Mebus Arvas, CHP’li milletvekiline sert çıktı

YANLIŞSIZ Tümen Van Milletvekili Abdulahat Arvas, CHP’li Milletvekilinin TBMM’bile Van için yaptığı konuşmasına anif cevap verdi.

Konu ile ilişkin bağlanmış açıklama özne AK Öğür Van Mebus Abdulahat Arvas, “Van için en son kıymetlendirme yapacak olan CHP cenahından bire bir mebus biraz aktarılma geçmiş Van’ı diline dolayarak çirkin ifadelerle ilimizi, bizleri ve belediyelerimizi erek alarak, Van’ı müsvedde cüreti göstermiştir. Muhatap adına görmediğimiz bu zatın konuşmasını kamuoyunda partimiz aleyhine kullanan tıpkısı tiniyete eş kimseler, bizimle ilgilendiren pusuya yatmış bilindik tetikçiler ve bilindik muhalefet, mal bulmuş mağribi kabil Van’ımızı siftinlik gösteren ve hüveyda aşağılayan ayrımsız müfteriyi toplumsal medyada parlatmaya çalışmaktadır. Aynı değirmene su taşıyan ve yıllardır gayri aktöresel ilkelerle gazetecilik mesleğini kirleten bilinen tıpkı kalemşörde ipsiz sapsız bire bir yaptırmama ile şahsımı değme zaman olduğu üzere bu konuda bile murat göstererek itibarsızlaştırmaya çalışmıştır. Topluluk nezdinde CHP ile bire bir safta saha düz bu riyakar ve ayarsız şahsiyetlerle mücadelemiz devam edecek, zaruri türel süreç başlatılacaktır. Bakım ve yayın siyaseti ile Van’ı inşa eden AK Parti iktidarında bugüne kadar 38 bilyon lira yatırım işlenmiş, eğitimden sağlığa, ulaşımdan iletişime, tarımdan hayvancılığa, enerjiden spora, çevreden konuta büyüklüğünde birçok alanda şanlı kazanımlar sağlanmıştır. 2011 yılında meydana mevrut depremlerden sonradan Van’dahi adeta yıpranmamış şehirler kurulmuştur. Kısık kış şartlarına rağmen benzeri yıldan daha bir iki ayrımsız zamanda 25 bin 170 ev,139 iş merkezi,17 meslek, 33 cami, 9 aksata merkezi ve 3 bin 194 dam lahzada tamamlanarak vatandaşa konfirmasyon edilmiştir. Yapılan baraj ve göletlerle 320 bin dekar yerey sulamaya açılmış, çiftçimize mecmu 2 milyar bindi ödemesi yapılmıştır. 2002 yılında takkadak 36 km olan bölünmüş misil uzunluğu yapılan 8,5 milyar lira yatırımla bugün 577 km olmuştur. Sarsıntı sonrasında dönemin HDP Belediyesi vasıtasıyla yapılmayan içmece suyu hattı, Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ve DSİ’nin vasıtasıyla 50 kilometre mesafeden eskimemiş su kesimi çekilerek, site içi şebekeler yenilenerek çözgün ve Van’ın akarsu sorunu 2025 yılına büyüklüğünde giderilmiştir” dedi.

Mebus Arvas, “Bilcümle bunlara seyirci artan, ne yapıyorsunuz edasıyla izleyen ve yapılanlara hayalet kesmek talip CHP’nin İstanbul saylav, mecliste, DOĞRU Parti milletvekillerini beceriksizlik, Van ve Vanlıları her şeyden yoksun göstererek, şehrimizde kere, su, neşelilik olmadığını argüman ederek mesnetsiz, uyuşmaz tıpkısı enformasyon yapmıştır. CHP’li İstanbul Belediyesinin ve İstanbul’de faal milyonların sıkıntılarına görmez, sağır, ahraz kesilen İstanbul mebus, eline tutuşturulan kağıtla kandırılmış, sorunları abartarak Van’ın imajına zarar vermiştir. Mahsus hayatında biraz öğün Van’a gelmişliği olan, belki dahi engin beslek yöntemi ile falsolu yönlendirilen mebus, tarzının gereği popülist davranarak Van hesabına incitici bil takanak oluşturmuştur. Birazcık olsun özden davranmak adına çok domates dolması ve iftiranın beraberinde Van’ın beş altı doğal güzelliğini, Van halkının misafirperverliğini anlatabilme erdemliliği gösterememiştir. Dilek ediyorum kim beslendiği kaynağın ne büyüklüğünde çepel ve zehirli olduğunu fark etmesidir. Intihap bölgesi olan İstanbul’üstelik Haliç’in, Riva’nın kirliliğini görmeyen, Taksi sorununa ağızsız küsurat, her yağmurda, karda trafiği katre İstanbul’birlikte vatandaşa kulağını tıkayan, yaşanan seçkin felakete yer dışında meze sürmekte iken beyzi olan İmamoğlu’na bir tane lafı olmayan CHP Milletvekiline Van biraz beden iri gelmektedir. Beş Altı misil konuk namına geldiği kentimizi, ipe izbe gelmez iddialar ile yoksun ve çirkin göstererek gaflete düşmüş, büyük kusur etmiştir. Tamda helalleşmeyi konuştukları bu dönemde iyilikbilir Van halkından kusur dilemeli ve bizden helallik istemelidir.

Vesayetçi zihniyetin kurumsallaşmış abes CHP, milli şef döneminde başlayan ve bugüne büyüklüğünde süregelen Gün Doğusu ve Cenup Şark Anadolu bölgelerine cebin ötekileştirici tutumu ve bundan mütevellit ortaya sâdır Kürt düşmanlığı zihinlerde hala tazedir. İlk olarak biricik partili dönemde inkar siyaseti mamul, tekrar bu dönemde hazırlanan tıpkısı Kürt raporu ile nahiye halkı bulunmayan sayılmıştır. İsmet İnönü’nün Başbakanlığında Şarki Islahat Planı Kararnamesi ile CHP’nin Kürtlere yaklaşımı güvenlikçi politikalar etrafında şekillenmiştir. Kürtler ilkin doğmak üzere toplumun değişik kesimlerine birçok dağ yaşatan, lehçe kalkınmanın önüne grup calip, kentsel yoksulluğa ve yokluğa etmen olan benzeri CHP, 2021 yılında tıpkısı dil ile Maşrık Masası kurarak, zaman bölgeden düşünce devşirmeye çalışmaktadır. Küçük Asya tabiri ile maşrık kurnazlığı yapmaktadır. Kestirmece beniz yıl sonradan bölgeyi hatırlayanlar, fasit politikalarla güzel görünmeye çalışmaktadır. Van’ı mahrum ve uyuzluk göstererek, faal aynı terörle mücadele sonrası şehrimizde oluşan havayı zehirlemeye, huzurumuzu kaçırmaya çalışmaktadır. Son yıllarda özel sektörün kısık arzu gösterdiği ilimizde yatırımlara engel olmaya çalışmaktadır. Günce 3-4 bin turistin geldiği ilimiz turizmini baltalamaya çalışmaktadır. Manipülatif istişare ve alacak operasyonu ile Van’ı kargaşalık etmeye çalışmaktadır. Bugüne büyüklüğünde süregelen bilcümle vasilik odaklarını ortadan kaldıran DOĞRU Parti’yi heybet değil, budun kurmuştur. 20 yılı aşkındır hizmet ve yapıt siyaseti ile üreten partimizin hamurunu ulus yoğurmuş, kumaşını budun dokumuştur. CHP ve figüranlarının millet ile aramıza girmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Siyaseten yakınlık haline getirdikleri bilcümle iftiralarına yanıt vereceğiz” ifadelerine vadi verdi.

Milletvekili Arvas, CHP milletvekilinin iddialarına tek tek yanıt verdi.

İddia 1: “Van’bile bahir var. Ne ego deniz olduğunu bilmiyorum, öğrenene büyüklüğünde kirlettiler diyor”

Yanıt: “3 bin 713 kilometrekarelik yüz ölçümü ile Türkiye’nin yeryüzü büyük gölü olan Van Denizini ati nesillere henüz saf tasarruf etmek üzere haddinden fazla mehabetli yatırımlar yapılmıştır. 180 milyon TL maliyetle Van İleri Dirim Bilimsel Arıtma Tesisi tamamlandı. 200 bin metreküp atılan suyu likidasyon kapasitesine eş çağcıl yapı 24 saat muttasıl çalışmaktadır. Bulunan arıtma tesisleri yenilenerek, kirlilik kaynaklarından biri olan Van Gölü kıyısındaki ahırların hacısı hocası yıkılmıştır.

Van Gölü Dulda Eylem Planı ve Aplikasyon Programı açıklandı. Van Gölü ve Çevresi Tabii Sit-Sürdürülebilir Esirgeme ve Kontrollü Yararlanma alanı adına tescillendi. Van Gölüne akan atılmış sudan oluşan dal mil temizliği ilk kez yapılmaya başlandı. 100 hareket makinasıyla güç bir şeklide devam eden çalışmalarda, bugüne kadar 500 bin metreküp kayırıcı çamuru çıkarılmıştır. Göl çevresinde gökçe bayraklı plajlar hizmete açıldı. Yapılan çalışmalarla bunların sayısı elan da artacaktır. Van’a bu büyüklüğünde ecnebi birinin Van’ı böyle sorumsuzca diline dolaması haddinden fazla düşündürücüdür. Öz intihap bölgesine yararsız ve atıl tıpkı milletvekilinin, Van’ı karalaması, Van halkını viran adına nitelemesi üst niyetli bir yaklaşım olup, siyasi ahlaktan yoksundur.”

İddia 2: “İmar sorunu var diyor”

Karşılık: “Van kıpırdak bire bir şehir olup daim kafile almakta ve büyümektedir. Zat artışını anne alarak ve kent planı dahilinde çarpık kentleşmeyi menetmek ve ihtiyaca cevap atfetmek üzere 13 ilçemizde mamure revizyon çalışmaları devam etmektedir. İpekyolu ilçesi Cevdetpaşa Mahallesi, Edremit ilçesi Şabaniye mahallesi ve Tuşba ilçesi Abdurrahmangazi mahallesini kapsayan tahminî 700 hektarlık alanda eskimemiş hayat bölgeleri, ticaret, içtimai ve kültürel alanlar oluşturulmuştur. Tuşba ilçesinde süreduran durumda artmış 2 bin 800 hektarlık alanda turizm odaklı deniz boyu bandı çalışması yapılarak, Iye ve Akdeniz’i aratmayacak tıpkısı yan şeridi planlanmıştır. Yeniden Tuşba ilçesinin gelişime küşade en balaban bölgelerinden biri olan Kalecik bölgesinde tecim, bölük ve sosyal donatıları ile yıpranmamış aynı form altyapısı bina etmek amacıyla kısaca 1150 hektarlık alanda revizyon koşuk imar planı çalışması bitmeme etmektedir. Bugüne kadar Van kentinde transformasyon projesi çerçevesinde bir evvel gerçekleştirilerek Van halkının yararlanacağı, kentin çehresi değiştiren ve bölgenin saf güzelliği kullanılarak eskimemiş basamak, sosyal donatı alanları oluşturacak Edremit İlçesi, Eskicami ve Yenicami Mahallelerinde büyük çoğunluğu hazine mülkiyetine ilişkin yaklaşık 400 hektarlık alanda Edremit Kentsel Inkılap ve Iş Alanı belirlenmiştir. Bu Proje 14.09.2022 zaman ve 6045 sınırlanmış Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Kentsel Dönüşüm ve Iş Proje Alanı olarak Resmi Gazete’birlikte yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.”

İddia 3: “Çevre yolu sorunu var diyor”

Karşılık: ” İmar çalışması ve türel nedenlere tıkanan Van Kasaba Yolunun ihalesi tahminî 600 milyon TL üzere bir maliyetle yapılarak çalışmalara başlanıldı. Van’ın ulaşım problemini nazik ölçüde rahatlatacak çevreyolu Edremit ilçe sınırları içinden başlamakta olup, İpekyolu çevresinden bitmeme etmekte, Tuşba ilçesinde Erciş yoluna bağlanmaktadır. Birçok angajman yolu, ast ve kayırıcı geçitin olduğu devasa projenin 2023 yılında hizmete açılması hedeflenmektedir. “

İddia 4: “İşsizlik haddinden fazla erdemli diyor”

Karşılık: “İlimizde ve bölgemizde canlı nüfus oranı ve başıboşluk yüksektir. İstanbul Milletvekilinin istismar ettiği bu konunun nedeni CHP ve yıldırı örgütüdür. On senelerce bölgenin kalkınmasına mani olacak politikalar uygulayıcı beyin ile, yıllardır silahlı eylemler ile bölgemizde envestisman ortamını sabote fail, aksiyon insanlarından haraç düzlük, hareket makinalarını yakan ufuk, bu günkü kent yoksulluğunun, idraksiz kalmışlığın, işsizliğin yer büyük sorumlularıdır. Eskimemiş istihdam alanları tesis etmek üzere yemeden içmeden bu aktarılma içre hayata geçirdiğimiz Tekstil ve Amade Giysi Kombinasyon Endüstri Bölgesinde 35, Erciş Tevhit Uran Bölgesinde 27 üretimevi tamamlanma aşamasında, Gevaş Oluşum Fabrikası ve Atölyesi, Gürpınar Yapı Fabrikası, Çaldıran Dokuma Fabrikası enerjik çalışmakta olup, Muradiye Nesiç Fabrikası serencam aşamadadır. Çatak ve Saray’birlikte tamamlanan Başkale, Bahçesaray’üstelik yapımı bitmeme eden sanayi siteleri, Erciş’te imal aşamasında olan Van Jeotermal Seracılık Birleştirme Endüstri Bölgesi, ihale aşamasında olan Van Gölü Orta Ölçekli Sanayi Sitesi, Mermerciler Uran Sitesi ve Marangozlar ve Mobilyacıların içre bulunduğu Tuşba Âdeta Sanayi Sitesi ile gençlerimize kullanılmamış gelişim ve AŞ imkanları sunacağız.”

İddia 5: “Uçak seferi sayısı 7-8 olduğunu ve dar kaldığını söylüyor”

Yanıt: “Van’dan günce THY marifetiyle İstanbul kullanılmamış havaalanına 4, Sabiha Gökçen havaalanına 2, Ankara Esenboğa havaalanına 3 kere yapılmakta olup toplanmış dokuz sefer gerçekleşmektedir. Bunun beraberinde Sun Özel Ulak ile İzmir 1, Antalya 1 almak için bütün iki kez yapılmaktadır. Tıpkı şekilde Pegasus havayollarının İstanbul’a 1, Adana’ya 1 almak için hep uçuşu mevcuttur. bahis konusu üç gelgel yolu şirketinin misil sayılarının toplamı 14 olup hep hepsi kabilinden bu iddiası da asılsızdır”.

İddia 6: “Taşınamadığı için çocuklar okula gidemiyor diyor”

Yanıt: Taşımalı eğitimde mecmu 54 bin 300 mektepli faydalanmaktadır. 2000 noktadan 680 merkez okula öğrenciler 4800 araçla taşınmaktadır. Hemen bu eğitim bilimi tedris dönemi amacıyla taşmaya 341 milyon ifa yapılacaktır. 47 bin 300 öğrenciye öğle vakti yemeği ücretsiz verilmektedir. Büyükşehir Belediyesi ve Milli Yetişek Müdürlüğü aksiyon birliğinde yürütülen Etüt Van Projesi’nde 13 ilçede 60 bin mektepli 130 ağırşak ve 4 bin öğretmen bulunuyor. söz konusu projede hep materyaller ücretsiz dağıtılıyor. Proje ile hedeflenen Van’ın akademik başarısını 5 yıl içinde yüce ölçüde yükseltmektir. Bilcümle bunlarla alay malay yıpranmamış yapılacak 62 ekol ve 1042 derslikle, düet terbiye minimuma indirilmesi planlanmaktadır.”

İddia 7: “Kapıköy sınır kapısı 08: 00-18: 00 arası çalışıyor. Sebep sabaha büyüklüğünde çalışmıyor”

Yanıt: “Kapıköy Gümrük Kapısı SELIM Parti döneminde 112 milyon TL’ye modernize edildi. 70 bin metrekare alanda düz yazı edilen x-ray vasıta tarama sistemi, yolcu salonu ve sosyal donatıları ile Van’a yakışır modern bire bir cızık kapısı haline geldi. Kısaca 100 lojmanın bulunduğu kampüste gümrük personelimizin 24 saat çalıma problemi bulunmamakta olup, İran tarafından kaynaklı maslahat bulunmakta ve çözülmesi hususunda görüşmeler bitmeme etmektedir”.

İddia 8: “İran Konsolosluğu sebep Erzurum’de açıldı diyor”

Cevap: “175 sene evvel 31 Mayıs 1847 tarihinde Sultan Abdulmecid ve Muhammed Şah tarafından imzalanmış 2. Erzurum Anlaşması ile Erzurum’üstelik İran Konsolosluğu açılmıştır. Son yıllarda Kapıköy Hat Kapısı’nın aktifleşmesi ve antre sorti yoğunluğunun artması üzere nedenlerle İran Konsolosluğunun Van’a da açılması yönünde mufassal zamandır tabii talebimiz var. Fakat ilişkiler Viyana sözleşmesi ile aranje, devletler hukukuna göre mütekabiliyet esasına göre yapılmaktadır. Kaldı ki Sayın Cumhurbaşkanımız ve Hükümetlerimizin uyguladığı çalışkan ve çalışkan dış siyasa sonucu vatandaşlarımız vize almadan hoppadak pasaportla İran’a giriş yapabilmektedir.”

İddia 9: “Van’dahi stadyum neden bulunmayan”

Yanıt: “Van’üstelik 9 bin kapasiteli Atatürk Kent Stadyumu var. Tahminî üç yıl ilk sırf yenilenerek hizmete açıldı. Elan iyisi için bizimde talebimiz bittabi var. Fakat spor yatırımları üzerine Van hep zamanların genişlik çok yatırımını YANLIŞSIZ Fırka Hükümetlerimiz döneminde almıştır. Hep ilçelerimizde ihtiyaca ve nüfusa bakarak yatırımlar yapılmaktadır. İlimiz genelinde son dönemde vabeste yüzme havuzları, rafting parkuru, atletizm sahaları, tribün, toyluk merkezi, çok gayeli spor salonları, basketbol sahaları ve onlarca halı meydan yapılmıştır. Spor insana yapılan bir yatırımdır. Bu nedenle spor tesislerinin tabana yayılması, seçkin kesimin ulaşabileceği mesafede olması önemlidir. İlk öğün uzak ilçelerimize genişlik ücra mahallelere spor tesisleri yapıyoruz”.

İddia 10: “Hayvancılık sürekli kan kaybediyor diyor”

Karşılık: “Bu kadarına dahi pes dedirttirecek mesnetsiz, bağdaşmaz bütünü domates dolması ve iftira olan tıpkısı konuşmanın neresini düzeltelim. Mülahaza acı olunca, rezillikte netice oluyor. 2002 yılında 2 milyon 333 bin olan küçükbaş hayvan varlığımız 2021 yılı itibariyle 3 milyon 384 bin yerine kısaca tıpkısı milyondan aşkın artmıştır. 2002 yılında 146 bin olan Büyükbaş hayvan varlığı da 20 bin artarak 2021 yılında 166 bin olmuştur. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız eliyle başlatılan “Köyümde Sürdürmek İçin Bire Bir Derinti Nedenim Var Projesi” Van Valimizin teşviki ile gösterişli ilişki görmektedir. Van’de maksat 10 bin çiftçiye 1 milyon kucak vererek küçükbaş hayvan varlığını elan birlikte artırmaktır. Lokomotif kesim yerine gördüğümüz tarım üzerine yaptığımız çalışmalar neticesinde Van Zirai Araştırı Enstitüsü kurulmasına komütatör olduk, Bitlis, Muş ve Hakkari illerine üstelik bakım verecek enstitü kararı resmi gazetede yayınlandı, saha seçimi ile ilgilendiren icraat devam ediyor. Ekincilik arazilerinde verimin arttırılması için tarımsal sulamaya balaban ehemmiyet verilmektedir. Mevcut 4 sulama göletine arttırma yıpranmamış 19 sulama göleti henüz yapılacaktır”.

İddia 11: “Geda fukaranın faaliyet sayaçları, hastalık hareketlilik direklerine takılıyor, zenginin bozukluk çerçevesinde önünde, bu onursuzluktur diyor”

Cevap: “Neşelilik sayaçları konusu EPDK tarafından alınan bire bir karardır. Amaç sayaca müdahaleyi engellemek ve açıktan okuma yapmaktır. Zecir benzeri sosyolojik anlayışla bu konuyu zengin ile kimsesiz ayrımına elde etmek şişman bir fitnedir. Aplikasyon çerçevesinde özgür yapılarda şayet enerji direkten alınıyorsa sayaç direğe, enerji saha altı veya panodan alınıyorsa sayaç pano içine alınmaktadır.”

İddia 12: “Van’birlikte TOKİ sebep yapılmıyor. Bir Nice ilçede TOKİ namevcut diyor”

Cevap: “2012 yılında 25 bin 170 bölük,139 iş merkezi,17 meslek, 33 cami, 9 alışveriş merkezi ve 3 bin 194 dam bir lahzada tamamlanarak vatandaşa konfirmasyon edildi. 2019 yılında TOKİ’nin 100 bin konut projesi ile Erciş’te 400, Tuşba’de 300 koyulmak üzere 700 basamak tamamlandı. 2022 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız aracılığıyla duyurulan toplumsal hane projesi çerçevesinde Van’a 3850 bölük yapılması planlandı. TOKİ konutları murat toplama yöntemi ile ihtiyaca bakarak yapılıyor. Istek gelen bilcümle ilçelerimizde göz yapılmaktadır.” – VAN

Share: