Münevver Sanayi Odası’nda ‘yerli malı’ uygulaması

Entelektüel Uran Odası Yönetimi, ‘yerli malı uygulaması’ başlattı. Geçtiğimiz kamer göreve başlayan Kültürlü Endüstri Odası Yönetim Kurulu, misafirlere şeker evet dahi çikolata adına Ziyalı’ın milli ürünü incir ağırlama ediyor. Aplikasyon ile hem Görgülü’ın milli ürünü incirin tanıtımı yapılırken hem bile ilin ekonomisine birlikte ulama sağlandığı belirtildi.

Türkiye’nin mehabetli ihraç ürünleri arasında yer kayran ve ülke ekonomisine almanak ortalama 3000 milyon dolar girdi sağlayıcı incirin daha dosdoğru olduğu üzere şeker veya çikolata hesabına izzetüikram edilmesini öneren Ziyalı Endüstri Odası Başkanı Gökhan Maraş, “Bizim kültürümüzde misafire şekerli türü eşya izaz etme geleneği vardır. Nedense bu ikramlar ülke genelinde olduğu gibi incirin anavatanı Aydınımızda üstelik şeker ve çikolatadır. Esas sütünden sonraları genişlik yarayışlı yiyecekler beyninde düz düzlük Aydınımızın milli ürünü incirin ikramlıklar ortada yeterince kayran almadığını görüyoruz. Bu nedenle Münevver Endüstri Odası adına misafirlerimize çikolata, şeker hastalığı ve sair tatlılar adına incir ağırlama etme kararı aldık. Ziyalı’daki yekpare çalım ve kuruluşların birlikte vatandaşlarımızın bile misafirlerine ballıdarı ikram etmesini öneriyoruz. Bu uygulama özellikle afiyet doğmak üzere ilin ekonomisine da büyük ulama sağlayacaktır” dedi.

İncirin Işıklı’a Allah Vergisi aynı naz olduğunu ve benzeri zamanda dört kutsi kitapta de adından hezel edilen kutsal benzeri semere olduğunu belirten Aydın Uran Odası Divan Başkanı Gökhan Maraş, “Görgülü olarak sahip olduğumuz zenginliklerin farkına varmamız gerekiyor. Münevver’birlikte incir kısaca 50 bin ailenin antant kaynağı olduğu kadar ilin sunu heybetli ekonomisini oluşturur. Biz evvel özlük değerlerimize sahip çıkmalıyız. Zaman inciri asıl manada tanıtımını yapmış olsak Ziyalı’ın inciri kilo ile değil gram ile onma niyetine tüketilen ayrımsız yapıt evet. Bu nedenle misafirlerimize şeker, baklava, çikolata gibi türlü şekerlemeler izaz etmek hesabına ballıdarı ağırlama edilmesini öneriyoruz. Işıklı Uran Odası adına biz ağırlama malzemesi olarak incirimizi tercih ediyoruz” dedi. – AYDIN

Share: