Meteoroloji’den 9 ilimize sarı kodlu uyarma: Balçık plaçka olasılığı var

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü vasıtasıyla yapılan sonuç değerlendirmelere göre; Ülkemizin yıldız, bağırsak ve şarki kesimlerinin modüler vadi kayran çokça bulutlu, sabahleyin ve öğle saatlerinde Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Hakkari, Şırnak ve Van’ın güney ilçelerinin; akşam ezanı ve gece saatlerinde Karadeniz kıyıları ile Artvin çevrelerinin yağışlı, diğer yerlerin bir iki bulutlu ve münhal geçeceği tutum ediliyor.

DOĞU AKDENİZ’DE TOZ TAŞINIMI BEKLENİYOR

Yağışların; baran ve boğanak, Rize, Artvin, Hakkâri ve Van’ın yüksek kesimlerinde karla tuhaf yağmur şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve geceleyin saatlerinde Marmara, Gün Batısı Karadeniz’in bağırsak kesimleri, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ile Bingöl, Muş ve Bitlis çevrelerinde parmak ve meydan meydan sis bekleniyor. Şark Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu’dahi türap taşınımı beklenmektedir.

“ULAŞIMDA AKSAMALAR YAŞANABİLİR”

Şarki Akdeniz ( Adana, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş) ile Güneydoğu Anadolu’birlikte ( Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin ve Adıyaman) Suriye kaynaklı toz taşınımı hadisesi beklendiğinden ulaşımda aksamalar ve yağış kayran yerlerde çamur şeklinde yağış gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

PROF. DR. RAHAT: MIL PLAÇKA OLASILIĞI VAR

Prof. Dr. Orhan Rahat içtimai iletişim araçları hesabından “Bugün Doğu Akdeniz (Adana, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş) ile Güneydoğu Anadolu’birlikte (Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin ve Adıyaman) Suriye kaynaklı toz taşınımı var. Yağış birlikte olacak nedeniyle balçık soygunculuk olasılığı var” mesajını paylaştı.

Share: