Nazik Zafer’in ateşi 100. sene bile Başakşehir’den yükseldi

Nazik Galebe’in ateşi 100. yıl üstelik Başakşehir’den yükseldi

İSTANBUL Başakşehir Belediyesi, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100’üncü sene dönümünde Zafer Kampı ve İzcilik Yürüyüşü etkinliği düzenledi. Binlerce izci ve Başakşehirlinin katıldığı etkinlikte izcilik faaliyetleri, söz yürüyüşü, konuşma ve enstrüman dinletileri gerçekleştirildi. Başakşehir Ulus Bahçesi’nde yakılan dinlenme kampı ateşi ile akıbet bulan etkinliğe Başakşehir Belediye Reisi Yasin Kartoğlu da katıldı.

Şişman Atak ve Başkumandanlık Meydan Muharebesi’nin 100’üncü sene dünümü, eksiksiz yurtta olduğu gibi, Başakşehir’dahi bile coşkuyla kutlandı. Etkinlikler çerçevesinde Başakşehir Millet Bahçesi, Galebe Kampı ve İzcilik Yürüyüşü’ne sülale sahipliği yaptı. 2 bin 250 izcinin katıldığı kampa kaza sakinleri birlikte alçak ilgi gösterdi.

“Etkinlikler aktarılma boyu sürdü”

Başakşehir Kavim Bahçesi’ndeki gölün etrafına alem şeklinde kurulan çadırlarda Başakşehirli izciler, aktarılma süresince muhtelif ameliyat gerçekleştirdi. Etkinlikler çerçevesinde Prof. Dr. Mustafa Budak, ‘Milli Irtibat ve 30 Ağustos Ruhu’ isimli söyleşisinde Başakşehirlilerle tıpkı araya geldi. Söyleşinin ardından Başakşehir Müzik Akademisi öğrencileri katılımcılara müzik ziyafeti sundu. Mehter dinletisi ile üslup pozisyonuna geçen Başakşehirli izciler ve ilçe sakinleri, Başakşehir Ulus Bahçesi etrafındaki yürüyüşünün ardından dinlenme kampı ateşi etrafında buluşarak izci marşları söyledi.

“Balaban fetihler iri milletlere mahsustur”

Etkinliğe katılan coşkulu kaza sakinlerine seslenme eden Başakşehir Şehremini Yasin Kartoğlu, balaban zaferlerin şişman milletlere muhtemelen olduğunu söyledi. İstiklal ve doğacak mücadelesinin 100 sene bilahare tıpkısı kararlılıkla devam ettiğini ifade fail Başkan Kartoğlu, “Cumhuriyetimizin banisi Mustafa Kemal Atatürk başta girmek için göğsünü düşmana koruma fail ermiş şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmetle, minnetle bilinmeyen ediyorum. Rabbim; Malazgirt’ten Mohaç’a, İstanbul’un fethinden Çanakkale’ye ve 15 Temmuz’a büyüklüğünde vatanımız, bayrağımız ve ezanımız amacıyla canlarını feda eden, düşmanlara ve hainlere derbent vermeyen aziz şehitlerimizin mekanlarını cennet eylesin inşallah. 100 sene ilk dedelerimizin Anadolu’da verdiği bağımsızlık ve encam mücadelesi, bugün bile tıpkısı kararlılıkla ve azimle devam ediyor” diye konuştu.

“Tarihimizi bereketli okuyun çoluk çocuk”

Ağustos ayında kazanılan balaban zaferlere üstelik değinen Komutan Kartoğlu, gençlerin tarihi iyi okumasını istedi. Komutan Kartoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı, “Bizlere Anadolu’nun kapılarını açan Malazgirt Zaferi ilkin oluşmak üzere ağustos ayında sayısız zafere imza atmıştır ceddimiz. 1473’te Otlukbeli Zaferi, 1514’te Çaldıran Zaferi, 1516’üstelik Mercidabık Zaferi, 1521’bile Belgrad’ın fethi,1526’dahi Mohaç Zaferi,1571’bile Kıbrıs’ın fethi, 1922’üstelik Sakarya Meydan Savaşı ve 30 Ağustos Balaban Hücum Tarihimizi bol okuyun gençler! Unutmayın. Sultan Mehmet Eğlek İstanbul’u fethettiğinde 21 yaşındaydı. ‘Ya sen beni alırsın ya dahi ego seni’ diye başlattığı abluka böylece dünyada bakir ayrımsız yüzyıl açtı. Çanakkale’dahi tarihin akışını muhavvil adsız kahramanlar dahi Alpaslan’ın, Osman Gazi’nin, Fatih’in, Kanuni’nin yolundan yürüdü.”

Share: