MHP’nin Bursa mitingi

MHP Genel Başkanı Ihtişam Bahçeli, “Şayet akıbet 4 yıllık sürede parlamenter hep hakim olsaydı, yıkılan hükümetler, erken seçimler, dingildeklik ve ağız tatsızlığı öne yarar, maatteessüf kaybolan yıllara yenileri ilave edilmiş olurdu.” dedi.

Bahçeli, Gökdere Meydanı’nda partisince düzenlenen “2023’e Makul: Aday Anlaşılan, Değişmeyen Kesin” antetli sarih hava toplantısında yaptığı konuşmada, milletvekili sistemin, dava nakız kabiliyetini yitirdiğini söyledi.

15 Temmuz FETÖ darbe teşebbüsünün vekil sistemin iflasını belgelediğini ifade fail Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türk milleti ve Türk devleti yeni tıpkı hile reformuna çabucak ihtiyaç duymuştur. Bu gerekseme üstelik açık katılımlı, demokratik ve adaletli bire bir çerçevede milli iradenin ölçüm ve teveccühüyle karşılanmıştır. 9 Temmuz 2018’den bugüne kadar Türkiye, devamlı ve küsurat ölçekte operasyonlara, siyasi, iktisadi ve diplomatik saldırılara maruz kalmıştır. Şayet sonuç 4 yıllık sürede parlamenter cümle bilge olsaydı, yıkılan hükümetler, er seçimler, istikrarsızlık ve huzursuzluk öne yarar, maalesef kaybolan yıllara yenileri arttırma edilmiş olurdu. Dahası terörle mücadele bu kadar faziletkâr benzeri kararlılıkla yapılamaz, Kovid-19 salgınıyla yüksek mücadele edilemez, dış baskılara, dış dayatmalara, kanlı provokasyonlara ve metin çok sıkıntıya bu derecede direnç gösterilemezdi.”

Milletvekili sistemde heybet hayatında mezuniyet ve yüklülük karmaşasının hükümran olduğunu, hükümetin bunalımlarından millete hizmete ayrımsız cins sıranın gelmediğini dile getiren Bahçeli, Topluluk İttifakı yerine milletten aldıkları güçle bu huysuz tabloya neşter vurduklarını kaydetti.

Bahçeli, idare sisteminde sürekli ve güzel tıpkı ıslah yaptıklarını anlatarak, “Siyasal istikrarı kurumsallaştırdık, izzet ve millet dayanışmasını dip tıpkısı seviyede güncelledik, elan da kuvvetlendirdik. Bu milli kazanımın, bu demokratlık başarısının neresi ucubedir? Neresinde biricik adamlığın lekesi bulunmaktadır? Saylav sistemin krizlerinden beslenenler, kargaşaya ve karanlığa umut bağlayanlar on paralık mi utanmıyor? Hiç mi sıkılmıyor? Hiç mi vicdan sızısı çekmiyor?” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile sağlanan kazanımlar

Mehabet Bahçeli, millete ölümü gösterip sıtmaya razı etmeye çalışanların tek amacının, benzetmek, acıtmak, delmek, feshetmek ve temellere korkunç ahzetmek olduğunun tabir ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Fakat başaramayacaklar, Türkiye’yi katiyen geçemeyecekler, cumhurun iradesini yenemeyecekler. Mühürlü kalpler demin kulaklarını kabartıp bizi dinlesinler, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ve serencam 4 almanak ant diliminde ezcümle şunlar gerçekleşmiştir. Öncelikle, Türkiye belirtik ve akıcı basübadelmevt ve yükseliş azmi gösterdi. Kaime haklarımıza, milli bekamıza ve milli çıkarlarımıza biperva eş çıkıldı. Bölücü terörün başı ezildi, yurt ortamında ve tahril ötesinde müstesna sonuçlar makbuz. Rahmetle ve nazikâne andığımız şehitlerimizin düşünce yerde bırakılmadı. Nerede bire bir mazlum varsa, nerede hakkı yenmiş bire bir arı bulunuyorsa, nerede hazar ve huzura susamış mağdur görülmüşse Türkiye orada yerini aldı. Kıbrıs’ta eşit ve hâkim iki devletli ayrımsız çözüm iklimi yeşerdi. 46 yıldır mecbur mütezayit Maraş açıldı, katıksız kendisine acun ayağa kalktı. Ayasofya-i Mefret Cami-i Şerifi açıldı; münazaa cephesi adeta kudurdu.”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yollar, köprüler, camiler yapıldığını, “zül”in keyfinin kaçtığını, dengesi bozulduğunu vurgulayan Bahçeli, şöyle devam etti:

“28 sene sonra Karabağ esaret ve işgalden kurtarıldı, Türklük bahtiyarlık yaşadı. Libya’yla imzalanan anlaşmayla Gün Doğusu Akdeniz’üstelik Türkiye’yi tecrit etmek isteyenlerin komploları yerle ova edildi. Abdülhamid Han sondaj gemimizle birlikte 4 taharri, 2 dahi sismik araştırı gemimiz sebebiyle Türkiye’nin Mavi Vatan’daki varlığı ve kararlılığı sergilendi, erke alanında bakir bir önsezi haritası çizildi. Türk Konseyi 8’inci Izzet Başkanları Zirvesi’nde hayalini kurduğumuz Türk birliğine tarihi bir etap atıldı, Türk Devletleri Teşkilatı kuruldu. Türkiye komşularıyla ülfet çemberini genişletmeye başladı. Ermenistan, İsrail, Akdarı, Bir Fellah Emirlikleri, Suudi Arabistan ile diyalog kanalları açıldı. Rusya ile Ukrayna arasında bitmeme eden tahripkâr savaşın kalıcı çözüm ve barışla sonlanması maksadıyla içtenlikle, çok boyutlu, tartılı ve herkesi imrendiren atılımlar yapıldı. Antalya ve İstanbul’üstelik Rusya ve Ukrayna temsilcilerine aguş açılıp müzakere ve mütareke arayışlarına iktidarlı katkılar sağlandı. ‘Tahıl koridoru’ anlaşmasıyla merhamet ve vicdan diplomasisi kuvveden fiile geçti. Kıtlık çeken milyonların sesine kulak verildi.”

“Ayranımızı kabartmasınlar, sabrımızı zorlamasınlar”

Bahçeli, sonuç günlerde hububat koridoruyla ait lazım Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’mağara durumunda uyarısı gerekse da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın essah ifadelerinin mazlumlara kimlerin kol angıç gerdiğini, kimlerin de yalnız özlük kursağını düşündüğünü ortaya koyduğunu söyledi.

Bazı Avrupa ülkelerinin tahıl hamile gemilerin rotasını kendilerine çevirmelerinin aç gözlülük olduğunu tamlayan Bahçeli, “Bu gemilerin izleme edilip tasavvur ülkelere ulaşmaları dünyanın benzeri numaralı gündemi olmalıdır. Türkiye açlıktan tıpkısı ten tıpkısı mızrap eksik gariplerin yanındadır. Türk milleti ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ buyruğunun izindedir. Dileğimiz Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın benzeri zaman ilk sona ermesidir. İnsanlığın barışa ve huzura ihtiyacı vardır. Ayrıca yerinden ve yurdundan edilmiş göçmenlerin çığlığı duyulmalıdır. Ülkemizde misafir kâin Suriyeli sığınmacıların dahi sakıncasız, gönüllü ve kibirli idraksiz dönüşleri kesinlikle sağlanmalı, Türkiye bu yükten imdi kurtulmalıdır.” ifadesini kullandı.

MHP Genel Başkanı Kerem Bahçeli, Yunanistan hükümetine müteveccih şunları kaydetti:

“Bu mutluluk yönetimi ayağımızın altında dolaşmaktan, damarımıza basmaktan vazgeçmelidir. Taciz ve tahriklerine derhal serencam vermelidir. Dünyadan Türkiye’yi derhal kınamasını isteyen Yunanistan hükümetinin, kontra halde Avrupa’nın ‘Ukrayna’nın peşi sıra yeni tıpkı savaş’ riskiyle karşı karşıya kalacağını öne sürmesi ateşle oynamaktır. Üzerinde nahak ve hukuksuz şekilde oturduğu adalar helali hakkımızdır, ayranımızı kabartmasınlar, sabrımızı zorlamasınlar, denize dökülmeyi esasen canları çekiyorsa vakit kaybetmeden bize söylesinler. Ege’nin tıpkısı yakasından değişik yakasına yankılanmak bizim üzere bala oyuncağıdır.”

Vaktin, hiçbir ayrım yapmadan öncü, yurt ve ulus eş paydasında kucaklaşma vakti olduğunu anlatan Bahçeli, şunları söyledi:

“Bizim kanı ve inanışımıza göre, Türkiye’de etkili 85 milyon vatandaşımız Cenabı Allah’ın lahut tıpkı emanetidir. Rastgele yöremizi, bin yılın barışından ve kardeşliğinden doğmuş her insanımızı bağrımıza basıyoruz. Herkese elimizi uzatıyoruz fakat inhilal gayreti içerisinde olanları birlikte affetmemizin kabil olmadığını buradan car ediyoruz. Bilinmelidir ki bu vatan sokakta bulunmamıştır. Bu ululuk icazetle kurulmamıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk milli kimliği şehit kanlarıyla kazanılmıştır. On Paralık kimse zaaf etmesin, şişkinlik çıktığı kadar inecektir amma anne karışıklık fücur enflasyonunun, tezvirat ve ikilik stokundaki artışın önüne boşlamak, buna tutmak birlikte boynumuzun borcudur. Demokratlık, doğal farklılıklarımızı ülfet zemininde esirgeyici yegane rejimdir. Ancak demokratlık vatanın bölünmesinin ve milletin ayrışmasının gerekçesi olamayacak, alçalma ittifakının elinde sömürme edilmesine ayn yumulmayacaktır. Çağrımız birliğe, dirliğe ve kardeşliğedir.”

Bursa’nın kurtuluşunun 100’üncü sene dönümü olduğunu hatırlatan Bahçeli, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ilkin tevessül etmek için Milli Uğraş kahramanlarını ve muazzez şehitleri andı.

Daha sonraları Bursa Büyükşehir Şehremini Alinur Aktaş aracılığıyla Bahçeli’ye “Bursa kılıcı” hediye edildi.

Açık albeni toplantısına, Bursa’nın yanı sıra çevre illerden birlikte çokça sayıda kişi katıldı.

(Bitti)

Share: