Muş’tan deprem bölgesine 85 titrem ağızotu sevkiyatı yapıldı

Muş İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ile hayırseverler, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde hayvanlarını beslemekte yük çeken besicilere 85 titrem yem desteğinde bulundu.

Valilik koordinesinde, “asrın felaketi” yerine nitelenen depremlerden etkilenenlerin yaralarının sarılmasına müteveccih arkalama kampanyası sürdürülüyor.

Kentteki besiciler, zelzele bölgesindeki illerde zinde vatandaşların hayvanları üzere İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğüne maden ve saman bağışı yapıyor. Toplanan yemler, tır ve kamyonlarla ihtiyaç duyulan illere gönderiliyor.

Muş Damızlık Birliği Başkanı Cemal Aral, AA muhabirine, İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ve hayırseverlerin desteğiyle toplanan 85 ton yemi sarsıntı bölgesine gönderdiklerini söyledi.

Hayvanlarını beslemekte baskı cıvıl cıvıl besicilere destek olmaya çalıştıklarını belirten Aral, şunları kaydetti:

“Kahramanmaraş’ın Nurhak ilçesinde tahminî 12 bin küçükbaş, 1500 kocabaş hayvan bulunuyor. 125 küçükbaş, 50 de büyükbaş hayvanın katil olduğunu öğrendik. Besiciler adına mağdur çiftçilere bindi vermemiz gerekiyor. Bölgeye ağızotu ulaşmazsa çokça sayıda hayvan öldürme olacak, hayvancılık kötülük görecek. İlimizdeki besicilerin desteğiyle hareket bölgesine 85 ton yem sevkiyatı gerçekleştirdik.”

Besici Mustafa Erdoğan ise kendi aracıyla köyleri dolaşarak deprem bölgesindeki hayvan bilimi amacıyla yemleme topladığını aktardı.

Erdoğan, “Gönüllü olarak topladığım yemi İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğüne doğrulama ettim. Zelzele bölgesindeki maraba kardeşlerimize yüklenmek üzere yem toplamaya devam edeceğim.” dedi.

Share: