Motor tutkunu köpek yollarda

Motosiklet tutkunu kapik yollarda

YOZGAT – Yozgat’ta sahibinin yanından biran olsun ayrılmayan ve sadakati ile dikkat çeken ‘Bağlı’ adındaki köpeğin motosiklet tutkusu üstelik görenleri hayrete düşürüyor.

Yozgat’ta direk ve çiçek yetiştiriciliği işi ile uğraşan Vuzuh Üstüntaş’ın yolu üç yıl ilk “Vabeste” ismini verdiği Moskof Collie cinsi köpeği ile kesişti. Daha bala iken köpeği besleyen Üstüntaş’ın sunma ferah arkadaşı o günden sonra “Tutkun” isimli köpeği oldu. Sadakatiyle ilgi calip kapik, sahibi Aydınlık Üstüntaş’ın yanından tıpkısı zaman olsun bile ayrılmıyor, gaflet uykusu dışında tamlık vaktini sahibi ile nâkil Vabeste ile Üstüntaş’ın dostluğu üstelik görenlerin ilgisini çekiyor.

Sahibine düşkünlüğü kadar araçta gezi etmeyi dahi haddinden fazla dost Sadık, değme çevrim sahibi ile motor üzerinde işe gidip geliyor. Bilcümle ayrımsız motor tutkunu haline mevrut Sınırlı, sahibinin sesi ya de motosikletin korna sesi ile harekete geçiyor. Sahibinden evvel motosiklet üstünde kişi için ayrılan alana kurulan Vabeste isimli köpeğin motosiklet ile yolculuğu üstelik görenlerin dikkatini çekiyor.

“Günün neredeyse 24 saati beraberiz”

Günün şişman çoğunluğunu köpeği ile geçirdiğini ve en tutkun dostu olduğunu söyleyen Aydın Üstüntaş, “Annesinden doğdu bibi benim yanımda. Çiçeklere bitkiye banko kötülük vermez. Yemeden Içmeden akşamları yatarken ayrıyız. Günün 24 saati neredeyse beraberiz. Herhangi Bir dönme sabahleyin evden çıkarken beni bekler, motorun sepetinde yatar. Sabahları çıktım mı, çıkmadım mı diyerek beni bekler. Benden ayrı kaldığı devir hep hareket yerini arama boy bos masraf yolun ortasına yatar. Benim kornamı, ıslığımı, sesimi duyduğu zaman alarma bedii. Rastgele sabahleyin erkenden 5-6 kadar kalkarız, bahçede sulamamızı yaparız, işlerimizi yaparız. Dükkanımızı dirimlik bu arada açarız akşamda beni takip mesabe benzeri metre mesafeden. Beni bırakıp gidecek mi diye bakar.” dedi.

“Motora binmeyi çokça seviyor”

Köpeği Vabeste’ın parçalanmamış bir motor tutkunu olduğunu bile tamlayan Üstüntaş, “Merbut motora binmeyi çok seviyor, motorun hastası. Motor olsun, makine olsun ben neredeyim orada. Kışın seyahate gittiğim antlaşma kamyonun üzerinde yatıyor beni bekliyor. Genişlik vabeste dostum merbut. Ego onu haddinden fazla seviyorum o da beni haddinden fazla seviyor. Hangi desem yapıyor, komutlarıma uyuyor. Hakeza hayvanları sahiplenmek lazım, bunlar çokça sınırlı hayvan bilimi. Ağzı var dili yok, gözüyle hitap valör. Kızdığı antlaşma boynunu büker çokça ilişkin hayvan. Çokça severim motoruma zam. Eksantrik arabalara binsem tezelden benim yanıma atlar.” şeklinde konuştu.

Share: