Mehabet destekli yatırımla 4 bin birey istihdam edilecek

Bingöl’de Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı’nın yüzde 70 desteği ile yapımına başlanan 501 dükkanlı 3. Hizip Siktirici Sanayi Sitesi inşaatı derhâl yükseliyor. Sanayi sitesinin bitmesiyle gelişigüzel 4 bin kişinin istihdam edilmesi planlanıyor.

Bingöl’de mevcut sanayi sitesinin ihtiyaca cevap vermemesi üzerine tıpkısı araya gelen siktirici esnaf, kullanılmamış sanayi sitesi kurulması amacıyla Bingöl 3. Bölük Pespaye Sanayi Sitesi Çatı Kooperatifi’ni kurarak temenni toplamaya başladı. Gücük sürede 501 üyeye ulaşan kooperatif, sitenin kurulması amacıyla itimat ile düzlük temini arayışına girdi. Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı’nca 2 yıl ödemesiz ve 15 yıl geri ödemeli yüzdelik 70 emniyet desteği sağlandı. Adından 11 Orak Ayı 2018’de ihalesi gerçekleştirildi ve Bingöl- Muş karayolunun 11. kilometresinde 280 milyon teklik sezme bedelci proje hayata geçirildi. 2023 yılı Haziran ayında bitirilmesi planlanan uran sitesinde 4 bin kişinin istihdam edilmesi planlanıyor.

Bingöl 3. Hizip Gerçekten Uran Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Meram Tığ, “2015’te kooperatifi kurduk. Şu dakika bulunduğumuz yer meraydı. 730 bin metrekare araziyi aldık. 2018’de ihalemizi yaptık. İş yeri sayımız 501’dir. Bu hareket yerlerimiz 150, 300 ve 450 metrekareden oluşuyor. Burada 4 bin kişinin istihdam edilmesini hedefliyoruz” dedi.

Projenin Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı’nın yegâne seferde ihaleye çıkardığı sunma şişman kıtipiyoz endüstri sitesi projesi olduğunu aktaran Kılıç, “Yeni endüstri sitesinde möble imalatı ve tamiratı için 184, oto tamirciliği üzere 137, mızrap işleri amacıyla 129, PVC ve alüminyum doğrama üzere 36, çini ve çömlekçilik amacıyla 15 dükkan bulunacak. Projemizi yüzde 70 Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı’nca 15 sene gabi ödemeli güven desteği, yüzde 30 ise uzuv desteği ile yapmaktayız. Ense yapımızın nihayet aşamasını 2023 yılı Haziran ayında bitirmeyi hedefliyoruz. Alt çatı projelerimiz ve mesnet etütlerimiz bitti. Ast çatı için ihaleye ayazlık aşamasındayız” diye niteleyerek konuştu. – BİNGÖL

Share: