştur. Aydın (yüzdelik 8,3) ve Mardin (yüzde 7,2) yüksek yıllık istihdam artışları gösteren diğer illerdir. Bunun yanında, Artvin (yüzdelik 10,9) istihdamı en çok daralan toprak olmuştur.

Mayıs ayında güzeşte aya göre aylaklık ödeneği başvuruları ve tahsisat alanların sayısı azalmıştır. İŞKUR verilerine bakarak, gelişmemiş düzentileme ödeneği uygulamasının sonuç bulmasıyla başıboşluk ödeneğine başvurular Haziran – Orak Ayı 2021 döneminde 104 binden 232 bine, işsizlik ödeneğinden faydalananlar ise 27 binden 129 bine yükselmiş, Mayıs 2022 bakımından dahi aylaklık ödeneği bekleyenlerin sayısı 113 bin, faydalananların sayısı ise 57 bin olmuştur. İşsizlik ödeneğine başvurular ve cevap alanların sayısı sonuç üç aydır gerilemekte olup, Mayıs ayında da başvurularda 24 bin, ödenek alanlarda bile 6 bin düşüş gerçekleşmiştir.”

Mukayyet aylak sayısı yüzdelik 18,1 arttı

 

İşsizlik rakamları açıklandı

 

Share: