Muş’ta besiciler 5 aylık takatli kış mesaisi için hazırlıklara başladı

Muş’ta geçimlerini hayvancılıkla sağlayan besiciler, kış mevsiminde hayvanlarını kar üzerinde besleyebilmek için keyif ve saman hazırlıklarına başladı.

Türkiye’nin sunu yüce hayvancılık merkezlerinden Muş’ta besiciler, şita hazırlıkları için kolları sıvadı. Merkeze 90 kilometre ara, 2044 rakımdaki Varto ilçesine tutkun Karapınar köyünde hayvancılıkla geçimlerini sağlayan vatandaşlar, yaz mevsiminde biçtikleri otları patozlarda samana dönüştürerek, şita üzere stokluyor. Hele kötü köylerinde şita mevsiminin sakil geçmesi zımnında hazırlıkları hızlandıran köylüler, hayvanlarını yılın 5 ayı kar üstünde yoklamak zorunda kalıyor.

“Inikat kaynağı hayvancılık”

Köyün 2044 rakımda kayran aldığını ve kış mevsiminin epey ağırlık geçtiğini anlatan muhtar Alemdar Tığ, fino hasadına altıncı aydan sonradan başladıklarını söyledi. Esrar biçimini tamamladıklarını ve şu anda şita hazırlıklarını sürdürdüklerini anlatım eden Kılıç, “Torbalara doldurduğumuz samanları stok yapıyoruz. Kışın kırıcı geçtiği için tahminî 5 kamer hayvanlarımız içeride kalıyor. Kışın bu saman ve otlarımızla hayvanlarımızı besleyerek, bahar mevsimiyle hariç çıkarıyoruz. Köyümüzün anlaşma kaynağı hayvancılık. Kışın hayvanlarımıza kar üzerinde bakmak zorundayız. Hayvanlarımıza esrar ve yemi anlaşılmaz veriyoruz. Şita mevsiminde 100 küçükbaş hayvan amacıyla 20 ile 25 ton beyninde mal ve saman kullanıyoruz. Sabık sene kuraklık vardı o yüzden baya güçlük yaşadık. Ağızotu fiyatları de artmıştı. Bu yıl kuraklık olmadığı amacıyla otlar henüz bereketli. Bu sene geçen yıla göre henüz ferah. Verimler ongun olduğu amacıyla bu yıl güçlük çekmeyiz” dedi.

“Günde kestirmece 13 ton samanı torbalara dolduruyoruz”

Maden torbalama işinde müteharrik işçilerden Yusuf Yapıcı ise “Genelde zat köyümüzde işlerimizi yapıyoruz. Abes kaldığımız zamanlarda da besicilerin şita hazırlığı amacıyla saman nakil ve torbalama işinde çalışıyoruz. Tün 02.00’de otları torbalamaya başlıyoruz ve meridyen düzlemi 13.00’e büyüklüğünde çalışıyoruz. Tahakküm tıpkı gelişim. Günde yaklaşık 13 titrem samanı torbalara dolduruyoruz” diyerek konuştu. – MUŞ

Share: