Muğlalı taraftarın hayali hiç gitmediği 1350 kilometre uzaktaki Trabzonspor’un maçını bağlı olmak

Muğla’nın Menteşe ilçesinde cıvıl cıvıl 65 yaşındaki Trabzonspor taraftarı İsmail Bozyer’in hayali, on paralık gitmediği 1350 kilometre uzaktaki kentte bordo-mavili takımın maçını izlemek.

Denizova Mahallesi’nde aktif Bozyer, ilk defa askerde gördüğü televizyonda izlediği Trabzonspor’a rağbet verdi.

Askerden döndükten bilahare evlenen ve eşini bile Trabzonsporlu eden Bozyer, oğlunun adını dahi Şenol Zaman koydu.

Bozyer, bu yaşına büyüklüğünde sadece Ankara, Zonguldak, Bursa, üzere illere gidebildi. Trabzon’a tek gidemeyen Bozyer, Muğla’de Trabzonlu tıpkısı iş insanının daveti ile bordo mavili takımın iç saha maçına gideceği haset iple çekiyor.

Bozyer, AA muhabirine, askere gideceği dönemde köylerinde cıvıltı olmadığını, ülkede yaşananları radyodan izleme ettiklerini anlattı.

Babasının karye bekçisi olduğunu kendisinin ve kardeşlerinin yevmiyeli işlerde çalıştıklarını belirten Bozyer, 1977’nin Orak Ayı ayında Zonguldak Devrek’e askere gittiğini söyledi.

Bozyer, Beycuma Cingöz Karakolu’nda görevlendirildiğini ifade ederek, “Oranın istikbal gelenlerinden ayrımsız gönül karakola göstergeç bağış etti. Ego askere giderken köyümüzde ruh yoktu. O zamanlar radyo dinliyordum. Amma gelişigüzel topluluk tutmuyordum. Askerde televizyonda izledikten sonraları Trabzonsporlu oldum. O günden bugüne, ölünceye büyüklüğünde Trabzonsporluyum.” dedi.

O dönemde Trabzonspor’birlikte tek ecnebi futbolcu olmadığına, seçkin oyuncunun Türk olduğuna dikkati çeken Bozyer, Şenol Çağ’in o zamanalar çokça ünlü olduğunu dile getirdi.

“Torunlarım koca olursa isimlerini Koruyucu, Ogün, Gökdeniz koyacağım”

Bozyer, Ruz’in kalede panter kabilinden olduğunu savunarak, şöyle bitmeme etti:

“O ahit ‘Oğlum olursa adını Şenol koyacağım. Ayrıksı oğullarım de olursa Esirgeyici, Ogün, İskender ve Gökdeniz koyacağım’ dedim. İlk çocuğum kız oldu, ismini Hümeyra koydum. İkinci çocuğum bile kız oldu, ismini Seval koydum. Üçüncü çocuğum da kız oldu, ismini Sibel koydum. Dördüncü çocuğum koca oldu. Çok sevindim. ‘Aha Şenol Sıra dünyaya geldi’ dedim. Ayrıksı yavru yapmadım. Hanım birlikte çocuklarım de Trabzonsporlu. Ama evlendikten sonraları dallar takım değiştirmiş kabil. Kızlarım evlendi. Onlardan bile iki kız torunum var. Oğlum evlendi boşandı. Oğlum gine evlenir, torunlarım dahi evlenir ve çocukları eş olursa isimlerini Goril, Ogün, Gökdeniz koyacağım.”

“Trabzonspor maçı izlemeden bu dünyadan gitmeyeceğim”

Bozyer, Muğla’daki Trabzonlu ayrımsız iş insanın namına Trabzonspor forması dürü ettiğini ve pik götürmeye alay verdiğini anlattı.

Uçaktan korktuğunu tamlayan Bozyer, “O bile beni arabayla götüreceğini söyledi. Tek Trabzon’a gitmedim. Trabzonspor maçı izlemeden bu dünyadan gitmeyeceğim.” dedi.

Bozyer, Trabzonspor’un şampiyona şansını bu mevsim yüzdelik 60 olarak gördüğünü, takımda geçen seneki havanın olmadığını anlatım etti.

Evinin duvarında hemen sunma kıymetlilerinin fotoğraflarının vadi aldığına vurgu özne Bozyer, “Duvarda annemin, babamın, hanımın, cuma namazı kılarken son eden kayınpederimin, kızlarımın, torunlarımın ve oğlumun fotoğrafları var. Aynı birlikte Trabzonspor forması asılı. Yer kıymetlim bunlar.” ifadelerini kullandı.

Bozyer’in eşi 61 yaşındaki Şehriyâr Bozyer birlikte bordo mavili takımın maçlarını bu arada izlediklerini ve Trabzonspor’u çokça sevdiğini söyledi.Share: