Muş’un yaylalarından bilgisiz Şanlıurfa’ya dönen göçerler yolu yarıladı

AHMET DENGEŞİK – Hayvanlarına elan ferah otlaklar seçmek için gittikleri Muş’taki yaylalardan havaların soğumasıyla Şanlıurfa’ya dönüşe geçen göçerler günlerce kez yürüyor.

Yaz sıcaklarında Muş’un serin yaylalarına sürüleriyle anbean 5 kamer konaklayan göçerler, sevimsiz havanın etkisini göstermesiyle Şanlıurfa’ya dönem yolculuğuna başladı.

Hayvanlarını yaylalardan indiren göçerler sürüleriyle kısaca benzeri ay süren yolculuğun arkası sıra Bingöl’e ulaştı.

Bingöl’ün Dinç ilçesinde Kasıt Nehri üzerindeki köprüden sürüleriyle geçen göçerler buradaki otlaklarda konaklıyor.

Zorlu coğrafyada hem kendilerini hem bile sürüyü yaban hayvanlarından müzaheret etmek üzere üstelik uğraş ederek ilerleyişini sürdüren göçerler, Şanlıurfa’ya ulaşabilmek üzere bire bir ay daha yolculuk yapacak.

“Yaşantımız hayvanlarla geçiyor”

Göçerlerden 19 yaşındaki Mikail Benzen, AA muhabirine, Muş’ta ailesiyle yıllardır hayvancılık yaptıklarını söyledi.

“Kendimi bildim bileli hayvancılıkla uğraşıyorum.” diyen Benzen, hamam mevsimde yaylada konakladıklarını, albeni soğuduğu amacıyla de 1000 hayvanla aktarılma yolculuğuna çıktıklarını belirtti.

Tıpkısı ayda Muş’tan Bingöl’e varabildiklerini dile getiren Benzen, “İklim şartları bölgemizde sert geçtiği üzere hayvanlarımızı götürüyoruz. Yaşantımız hayvanlarla geçiyor. 1000 hayvanla seyahat yapıyoruz. Tıpkısı ay daha yolumuz var. Bu yolculuğumuzda çokça zorluklar çekiyoruz. Akarsu, hayatiyet kadar bir nice takı yaşıyoruz. Durduğumuz yerde akşamı geçiriyoruz. Havalar antipatik. Geceleri çok müşkül çekiyoruz. Hayvan Bilimi durmuyor ve uykusuz kalıyoruz. Seçme zorluğuna rağmen işimizi seviyoruz. Sevmesek yapmayız doğrusu.” dedi.

“Bıkmadan, usanmadan yolumuza bitmeme edeceğiz”

22 yaşındaki Muhammet Özmen da sakır sakır demeden yolculuklarının sürdüğünü aktardı.

Benzeri mahiye elan yolları kaldığını anlatan Özmen, “Bıkmadan, usanmadan yolumuza devam edeceğiz. Allah’ın izniyle yerimize ulaşacağız.” diye konuştu.

Birbirlerinden aldıkları güçle yola koyulduklarını tabir fail Özmen, geceleri usta hayvanların coşkunluk oluşturduğunu, nöbetleşe uyuduklarını kaydetti.

Share: