Mehabet üniversitelerinin “Kürtçe” ve “Zazaca” bölümlerinde kontenjan doldu

HALİL İBRAHİM SİNCAR/ RIDVAN KORKULUTAŞ – Mardin Artuklu, Bingöl, Muş Alparslan ve Munzur üniversitelerindeki, “Kürt Dili ve Edebiyatı” ile “Zaza Dili ve Edebiyatı” bölümlerinde kontenjan doldu.

Bu yıl Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü için Mardin Artuklu Üniversitesinde (MAÜ) 25, Muş Alparslan Üniversitesinde 30, Bingöl Üniversitesinde 30, Zaza Dili ve Edebiyatı Bölümü amacıyla üstelik Bingöl Üniversitesinde 30, Munzur Üniversitesinde 25 kontenjan ayırıldı.

2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sıra sonuçlarını bakarak, 4 üniversitede Kürtçe ve Zazaca bölümler için ayrılan kontenjanlar tamamen doldu.

Ayrıca herhangi bir bölümün meslek birincileri kontenjanı ile birer mektepli henüz akseptans edilerek 145 mektepli bu bölümlerde okumaya hak kazandı.

Üniversiteler, bu bölümlere ilginin artarak devam etmesi zımnında gelecek sene açılacak kontenjanı tezyit etmek amacıyla YÖK’e başvurmayı planlıyor.

“Dillerini, kültürlerini hem hıfzetmek hem üstelik aktarma etmek istiyorlar”

MAÜ Tüvana Diller Enstitüsü Müdürü ile Kürt Dili ve Kültürü Asıl Olgun Dalı Başkanı Doç. Dr. Ahmet Kırkan, AA muhabirine, açıldığından bu yana Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümüne ilginin efdal olduğunu, kontenjanların mahmul olduğunu söyledi.

Bu yıl da 25 kontenjan açtıklarını ancak rica konusunda 26 kişiyi kabul ettiklerini anlatım fail Kırkan, şunları aktardı:

“26 kişiyle kontenjanımızı mecmu olarak doldurduk. 15 de ecnebi öğrenci vardı. YÖK sınavına yetişmediğinden kıran gelecek sene 25+15 alımımız olacak. 40 dolgunca bir kontenjan amma eğer dilek bu yoğunlukta olursa elan bile artırabiliriz. Şu anda bizde taban nokta 403. Türk dili ve Süryani dili kabil değişik şalter bölümlerinden henüz efdal aynı puanla kapattık. Mektepli bilinçli bire bir şekilde geliyor, bundan dünya bile puanları faziletkâr oluyor.”

Enstitü kurulduğundan bu yana Kürtçeye önemli aynı destek sağlandığına işaret fail Kırkan, hem akademik tıpkı dilin oluşması ve akademik icraat yapılması hem bile dilin çoluk çocuk ortada çok bire bir şekilde kullanılmasına majör katkı sağladıklarını aktardı.

Kırkan, “Bu bölümü düşünülerek, istekle, severek tercih ediyorlar. Dillerini, kültürlerini hem bellemek hem da aktarma etmek istiyorlar. Bundan ekolojik ortam bile çetin bir talep var. İlk iki sene az buçuk daha tedarik, dilin aklık kullanımı fonoloji, morfoloji, sentaks ve anlam bilimi girmek için derslerimiz var. 3. sınıftan sonraları ise korkulu tıpkısı şekilde Klasik Kürt Edebiyatı, Çağdaş Kürt Edebiyatı, Kürt diyalektlerinin karşılaştırılması, folklor ile ilişkin derslerimiz var.” ifadelerini kullandı.

“Güzeşte yıl hoppadak 6 öğrenci alabilmiştik”

Mürekkep Milel Terbiye, Malumat ve Hars Örgütünün (UNESCO) 2009’üstelik yayımladığı raporunda, “namevcut olma tehlikesi altında olan diller” grubunda meydan kayran Zazacaya, “Tüvana Diller ve Lehçeler” kapsamına alındıktan bilahare bağ arttı.

Bingöl Üniversitesi Zaza Dili ve Edebiyatı Temel Haber Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Inhilal de bölümlerini yeğleme fail öğrencilerin isabetli karar aldığını söyledi.

Zaza Dili ve Edebiyatı Bölümünün başka bölümlerdeki ders programlarıyla iki canlı tıpkı seksiyon olduğunu anlatan Inhilal, öğrencilerin 4 yıllık lisans eğitimlerinde dillerini yekpare anlamında öğrendiğini belirtti.

Bölümlerde kontenjanların tamamen dolmasının kendilerini çokça bahtiyar ettiğini anlatan Inhilal, şunları kaydetti:

“Bölümlerdeki bu doluluğu iki şeyin tetiklediğini düşünüyoruz. Birincisi, barajın kaldırılması ve bununla beraber tıpkısı şekilde kavramak isteyen kişilerin sınavlara girmesi. İkincisi ise seçmeli ders döneminde sair yıllara nazaran sivil toplum kuruluşları, kurumlar, şahıslar toplumsal medyada Zazaca ve Kürtçenin seçilmesi amacıyla bire bir ceht içerisine girdiler. Güzeşte yıl yemeden içmeden 6 öğrenci alabilmiştik. Yeniden bizimle gelişigüzel Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü dahi ancak 9 mektepli alabilmişti. Amma bu sene 2 bölümümüzde kontenjan cümle doldu.”

Sirayet, Zazacanın yaşatılması amacıyla birlikte bu dili yazmaya, okumaya, konuşmaya yönelenlerin olduğunu gördüklerine meni ederek, bunun bile kontenjanın dolmasında canlı olduğuna inandıklarını belirtti.Share: