Muş’ta cesamet destekli tekstil fabrikası 30 ülkeye dış satım yapıyor

Muş’ta heybet destekli nesiç fabrikası 30 ülkeye dış satım yapıyor

MUŞ Muş’ta 8 kamer geçmiş devlet desteği ile kurulan ve 220 kişiye istihdam sağlayıcı yapı fabrikası, 30 ülkeye ihracat yaparak şehir ekonomisine 40 milyon liralık ulama sağlayacak.

Muş Valiliği eliyle nesir edilen dokuma fabrikaları, kentte hele süreduran gençlere hesaplı anlamda balaban yardım sağlıyor. Sonuç yıllarda büyük şehirlere göçü de engelleyen dokuma fabrikaları, taze kızların ekonomik özgürlüklerini ellerine almalarını sağlayarak er yaşta evliliğin de önüne geçiyor. Kentteki tek aşama istihsal fabrikası olan işletmede 220 kişiye istihdam sağlanıyor. 30’un üzerinde ülkeye ihracat fail üretimevi, ekonomiye bile 40 milyon teklik ulama sağlayacak.

“Kestirmece 30’un üstünde ülkeye ihracatımız oluyor”

8 ay geçmiş Sungu Tekstili kurup işe başladıklarını anlatan işletme umumi müdürü Veysel Karayel, fabrikada 220 kişiye istihdam sağladıklarını söyledi. Muş’ta basamak diken bir tane firması olduklarını kaydeden Karayel, “Erkek ve bayan gövde çalışıyoruz. Günde 4 bin 500 kerte üretiyoruz. Oluşum işini Muş’ta özne evvel firma biziz. Hem bağırsak piyasaya çalışıyoruz hem bile dış piyasaya dış satım yapıyoruz. Yılda kısaca Muş’umuza 40 milyon teklik yardım sağlamayı hedefliyoruz. Almanya, Amerika, Ukrayna, Rusya ve sair ülkelere mahsulat gönderiyoruz. Tahminî 30’un üzerinde ülkeye ihracatımız oluyor. Kerem destekli çalışıyoruz. Devletin bize sunduğu sigorta teşviki, alacak teşviki ve bunun haricinde İŞKUR çalışanlarımız var. Mesleksel yetişek kursunu başlattık, 70 kişiye yakın ortaöğretim mezunu arkadaşımıza maharet belgesi alacağız. Personelimizin yüzdelik 60’ı bayan. İşçilerimizin eksiksiz haklarını veriyoruz, servislerini, yemeklerini karşılıyoruz. Avrupa standartlarında çalışıyoruz” dedi.

“Bu iş olmasaydı eşim gurbette çalışacaktı, ben da evde çocuklarımla oturacaktım”

8 aydır tekstil fabrikasında çalıştığını ve çok memnun olduğunu belirten Neriman Çelik birlikte, “Muş’ta evre çalı biricik üretimevi burası. Asgari ücret olması bizim üzere haddinden fazla çok iyi oldu. Eşim birlikte, ben de tekstilde çalışıyoruz. Değerli kelepçe kadar patika kolumuzda var. Haddinden Fazla memnunuz. Bu iş olmasaydı eşim gurbette çalışacaktı, ben üstelik evde çocuklarımla oturacaktım ve maddesel sıkıntılar diz boyu olacaktı. Halbuki bu hisse senedi yeri açıldı ve bizim üzere haddinden fazla çok ongun oldu. Bu iş Muş’ta nadir tıpkısı kayra. Overlokçuyum, günde bin 500 devam hareket çıkarıyorum. Buradan elde ettiğim gelirle ailemi, evimin kirasını, elektriğimi, doğalgazımı, hep ihtiyaçlarımı gideriyorum. 2 çocuğum var onları okutuyorum, eşime maddesel açıdan koruyucu oluyorum. Birbirimize destek olarak geçimimizi sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Hepimiz aldatmak paramızı kazanıyoruz”

4 ay öncesine büyüklüğünde etkisiz olduğunu ve şu an savsaklamak parası kazandığını vurgulayan işçilerden Nasip Talay ise “Eve katkıda bulunuyorum. Burada sadece kademe dikimi yapıyoruz. Oluşum işinden binlerce herif evine ekmek götürüyor. Kız, erkek anlaşılmaz bir sülale kabilinden çalışıyoruz. Görelik, saygı çerçevesinde hepimiz atlatmak paramızı kazanıyoruz. 8 kardeşiz ve biricik müteharrik benim” diye niteleyerek konuştu.

Share: