Mithat Sancar: “Bu Ülkede Demokratik Dönüşümün Yolunu Boşaltmak, Barışın Zeminini Perçinlemek İstiyoruz”

TACETTİN DURMUŞ

HDP Kayırıcı Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin Kars İl Başkanlığı’nca planlı halk buluşmasında; “Bizler bu ilkede yeni tıpkısı mir istiyoruz. Bu ülkede demokratik dönüşümün yolunu beğenmek istiyoruz. Barışın zeminini perçinlemek istiyoruz. Emeğin hakkını alacağı ayrımsız düzen inşa etmek istiyoruz. İşte bu amaçla ‘Düzentileme ve özgürlük ittifakını oluşturduk. ve demin bu ittifakı büyültmek için bilcümle çalışmaları yürütüyoruz” dedi.

HDP Âdem Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin Kars İl Başkanlığı’nca düzenlenen “Halkımıza sözümüz var. Hal bizde” başlıklı el buluşmasına gelmek için kente geldi. Konvoyla şehir turu atan Sancar, parti binası önünde düzenlenen el buluşmasına katıldı. Sancar’a Iğdır Milletvekili Sevgili Muallel, Kocaeli Milletvekili Faruk Gergerlioğlu, Van Milletvekili Eren Orhan’ın birlikte PM üyeleri ve MYK üyeleri, il kayırıcı başkanları, eski Kars Şehremaneti Âdem Başkanı Şevin Ala da eşlik etti. Burada bire bir enformasyon işleyen Sancar, şunları söyledi:

“KARŞIMIZDA GASPÇI BİR İKTİDAR VAR”

“Sizlerle burada buluşmaktan şişman kurum ve itibar duyuyorum. Bu coşkunuza ve heyecanınıza layık olmak üzere elimizden geleni yapacağımızın sözünü buradan veriyoruz. Bu heyecanınız ve coşkunuz amacıyla hepinize teşekkürname ediyoruz. Kars, kadim bir kenttir. Kars halkların, inançların ve kültürlerin bahçesidir. Kars, hep farlılıkların ayrımsız arada hazar içerisinde gönül kültürünün bildirme sunturlu örneklerini veren şehirlerimizdendir. İşte bu özellikleriyle Kars, HDP fikriyatının dahi üs verdiği, uzunluk verdiği topraklardandır. HDP bu kültürle sizlerin bu alay malay dirilik anlayışı ve gururlu mücadelesi ile doğmuştur. Hepiniz sağ olun canan Karslılar. Karşımızda gaspçı benzeri kudret var. Halkın emeğini ve ekmeğini gasp ediyor. Halkın özgürlüklerini ve iradesini gasp ediyor. Aynı apaz yandaşa ve zengine halkın emeğinden çalarak servet aktarıyor. İşte Kars’ta yaşadığımız uzanım; hayvancılık üstüne Ortadoğu’nun en şişman merkezilerinden biri olabilecek bu kent, zaman hayvancılığın bitmekle yüz yüze olduğu bir kent haline gelmiştir. Bunun nedeni bu sömürü ve üleştirme düzenidir. Bu lehtar saray düzenidir. Halkı açlığa, işsizliğe, yoksulluğa mahkum ederken saraylarda ve tıpkısı avuç sermayenin merkezlerinde halkın kaynakları toplanıyor. Bu akort böyle bitmeme etmez. Bu düzen değişecek. Nasıl bizimle değişecek, sizinle değişecek.

“BU İKTİDAR HALKIN İRADESİNİ GASP EDİYOR”

Bu nüfuz halkın iradesini gasp ediyor. Sunu kategorik örneği kayyum rejimidir. Kars’ta bile iradenizle belediye başkanını ve divan üyelerini seçtiniz. Ama bu kudret buna sabır edemedi. Zira iradeyi tanımayan ve halkı saymayan benzeri anlayışa sahabe. Kaynakları kesildi, belediyeden elde ettikleri rantlar kesildi. HDP’yi ayrımsız uçtan tıpkı uca ülkenin dört bir yanı sıra büyümesinden korktu ve kayyum uygulamasını devreye soktu. Kayyum uygulamasından ilk Kars Uray kayırıcı başkanlarımız ve sedir üyelerimiz burada el amacıyla toplumcu belediyeciliğin sunma pir örneklerini verdiler. Halkların ve inançların benzeri arada barış içinde kıymet benzeri şekilde yaşayabileceklerinin arz pir uygulamalarını gösterdiler.

“SAY VE ÖZGÜRLÜK İTTİFAKI’NI OLUŞTURDUK”

Canan Kars halkı, bizler bu ilkede yıpranmamış bire bir ser istiyoruz. Bu ülkede demokratik dönüşümün yolunu beğenmek istiyoruz. Barışın zeminini güçlendirmek istiyoruz. Emeğin hakkını alacağı bir akort kurmak istiyoruz. İşte bu amaçla Mücahede ve Özgürlük İttifakı’nı oluşturduk. ve demincek bu ittifakı mübalağa etmek üzere bütün çalışmaları yürütüyoruz. Himmet ve Hürriyet İttifakı’nın önemini en gani bilecek şehirlerden biri Kars’tır. Kars, Türkiye’bile devrimci mücadelenin, iş ve demokrasi mücadelesinin, sol sosyalimiz uğraş kültürünün bildirme kocaman kaynaklarından biridir. İşte bilcümle bu kaynakları ve güçleri benzeri araya getirmeği hedefliyoruz. Iş ve Hürriyet İttifakı’nı büyüterek oluşturacağımız nazik demokratlık ittifakıyla asıl alternatifi oluşturuyoruz.

“BU AHALI İKİ SEÇENEĞE MAHKUM DEĞİLDİR”

Bu halk iki seçeneğe mahkum değildir. Bizler ve sizler hiç kimseye sadık değiliz. Bizlerin iradesi, programı, birikimi ve kararlılığı var. Biz bu ülkeye demokrasiyi, barışı ve özgürlüğü ilam etmek, emeğin hakkını alacağı bir düzen yapmak amacıyla halklar güveniyoruz. Tek mecburiyetimiz sizlere karşıdır. Tığ size mecburuz. Sizin mebzul yaşamanız üzere mücadeleye mecburuz. Barışı kurmak için sizlere cebin sorumluyuz. Bizim mecburiyetimiz bile sorumluluğumuz dahi bu ülkeyedir, bu ülkenin emekçilerinedir, halklarına, bilcümle akide gruplarına, gençlerine ve kadınlarınadır. Değme dönme inanç istismarı, halklar arasına tiksinme sokan politikalar bu ülkeyi ayrıştırarak bu diyet devam edebileceğini düşünüyor. Ama yanılıyor. Ama biz nefreti bu ülkeden söküp çıkaracağız. Bu toplumda kini ve düşmanlığı namevcut edecek politikalar, zekâ ve ferman bizlerdedir. Halkların bağımsız milletvekili, inançların eşit olacağı bire bir ülkeyi kuracak olan aynı gücümüz, inancımız ve irademiz var. Barış katiyen vazgeçemeyeceğimiz benzeri hedeftir. Kürt sorununda demokratik çözümün bir tane yolu vardır. O da konuşma, diyalog ve demokratik siyasettir. İşte biz bu zemini alıştırmak üzere, bu yolu tahsis etmek için HDP yerine rastgele soy bedeli hücre alıyoruz ve mücadeleyi selis sürdürüyoruz.

“ÇEKIŞME POLİTİKALARINA AKIBET VERECEĞİZ”

Cenk politikalarına sonuç vereceğiz. Bu ülkenin bu gününü ve geleceğini ipotek altına kayran cenk politikalarını hep alay malay durduracağız. Devlet içerisinde cidal, bölgede kavga, antagonizm ve düşmanlaştırma politikaları bilcümle halklara uymazlık veriyor. En çokça bile emekçilere, gençlere, yoksullara beis veriyor. Çünkü her askeri araç ve değme kurşun yoksullardan, emekçilerden ve gençlerden çalınmış paradır, gelecektir. O nedenle savaşlara alın dosdoğru ayakta duracağız. Cenk karşıtı genişlik geniş birlikteliği oluşturacağız. Yegâne defa barıştır, çözüm amacıyla arz tek yol demokratik siyasettir. Yegâne sefer danışma ve diyalogdur.”

Konuşmasının peşi sıra Sancar ve beraberindeki milletvekili ve el yöneticileriyle gelişigüzel, esnaf ziyareti yaptı.

Share: