Mudurnu’da vatandaşlar kış hazırlıklarına başladı

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde işlek vatandaşlar, kışlık yiyeceklerini hazırlıyor.

İlçede etkili vatandaşlar, topladıkları evet üstelik pazardan aldıkları semere ve sebzeleri şita mevsiminde tüketebilmek amacıyla konserve yapmaya başladı.

Mudurnu’dahi kâin gelişim yerinde vatandaşların şita hazırlıklarına yardım fail İsmail ve Süslü Bozkurt çifti, vatandaşların kendilerine getirdiği, kuşburnu, domates, biber üzere ürünleri makineden geçirerek salça ve marmelat yapılmasını sağlıyor.

İsmail Bozkurt, AA muhabirine, köylerde yetişen elma, armut, ayva kadar meyvelerin değerlenebilmesi üzere yapılış kurduklarını anlatarak, “Kendi işimizin yanı sıra vatandaşlara da yardımda bulunuyoruz. Bize getirdikleri domates, biber, kuşburnu kabil ürünlerin sularını çıkartıyoruz. Elan önceleri bu amal elle rendelenip elekten geçirilip bata çıka ve zorlukla yapılıyordu. Amma bu makineler sayesinde 10-15 dakikada mergup kıvama getiriliyor.” diye konuştu.

Vatandaşların kıvançlı olduğunu dile getiren Bozkurt, bilcümle ilçe sakinlerine apotr olmaya çalıştıklarını belirtti.

Salça yahut marmelat boşaltmak amacıyla Bozkurt’un işletmesine gelen ilçe sakinleri ise daha başlangıçta saatlerce ilk kânun ayırdıkları bu işleri bundan sonra daha gelişmemiş sürede yaparak kışa hazırlandıklarını söyledi.

Share: