Merkez’in Faiz Kararına Tepkiler: “Tcmb Bundan Sonra Yoldan Imdi”

Hat Bankası (TCMB) yüzde 13 olan siyasa faizini yüzdelik 12’ye indirdi. Ekonomistler ürem indirimi kararını eleştirdi. Mestur Eğilmez, “Güler misin, ağlar mısın?” derken Atilla Yeşilada, “TCMB daha çok yoldan artık” yorumunu yaptı.

Ekonomistler Hedef Gürses, Mahrem Eğilmez, Atilla Yeşilada, Dik Karatepe, Evren Bükülme Zelyut ve Şair Bingöl Forma Bankası’nın yöntem faizini yüzdelik 12’ye inzal kararını eleştirdi. Yapılan yorumlar şöyle:

“ÇOKÇA YAZIK”

Hedef Gürses: “Çok eyvah; özlük parasını gömen tıpkı model bankası başka yerde bulunmayan…”

“GÜLER MİSİN, AĞLAR MISIN?”

Mestur Eğilmez: “Enflasyonun artmaya bitmeme ettiği ülkede hat bankası faiz indiriyor ve gâh yorumcular gerekçeye bakalım diyorlar. Güler misin ağlar mısın?”

“TCMB ARTIK YOLDAN ÇIKTI”

Atilla Yeşilada: “TCMB bundan sonra yoldan imdi.  100 baz puan daha faiz indirimi, ben Dünya’da değil, Mars’ta yaşıyorum etmek.”

“ALSANA MALİYET İNDİRİMİ”

Sarp Karatepe: “Krediye erişimin kısık şekilde zorlaştırıldığı bu dönemde yapılan faiz indiriminin bir tane tıpkısı açıklaması olanaklı: Bankalara ve zımnında vezneci hisselerine destek olmak. Ayrıksı açıklaması olmaz. Ürem indirimi ile; bankaların MB’den borçlanma maliyeti düşecek. KKM ürem oranları düşecek, zira siyasa faizi artı 3 nokta limiti var. Alsana maliyet indirimi ve kar etmek amacıyla balaban punt.”

“HANGİ FAİZE KARŞIYIZ TEKMIL NAMINA”

Saz Şairi Bingöl: “Forma Bankasının faizi yüzde 13’ten yüzdelik 12’ye düşürdüğü tıpkısı ortamda; Vatandaşın Devlete olan borcuna uygulanan teehhür faizi yüzdelik 30. vatandaşın Devletten olan alacağına geçerli nema ise yüzde 9. Deminden tığ hangi faize karşıyız kül kendisine?”

“HERKES EMİN OLSUN BUNLAR İYİ GÜNLER”

Evren Inhina Zelyut: “AKP’nin taktikleri: Bakın faizi elbette indirdik, seçimde bize fikir verin enflasyonu da böyle indirelim… Bu taktiğe kanıp rey veren kazanç mı? AKP, TCMB’yi kullanarak iyice seçimlerde kullanacağı aynı söyleyiş amacıyla sıska ve enflasyonu patlattı, amma cümle güvenli olsun bunlar dolgunca günler!”

Share: