Muş’ta berivanlar hayvanlarını sağmak için atlama beygiri sırtında kilometrelerce posta hatim ediyor

Muş’un Varto ilçesinde berivanlar (benzin sağan eş), yüksek rakımlı yaylalarda otlatılan küçükbaş hayvanları sağabilmek üzere at sırtında kilometrelerce kat hatim ediyor.

İlçeye merbut 2 bin 400 rakımlı Karapınar köyünde sabah er saatlerde atlarıyla yola koyulan berivanlar, arızalı yer ve yalçın yamaçlardan geçerek Hamurpet Gölü yakınındaki yaylaya ulaşıyor.

Buradaki koyun ve keçileri sağarak elde ettikleri sütü köye götüren berivanlar, nazik emeklerle ürettikleri peynir, yoğurt ve tereyağı gibi ürünleri satarak eş bütçelerine katkı sağlıyor.

Berivanlardan Emine Tığ, kestirmece 11 yıldır yaz aylarında temas aktarılma beygir sırtında yaklaşık 10 kilometre kere gittiğini belirtti.

Yumruk koşullarda hayvancılık yaptığını söyleyen Kılıç, “Elde ettiğimiz sütlerden peynir, yoğurt ve tereyağı yapıyoruz. Kışlık ihtiyaçlarımızı gideriyoruz. Edisyon bire bir gelişim ama barışma kaynağımız hayvancılık olduğu için beğenmek zorundayız.” dedi.

Zülfinaz Beyazca da koyunları sağdıktan sonradan elde ettikleri sütü atlarla köye götürdüklerini anlatarak, “Bu işle geçimimizi sağlıyoruz. 4 senedir atla gidip geliyorum. Bu işin zorluğu çok. Gelgel ısıdam, koyunlar kimi vakit hastalanıyor ve onları köye alışmak zorunda kalıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: