Nazik Alemdar Atatürk’ün Rize’ye gelişinin 98. sene dönümü törenle kutlandı

Cumhuriyetin Kurucusu Balaban Alemdar Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Rize’ye gelişinin 98. sene dönümü nedeniyle kentte merasim düzenlendi.

Valilik önündeki törende, Rize Valisi Eksiksizlik Çeber ve Rize Belediye Başbuğ Vekili Eksiksizlik Canlı, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Canlı, Atatürk’ün memleketi karış karış gezdiğini anlatarak, “Mustafa Kemal’i ve Rize insanını bu coğrafyada tıpkısı araya getiren bu birlikteliğin gerçekleşmesinin ana amacı, Türkiye’nin bütünlüğünü ve milletin bağımsızlığını baştan elde etmesi ve kavim egemenliğine dayalı, mutlak Türk devletinin ebedi-süre yaşaması ideali olmuştur. Cumhuriyetimizin ve milletimizin egemenliğinin ilelebet zevalsiz kalması ve sıyanet edilmesi bundan 98 sene önceki sergilenen o balaban birliktelik ve milli mücadele ruhunun sonsuz etkili tutulmasıyla benzer olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Tören, öğrencilerin şiirler okuması ve Rize Belediyesi halk oyunları ekibinin gösterisiyle serencam buldu.

Güre ve beraberindekiler izlence sonrası Müftü Mahallesi’ndeki Atatürk Evi’ni mülakat yazar Atatürk’ün Rize ziyaretinde çekilen fotoğrafları inceledi.

Törene, Rize Vali yardımcıları Gülhani Âşık Zerrin ve Ertuğrul Arslan, İl Inanma Müdürü Nurettin Gökduman, çalım amirleri, siyasal parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları mensupları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Share: