MEDUSA MOZAİĞİ, ÜZERİ ÖRTÜLEREK KIŞ ŞARTLARINDAN KORUNACAK

BURDUR’un Gölhisar ilçesindeki Kibyra Antik Kenti’nde bu yıl 18 bin hayat ağırlandı. Ziyaretçilerin ilgisini sunma çokça calip, herhangi bir sene mayıs ayında ziyarete açılıp, kış mevsiminde beden örtülen Medusa mozaiği oldu. Mozaik, bu sene dahi şita şartlarından etkilenmemesi için beden örtülerek vikaye edilecek.

Burdur’un Gölhisar ilçesindeki UNESCO Acun Mirası Geçici Listesi’nde vadi alan Kibyra Antik Kenti, bu sene da ziyaretçilerin uğrak yeri oldu. Antika kentin odeion kısmında 2009’daki kazılarda ortaya çıkarılan Medusa mozaiği dahi ziyaretçilerin ilgisini arz çok calip bina oldu. Kibyra ve Medusa’yı ahzetmek için bu sene 18 bin can, antik kenti görüşme etti. İklim şartları dolayısıyla yıl boyu sergilenemeyen Medusa mozaiği, ilerleyici günlerde ziyarete kapatılacak. Her yıl mayıs ayında ziyarete açılan Medusa mozaiğinin kış şartlarından etkilenmemesi için de beden örtülecek.

DÜNYADA TEK

Kibyra Kazı Başkanı Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru, Medusa mozaiğinin, özellikle bünye tekniğiyle renkli mermer parçalardan ‘Opus Sectile’ denilen yöntemle oluşturulduğunu ve dünyada bu özelliğiyle yegâne olma özelliği taşıdığını vurguladı. Özüdoğru, ‘Opus Sectile’ tekniğiyle günümüze vasıl bildiğimiz yegâne Medusa, Kibyra odeionunda. Medusa’yı gidermek için arzu çok, ziyaretçi sayımız serencam yıllarda arttı ancak Medusa’nın üst siper gayeli rastgele yıl galiba bir süre kapatılıyor dedi.

Kibyra odeionu ve Medusa mozaiği için de bilgi veren Özüdoğru, şunları kaydetti

Kibyra odeionu; odeion yapısı, kentin kamu binalarının düz aldığı Eşkâl Tepe’nin güneybatı köşesinde konumlanmaktadır. Yapının dolay kısmında kâin tabanı mozaik mefruş Odeion Stoası’ndaki yazıtta, yapının Antik dönemde ‘odeion’ (müzik evi, konser salonu) adına adlandırıldığı anlaşılmıştır. Yazıtlarda, odeionun önündeki stoanın mozaik zeminin Aurelius Sopatros ve Cladius Theodoros kardeşler vasıtasıyla MS 249- 254 yıllarında yaptırıldığı aktarılmaktadır. Odeion, benzeri zamanda site meclisi (bouleuterion); önüne eklenen tıpkısı fon binası (skene) ile beden çatıyla vabeste bir piyes; antrparantez Kibyra’nın Roma İmparatorluk dönemi süresince Küçük Asya Eyaleti’nin etki merkezlerinden (conventus) birisi olmasından dolayı bir duruşma binası işlevleriyle birlikte çıkacak olmalıdır. Odeion, bağırsak kısımda 31 oturma sırası ile kısaca 2 bin 500-3 bin nefis peyrev kapasitesine sahiptir. Bu haliyle ülkemizde, antika bölüm zarfında eğin bir bina örtüsüyle kapatılmış, sunma iri kamu yapısı olma özelliğini taşımaktadır. Yapının orkestra bölümünün zemininde mülevven mermer plakalardan (opus sectile) oluşan Medusa (Antika Çağ’üstelik gözlerine bakanı taşa çevirdiğine inanılan mitolojik figür) betimlemesi vadi almaktadır. Yapı tekniği itibarıyla, buradaki Medusa figürünün tıpkısı bire bir daha daha bilinmemektedir yani üniktir.

Share: