Müzikçi karı 88 yıllık konakta hayatlarını sürdürüyor

Gümüşhane’da zihayat Osman ve Seniha Aktürk çifti 88 almanak konakta müzikle gelişigüzel yaşamlarını sürdürüyor.

Kentin Bağlarbaşı mahallesinde hayatlarını sürdüren 76 yaşındaki Osman Aktürk ve 70 yaşındaki Seniha Aktürk, 1934 yılında Osman Aktürk’ün babası tarafından nesir edilen 88 almanak tarihi konakta yaşıyor. Babası kabilinden kendisi bile müzisyen olan ve İstanbul Vefa Lisesi mezunu olan Osman Aktürk, akordiyon, ruh, putrel, gitar, darbuka, erganun üzere birçok saz aletini çalıyor. Müzisyenliğin babasından namına miras kaldığını anlatım fail Osman Aktürk, özlük çocuğunun üste torununun bile müzikçi olduğunu söyleyerek, müzisyenliğin ailelerinde gelenek olduğunu belirtiyor.

“Hayatım süresince müzikle uğraştım”

Hayatı boyunca müzikle uğraştığını belirten Osman Aktürk (76), “Bu konağı babam yaptırdı 1934 yılında. Şu anda 88 yaşında bu han. Babamın arabası vardı o zamanlar Babam dahi hayatiyet çalardı, ben hayatım boyunca müzikle uğraştım. Ortaokulda da, lisede da hassaten orkestram vardı düğünler yapardık biz. Şu anda kul akordeon var, canlılık var, ulama var, gitar var, darbuka var, erganun var. Düğünlerimizde bunların hemencecik hemencek hepsini çalardık. Fakat şu an orkestralar çoğaldı gelişigüzel düğünde aynı orkestra var. Biz da bundan sonra bu işleri bıraktık elhak amma evde canımız sıkıldığında elimize alıp yine bağımlı ki müzikle uğraşıyoruz. Bu konağı yapan mühendis Acımasız’muş, o ant buralarda Rumlar yaşıyorlarmış. Babam Zalim mimara buranın projesini çizdirmiş antrparantez. Ortaokuldayken İstanbul’dahi armonika ile müziğe başladım. Benim kardeşlerim da müzikle uğraşırdı antrparantez ölen aynı ablam vardı o birlikte müzikle uğraşıyordu. Oğlum şu anda müzikçi, çalgı aleti öğretmeni doğrusu. Londra’birlikte bire bir torunum var çokça anlaklı bir kızımız oflaz piyano çalıyor, sesi bile çokça eksiksiz o üstelik müzikçi” dedi.

“Balkona menfaat akordiyon çalardı, derdim kim bu yavru hangi sunturlu çalıyor”

Eşi Osman Aktürk’ü balkonda akordeon çalarken gördüğünü ve etkilendiğini anlatan Seniha Aktürk (70), “Balkona yarar akordeon çalardı, derdim ki bu yavru hangi sunturlu çalıyor. Hep dinliyordu. Çok güzelce çalıyordu, o zamanlar elan evire çevire çalıyordu. Ben bu konağa 1966 yılında geldim, o sene merhum kayınvalidem geldi beraber İstanbul’a gittik. Henüz lisede okuyordu. Orada 1 buçuk sene kaldık. Sonradan geldik hoca sınavlarına girdi kazandı ve anca bitmeme ettik. Mutlu oluyorum çaldığı ant, böyle diyorum kim herkes burada toplansa dahi dinleseler diyorum. Hoşuma gidiyor. Punt buldukça çalıyor.” diyerek konuştu. – GÜMÜŞHANE

Share: