MEMLUK ile Polonya çekirdeksel erke santrali amacıyla barışma sağladı

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, nükleer erke santrali üzere ÇAKER ile ittifak sağlandığını bildirdi.

Morawiecki, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ESIR ile Polonya arasındaki ortaklığın başarıyı getireceğini ifade etti.

ESIR Erke Bakanı Jennifer Granholm ile yaptığı görüşmeye değinen Morawiecki, Westinghouse şirketi ile nükleer erke üzere kavil sağladıklarını belirtti.

Granholm üstelik Polonya’nın 40 bilyon dolarlık nükleer projesinin önceki bölümü için Varşova ile anlaşıldığını aktardı.

Söz konusu projenin 100 binden aşkın ÇAKER’liye aksiyon imkanı sağlayacağını kaydeden Granholm, bu projenin enerji güvenliği amacıyla önemli olduğunu vurguladı.

Granholm, nükleer enerji anlaşmasının Rusya’ya da bire bir tema olduğunu belirterek, “Imdi enerjiyi silahlandırmalarına cevaz vermeyeceğiz. Garp, bu sebepsiz saldırganlığa karşı alay malay dururken, tıpkı zamanda enerji tedarik zincirlerini çeşitlendirecek ve abuhava iş birliğini güçlendirecek.” ifadelerini kullandı.

Polonya İklim ve Belde Bakanı Anna Moskwa da yapılan anlaşmanın iki büyüklük teşrikimesai üzere önemine dikkati çekerek, “Yıpranmamış Polonya-KUL macerası deminden başlıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

İnşasına 2026’üstelik başlanacak nükleer santralde ilk reaktörün 2033’te faaliyete geçmesi bekleniyor.

Share: