Muş’un yaylalarında arıcılık eden ocak kayırıcı, mesleğin zorluklarını bile birlikte aşıyor

Muş’ta gelişigüzel konakladıkları yaylada arıcılık fail Ercan ve Emran Beyazyıldırım çifti, mesleğin zorluklarını de birlikte aşıyor.

Kentte 30 yıldır arıcılık özne Ercan ile çocuklarını büyüttükten sonradan eşine arkalamak üzere 5 sene önce mesleğe başlayan Emran Beyazyıldırım, ensesi kalın floraya eş Muş’un erdemli plato ve dağlarında en kaliteli balı hatırlamak üzere çabalama gösteriyor.

Yazı Muş’un serin yaylalarında kışı bile Hatay’daki yaylalarda nâkil sülale herif, alay malay vererek karşılaştıkları zorluklara bağır geriyor.

Havaların ısınmasıyla Varto ilçesine kapalı Tuzlu köyündeki 2 bin 40 rakımlı yaylaya bıraktıkları kovanlarda bal hasadına başlayan koşa, bu sene vahim yağışların etkisiyle verimli aynı hasat dönemi geçirmeyi bekliyor.

Beyazyıldırım çifti, yaylaya bıraktıkları 400 kovandan 4 titrem bal elde etmeyi hedefliyor.

“Eşimle faziletli rakımlı yaylalarda tabii bal üretiyoruz”

Ercan Beyazyıldırım, AA muhabirine, sabık yılın çokça kurak geçmesi dolayısıyla rekoltede iri düşüş yaşandığını söyledi.

Bu sene bitki çeşitliliğinin artmasıyla elan aşkın yapıt elde etmeyi beklediklerini aktaran Beyazyıldırım, şöyle konuştu:

“Balımızın yüzde yüz kaliteli çıkacağını umuyoruz. Rızkımız amacıyla buradayız. İlk hasada başladık. Güzel tıpkı rekolte bekliyoruz. Petek, karakovan ve arı bal ile tüketicinin karşısına çıkacağız. Propolis de üretiyoruz. Eşim artık propolis ile ilgileniyor. Geçimimizi seçmek ve tüketicinin doğru ürünle buluşması üzere elimizden geleni yapıyoruz. Eşimle faziletkâr rakımlı yaylalarda doğal bal üretiyoruz. Bana değme konuda yardımcı oluyor. Alay Malay çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Emran Beyazyıldırım ise 4 çocuğunun okuyup üniversite mezunu olduğunu, onların büyümesinden sonra eşine yardım etmeye başladığını söyledi.

Eşiyle bire bir mesleği yapmaktan mutlu olduğunu dile getiren Beyazyıldırım, “Hem sağım zamanı hem da bakım zamanı eşime apotr oluyorum. Sabah kalkıp aile işlerini yapıyorum, yemeği hazırlıyorum, sonradan de eşimle arılığa geliyorum. Alay Malay çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Umarım ferah aynı ürün elde ederiz. Bulunduğumuz bölgede çiçek çeşitliliği fazla. Arılarımız bu yıl sunturlu bal yaptı. Arılarımıza ve elde ettiğimiz yavru güveniyoruz.” dedi.

“Kentte 630 titrem bal hasadı hedefleniyor”

Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Çağ, arıcıların ensesi kalın nebat çeşitliliğine sahip Muş’un yaylalarını tercih ettiğini söyledi.

Bu yıl yağışların üreticileri sevindirdiğini anlatan Bölüm, şunları kaydetti:

“Kentte 330 günahsız işletmesi bulunmakta. 52 bin 636 kovanımız var. 630 titrem bal hasadının yapılması öngörülüyor. 2021 verilerine bakarak daha fazla bal üretimi hedefliyoruz. Faziletli yaylalarda mevcut üreticilerimiz hasada başladı. Yaptığımız görüşmelerde kovandan ortalama 12 kilogram bal elde ediliyor. Arıcılarımıza verimli ve çoğalan kazançlar diliyoruz.”

Share: