Meteoroloji’den Marmara İçin Ikaz: “Sel, Su Baskını ve Yıldırımlara Alın Titiz Olunmalı”

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü, yarın Marmara Bölgesi’nde asuman curcunalı sağanak yağış beklendiğini duyurarak vatandaşları yeğin, feyezan ve yıldırımlara karşı uyardı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü internet sitesinden yapılan uyarıya göre, yarın Marmara Bölgesi’nde asuman ses boğanak yağış aktif olacak. Meteorolojiden yapılan uyarma şöyle:

“12.09.2022 Pazartesi haset Marmara Bölgesi’nde beklenen gök ses bora yağışların geceleyin saatlerinden itibaren (03: 00 TSİ) Trakya’da ( Edirne, Kırklareli, Tekirdağ), sabahleyin saatlerinden itibaren kuzeyinde ve doğusunda ( İstanbul’un yıldız kesimleriyle Küçük Asya yakası, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bilecik ve Bursa çevreleri) güdük süreli ve yerli kalkmak amacıyla sağlam (21-50 kg/m2) olacağı oranlama ediliyor. Yağışların Trakya’da gün ortası saatlerinden sonraları, şarki kesimlerde akşam saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi bekleniyor. Aniden sel, taşma, sebep, evcil komple yağışı, güdük süreli fırtına ve ulaşımda aksamalar kadar olumsuzluklara karşı tetik ve müdebbir olunmalıdır.”

Share: