Muş’ta besiciler 5 maaş metanetli şita mesaisi için hazırlıklara başladı

Muş’ta geçimlerini hayvancılıkla sağlayan besiciler, kış mevsiminde hayvanlarını kar üzerinde besleyebilmek amacıyla gizler ve saman hazırlıklarına başladı.

Türkiye’nin yeryüzü heybetli hayvancılık merkezlerinden Muş’ta besiciler, kış hazırlıkları amacıyla kolları sıvadı. Merkeze 90 kilometre aleniyet, 2044 rakımdaki Varto ilçesine kapalı Karapınar köyünde hayvancılıkla geçimlerini sağlayıcı vatandaşlar, yaz mevsiminde biçtikleri otları patozlarda samana dönüştürerek, şita için stokluyor. Alelhusus dokunaklı köylerinde şita mevsiminin ağır sıklet geçmesi nedeniyle hazırlıkları hızlandıran köylüler, hayvanlarını yılın 5 ayı kar üstünde denemek zorunda kalıyor.

“Kavil kaynağı hayvancılık”

Köyün 2044 rakımda saha aldığını ve şita mevsiminin bir hayli zor geçtiğini anlatan kocabaşı Önder Kılıç, ot hasadına altıncı aydan sonraları başladıklarını söyledi. Gizler biçimini tamamladıklarını ve şu anda kış hazırlıklarını sürdürdüklerini tabir fail Kılıç, “Torbalara doldurduğumuz samanları yığılım yapıyoruz. Kışın kırıcı geçtiği amacıyla yaklaşık 5 ay hayvanlarımız içeride kalıyor. Kışın bu saman ve otlarımızla hayvanlarımızı besleyerek, baharat mevsimiyle hariç çıkarıyoruz. Köyümüzün kesim kaynağı hayvancılık. Kışın hayvanlarımıza kar üzerinde çağrıştırmak zorundayız. Hayvanlarımıza keyif ve yemi anlaşılmaz veriyoruz. Kış mevsiminde 100 küçükbaş efsanevi üzere 20 ile 25 titrem beyninde fino ve saman kullanıyoruz. Güzeşte yıl susuzluk vardı o yüzden baya sorumluluk yaşadık. Ağızotu fiyatları da artmıştı. Bu sene yağışsızlık olmadığı için otlar daha ongun. Bu yıl sabık yıla bakarak henüz gür. Verimler gür olduğu için bu yıl ağırlık çekmeyiz” dedi.

“Günde kestirmece 13 ton samanı torbalara dolduruyoruz”

Sırlar torbalama işinde çalışan işçilerden Yusuf Yapıcı ise “Genelde kendi köyümüzde işlerimizi yapıyoruz. Boş kaldığımız zamanlarda bile besicilerin şita hazırlığı için saman transfer ve torbalama işinde çalışıyoruz. Geceleyin 02.00’de otları torbalamaya başlıyoruz ve meridyen düzlemi 13.00’e kadar çalışıyoruz. Zor aynı hareket. Günde yaklaşık 13 ton samanı torbalara dolduruyoruz” diye konuştu. – MUŞShare: