Mudanya’da sağanak yağışın bilançosu; 37 familya, 29 hareket yeri ile 3 vesile hasar gördü

BURSA’nın Mudanya ilçesinde geçmiş etkin olan sağanakta 37 ocak, 29 aksiyon yeri ile 3 aracın hasar gördüğü tespit edildi.

Kentte cemaziyelevvel sabah saatlerinden itibaren aralıklarla enerjik olan sağanak, hayatı damarı bozuk etkiledi. Mudanya’da Işıklı Deresi’nin taşması sonucu Bursa-Mudanya yolunu akarsu bastı. Araçlar su içinde kaldı. Birçok ocak ve hareket durumunda da akarsu baskınları yaşandı. Mudanya Belediyesi ekipleri, ağaç devrilmesi sonucu kapanan yolları yeniden açtı. Bursa Valisi Yakup Canbolat ile AFAD İl Müdürü Sarp Mumcu birlikte ilçeye gelerek Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ile kapsam değerlendirmesinde bulundu.

Metrekareye 21 kilogram yağmurun düştüğü Mudanya’bile ilçe belediyesi, Büyükşehir Belediyesi, Kaymakamlık, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve AFAD koordinesinde icraat yürütülüyor.Büyükşehir Belediyesi, 112 Acil Çağrı Merkezi’ne yapılan 192 ihbardan 55’inin taşma olduğu, bütün 12 açkı-takım, 30 personel ve 22 dalgıç pompayla akarsu çekicilik çalışmalarının yapıldığını açıkladı. BUSKİ vasıtasıyla 7 kepçe, 4 vakumlu 4 vidanjör miftah-kadro, 1 motopomp, 3 balık adam pompa ve 40 personel ile 50 akarsu baskınına engelleme edildi. Arılık çalışmaları çevrim boyu sürdü.

Defterdarlık ve Mal Müdürlüğü ekiplerinin ilçede yaptığı hasar tespit çalışmasında 29 hareket yeri ve depo ile 37 bölük kalkışmak için hep 66 adreste zarar tespit edildi. Baran sularına kapılan 3 açar üstelik hasar gördü.Share: