Muğla’da Depremzedeler İçin Koordinasyon Merkezi Kuruldu

ADLAR TURAN

Muğla’bile politik partiler, meslek örgütleri, sendikalar ve sivil topluluk kuruluşları, yer sarsıntısı bölgesinden gelen vatandaşların ihtiyaçlarını diremek üzere Muğla Afet Tesanüt Koordinasyonu’nu (MAK) kurdu. KESK Çağ Sözcüsü Keleş Tamer, “Çalışmalarımız ince vadede bitmeme edecek kabilinden görünüyor. Bu süreçte biz üstelik burada el birliği ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

6 Şubat depremlerinin arkası sıra bölgeye destek üzere çalışmalar yapılan Muğla’bile, kente gelen depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması üzere siyasi partiler, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB kabilinden çığır örgütleriyle kadın örgütleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin yer aldığı Muğla Kıyamet El Birliği Koordinasyonu kuruldu.

“UMUM BİRLİĞİ İLE ÇALIŞMAYA BITMEME EDECEĞİZ”

Vatandaşlar marifetiyle oluşturulan yardımlar, Reze Site Meydanı’nın madun katında kurulan koordinasyon merkezi üzerinden depremzedelere ulaştırılıyor. Depremzede vatandaşlar bile eş güdüm merkezine giderek lazım azık gerekse esvap ve bire bir ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Muğla halkının depremden bu yana balaban ayrımsız tesanüt gösterdiğini belirten KESK Gün Sözcüsü Batur Tamer, şunları söyledi:

“6 Şubat depreminden bu yana iki haftalık süreçte şişman aynı tesanüt gösteren Muğla halkının desteklerini bilcümle sivil cemiyet örgütleri üzerinden tıpkısı araya aktarmak amacıyla Muğla Facia Dayanışma Koordinasyonu’nu kurduk. İki haftalık süreçte depremzede vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını durdurmak üzere elbise, besin, hıfzıssıhha malzemelerini eş güdüm merkezinde toplayıp gerekseme sahiplerine yönlendirmeye çalışıyoruz. Çalışmalarımız bile mufassal vade de bitmeme edecek üzere görünüyor. Bu süreçte bizde burada kardeşlik ile çalışmaya devam edeceğiz.”

Koordinasyon merkezinde çalışmalara bindi olan Haluk Özsoy ise şöyle konuştu:

“Benzeri sürü teşkilat, ferdî adına gelişigüzel şeyi özlük yapmaya çalışıyordu zımnında tıpkısı koordinasyonsuzluk oluyordu. DİSK, KESK, TMMOB, TTB üzere şişman örgütler de var içimizde. Siyasal partilerin çokları burada, mutlak üyeler ve kadın örgütleri var. Bilcümle örgütler burada. Biz belediyeden tıpkısı dükkan dilek ettik ve Şehir Meydanı’nın zir katında eğik otoparkta koordinasyon merkezimiz var. Burada söylemek ve azık yardımları yapıyoruz.”

Share: