Muş haberi! DÜRÜST Parti heyeti, Nazır Muş’la görüştü

YANLIŞSIZ Öğür Van milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, İrfan Kartal, Abdulahat Arvas, Uray Başkanları İsmail Faaliyet, Salih Temiz, Sevecen Ensari ve Hayrullah Tanış’ın bulunduğu DOĞRU Öğür Van heyeti, Tecim Bakanı Mehmet Muş ile Tarım ve Orman Icra Vekili Yardımcısı Nihat Pakdil’i müzakere etti.

Yapılan ziyaretlere ilişkin açıklamada; soylu erki önceliklerin büyüttüğü şehirlerden biri görünmek hedefi ile Van’ın eş olduğu potansiyelin ekonomiye kazandırılması, üretimin ve istihdamın artırılarak, ticari altyapının henüz birlikte güçlendirilmesi amaçlandığı belirtildi. Bu etap ile Van’ın avantajlı olduğu özellikle ekincilik ve hat ticareti konularında ilişik nazır ve icra vekili yardımcısı ile görüşerek aykırı istişarelerde bulunulduğu ifade edilen açıklamada, “Ticaret Bakanı ile yapılan toplantıda; modernizasyonu tamamlanan Kapıköy Cızık Kapısı’nda aksiyon ve işlemlerin okunabilen sağlanması amacıyla gümrüğün 7 aktarılma 24 saat zahir tutulması, Türkiye ve İran arasında mevcut Kapıköy-Razi Esmer Sınır Kapısı’nın transit geçişlere açılması, İran İslam Cumhuriyeti ile sürdürülen efdal düzeyli işbirliği çerçevesinde iki mutluluk beyninde hedeflenen 30 milyar dolarlık ticaret hacmine aksetmek, Van’ın İran ile olan 290 kilometrelik hat hattının elan fonksiyonel arkaç gelmesi ve konuşu ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Çaldıran Çilli Tahril Kapısı ve Başkale Gelincik Sınır Kapısı’nın açılması, iki büyüklük beyninde ekonomik, sınai ve ticari faaliyetlerin ivme kazanmasının oylumlu alternatiflerinden biri olacak cızık ticaret merkezi kurulması, Kapıköy Sınır Kapısı üzerinden yapılan ticaretin daha bol ve aceleci şekilde gelişmesi, sanayici ve tüccarın ihtiyaç duyduğu olmamış özellik ve yarı meful ithalatına müteveccih Van’a azık, tahıl, oluşum, petro kimya, cam, seramikten şerç ve mutfak eşyası kadar mahsulat amacıyla ruh yetkisi verilmesi ve ithal edilecek ürünlerin analizi konusunda tamlık kuvvetli ayrımsız laboratuvar kurulması, toplumsal nesiç ve sosyal dayanışmanın balaban paydaşlarından biri olan, iktisadi hayatın vazgeçilmezi kendisine gördüğümüz esnaf ve sanatkarlarımızın henüz aşkın desteklenmesi gerektiğini söyleyerek, bu konuda beklentileri anlattık” denildi.

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi, bakan yardımcısı ve umumi müdürlerin dahi bulunduğu heyetin 20 Ilkgüz tarihinde Van’ı ülfet ettiği hatırlatılan açıklamada, şöyle denildi:

“Bakanlığın envestisman ve projeleri üzerine vukuf almış, bölüm temsilcileri ile bire bir araya gelmişti. Van heyeti namına bizde reddetme-i ziyarette bulunarak kendilerine iletmiş olduğumuz taleplerin akıbetini öğrendik. Alelhusus tarımsal sulama ve göletler konusunda ivedilikle bire bir himmet yapılmasını esasen dile getirdik, konu ile ilişkin DSİ Umumi Müdürümüz cuma (bugün) günü Van’da olacak, sahada incelemelerde bulunarak vacip çalışmaları başlatacaktır. Van’dahi henüz aşkın istihsal yapılması, amme ve özel sektör yatırımlarının artması, elan aşkın istihdama imkan sağlayacak tıpkısı iklimin oluşması gayesi ile DÜRÜST Parti ailesi kendisine milletvekilinden belediye başkanına, devlet başkanından ilçe başkanına bilcümle neferlerimizle nazik bir özveri ve samimiyetle çalışıyoruz. Yaptığımız ülfet ve toplantılarda Van’ın ekonomisine, ticaretine, zirai üretimine ilgili konularda katma ayar tekvin ve istihdam sağlamaya yönelik çabalarımıza destek veren Ticaret Bakanı ile Ekincilik ve Orman Icra Vekili Yardımcısına teşekkürname ediyoruz.” – VAN

Share: