Muş’a gelen depremzede füru amacıyla baziçe alanları oluşturuldu

Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin arkası sıra Muş Valiliği koordinasyonunda aileleriyle kente gelen depremzede füru, oyun alanlarında ahenktar aralık geçiriyor.

Depremden etkilenen illerden kendi imkanları ve kurumların sayesinde Muş’a gelerek öğretmenevine yerleştirilen ailelere, ilgili kurumlar tarafından gerekli destekler veriliyor.

Valilik koordinasyonunda aileleri ziyaret fail görevliler hem gerekseme duydukları yardımları götürüyor hem üstelik psikososyal bindi vermeye çalışıyor.

Öğretmenevinde ayrıntılar amacıyla dahi oyun alanları oluşturan görevliler, bu sayede öğretmenler eşliğinde oyunlar oynayarak çocukların düzenli espas geçirmeleri sağlanıyor.

İl Milli Yetişek Müdürü Enver Iftihar, gazetecilere, Muş’un Malatya ile ahi il adına eşleştirildiğini söyledi.

Malatya’dan mevrut 80 kişiyi öğretmenevinde misafir ettiklerini belirten Iftihar, “Misafirleri mihman ettiğimiz sürece tam ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Çocuklara öğretmenevinin ayrımsız bölümünde psikososyal destek verilmektedir. Karı ve Toplumsal Hizmetler Müdürlüğünden mevrut uzmanlar çocuklarımızla bildirişim kurmakta ve depremin psikolojisinden uzaklaşmaları için ceht harcama etmektedir. Kanıt öğretmenlerimiz da destek vermektedir.” ifadelerini kullandı.

“Bindi verenlerden Allah razı olsun”

Malatya’dan Muş’a mevrut 2 yavru annesi Arzu Düşünüklü, ilk depremde akak ve dolapların yerlerinden oynamaya başladığını belirtti.

Çocuklarla tehlikesiz alana geçmeye çalıştıklarını nâkil Düşünüklü, şunları kaydetti:

“Sonradan ikinci nazik depremi yaşadık. İkinci zelzele üstelik çokça tehlikeli yıkımlara hastalık oldu. Biz araba ile yolda giderken sağımızda solumuzda binaların yıkılışını, arabaların konusunda düşüşünü gördük. Allah hepimizin yardımcısı olsun. Akrabalarımızdan, yakın dostlarımızdan enkaz altında kalanlar var, ailecek namevcut olanlar var. Haddinden Fazla yumruk tıpkısı boyut. Muş’ta haddinden fazla ongun karşılandık. Çocukların psikolojileri zahir düzelecek derken seçkin anımızda yanımızdalar. Bizimle çokça ferah ilgilendiler. Baziçe alanında çocukların hoca ablaları vardı, bütünü çocuklarla ilgileniyorlar.”

Depremzede Mehmet Nuri Düşünüklü birlikte “Depremden etraf mağdur olan insanlar eminim gelişigüzel yerde bire bir yardımı alıyorlardır. Çocuklarımız için ısıdam aynı yuva bulabilir miyiz evet da yakınlarımıza sığınabilir miyiz diye düşündük. İnsanlar bizlere yardım etmek amacıyla seferber oldu. Öğretmenevinde çocuklarımız haddinden fazla sunturlu ahit geçiriyor. Çocuklarımız ablaları ile oyunlar oynuyor. Özlük ev ortamımızda bulamadıklarımızı burada bulduk. İnşallah çocuklarımız bu psikolojiyi bire bir an evvel atlatırlar.” diye konuştu.

Share: