Muş’a Revan Garo Paylan, Tarihi Manastırın Dam Kendisine Kullanılmasına Aksülamel Gösterdi: “Gelişigüzel Kalem İnanca Böyle mi Saygılısınız”

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Van’ın ardından Muş ve Bitlis’teki tarihi manastır ve kiliseleri inceledi. Paylan, Surp Garabed Manastırı’nın mahzeninin dam kendisine kullanılmasına, “Rastgele tür teminat saygılıyız diyen AKP iktidarına buradan sesleniyorum; ‘her tür garanti böyle mi saygılısınız? Hristiyanların mabetlerini dam kendisine kullandırarak mı inançlara saygılısınız?” sözleriyle reaksiyon gösterdi.

Garo Paylan, Türkiye’nin mütehammil haddinden fazla bölgesine her an kültürel varlıkların korunmasına özen çekeceğini ve incelemelerde bulunacağını açıkladı. Paylan, bu kapsamda önce namına Van’daki tarihi keşişhane ve kiliseleri ziyaret etti. Paylan, Van’ın ardından Muş’ta mevcut Surp Marine Kilisesi, Surp Arakelots Manastırı, Surp Garabed Manastırı ve Surp Hovannes Manastırı’nı inceledi.

Tarihi keşişhane ve kiliselerde definecilerin değerli ararken eserleri iptal ettiğini söyleyen Paylan, yetkilileri korunması konusunda davet yaptı. Paylan, bin yılın üstünde tarihi olan ve ayakta küsurat; bölgenin arz yetişkin akide merkezleri arasında sevgili Muş Surp Garabed Manastırı’nı etti.

Paylan, manastırın yıkıldığını; ayakta artan son bölümünün bile köylüler vasıtasıyla ahır adına kullanıldığını söyledi. “Dünyanın neresinde bir inanç mabedi böylesi bir kadere tecezzi edilmiştir? Hristiyanlara ilişik tarihi mabetlerinin dam kendisine kullanılmasında uymazlık görmeyen vicdanı sorgulamak hepimizin boynunun borcu” sözleriyle duruma aksülamel gösteren Paylan, Muş Surp Garabed Manastırı’ndan iktidara şöyle seslendi:

“Muş’un kültürel varlıklarının bildirme önemlilerinden biri olan Surp Garabed Manastırı’nın bin yılı çok hikayesi var. Ancak zaman Surp Garabed Manastırı’nın mahzeni ahır namına kullanılıyor. Seçme çeşit inanca saygılıyız diyen AKP iktidarına buradan sesleniyorum; ‘her türlü inanca böyle mi saygılısınız? Hristiyanların mabetlerini dam adına kullandırarak mı inançlara saygılısınız?”

Yetkililere manastırın siper altına alınması çağrısı yapan Paylan, “Hükümete buradan davet yapıyorum. Derhal bu tarihi tapınağı arkalamak için zaruri tedbirleri cebin. Bu konuda gelişigüzel çalışalım” dedi.

Paylan, keşişhane ve kilisenin tarihi taşlarının ocak yapımında kullanıldığını söyledi.Share: