Nazilli’de Yengi Bayramı’nın 100. yıl dönümü kutlandı

Aydın’ın Nazilli ilçesinde 30 Ağustos Utku Bayramı’nın 100. yıl dönümü nedeniyle kutlamalar düzenlendi.

Nazilli İstasyon Meydanı’nda bulunan Atatürk heykelinin önünde çelenklerin sunulmasının peşi sıra ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kutlama töreni Kaymakamlık makamında tebrikat töreniyle serencam buldu.

Nazilli Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy ve Atatürk Ortaokulu’nun aile sahipliğinde başlayan törenler geçmiş yerine İstasyon Meydanı’nda gerçekleşti. Törene Nazilli Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy’un yanında Belediye Başkanı Kürşat Açık Deniz Özcan, Cumhuriyet Altını Savcısı Saliha Altıntaş, Yavaş Ceza Mahkemesi ve Adalet Komisyonu Başkanı Memduh Yalavaç, Nazilli İlçe Emniyet Müdürü Serhat Sebep, Nazilli İlçe Açıkgöz Komutanı Ilçebay Caner Özkul, Bitirmiş Mümessil Yüzbaşı Bahattin Hatır, Askeriye Ofis Komutan V. Per. Atğm. Batuhan Dinçel, politik partilerin temsilcileri, muhtarlar, STK temsilcileri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

“Türk ordusunun mensubu olmaktan kurum duyuyorum”

ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra günün meal ve önemine ilgili mütekellim Askerlik Şube Başbuğ V. Per. Atğm. Batuhan Dinçel; “Zaman, soylu Türk milletinin ve onun bağrından çıkan yiğit Türk ordusunun, arz muhteşem zaferlerinden biri olan 30 Ağustos Zaferinin 100’üncü yıl dönümünü kutlamanın hak kurum ve sevincini yaşamaktayız. Bu galebe; Ulu Önder ve ebedi Başkomutan Atatürk’ün önderliğinde, çelikleşmiş aynı milli birlik ve muadele ruhu içerisinde, dünyanın bildirme işlek ordularına karşı elde edilen, hürriyet ve bağımsızlık aşkı ile yanan tıpkısı milletin, sarsılmaz azim ve inancının zaferidir” diye niteleyerek Türk tarihine altın harflerle yazılmış olan bu zaferin 100. sene dönümünde böyle tıpkı milletin ve onun bağrından çıkan Türk ordusunun mensubu olmaktan gurur duyduğunu tabir etti.

İstasyon Meydanı’nda planlı törenin arkası sıra tören düzeni üyeleri tarafından Ince Çarşı’da vatandaşlara oylumlu Türk bayrağı dağıtıldı.

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti ilelebet kalıcı kalacaktır”

Özellikle Nazilli kalkışmak üzere birlik Türk milletinin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlayan Komutan Özcan; “Zaman bu topraklarda yaşıyorsak, ezanımızı dinleyip namazımızı kılabiliyorsak, bayrağımızı hürce dalgalandırabiliyorsak, Türkçemizi özgürce konuşabiliyorsak yetişkin ecdadımız sayesindedir. Başta Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve zırh arkadaşları atılmak amacıyla mecmu kahramanlarımızın ruhları şen olsun. Türk milleti kendilerine minnettardır. Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün üstelik söylediği kabil Türkiye Cumhuriyeti Devleti sürgit kalımlı kalacaktır” dedi.

“Coşkuyla kutlamanın mutluluğu içerisindeyiz”

Kaymakamlık makamında düzenlenen tebrikat töreninde tebrikleri akseptans eden Kaymakam Arısoy ise “Şişman önderimiz Başkumandan Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün Samsun’a kıç basmasıyla başlayan Milli Mücadele, Sakarya Yer Muharebesi’yle beraber, 26 Ağustos’ta başlayan Iri Taarruzla birlikte Dumlupınar’da, 30 Ağustos’ta neticelenen büyük zaferle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin asıl taşları atılmıştır. Kasırga içerisinde bugünü kutlamanın mutluluğu içerisindeyiz. Özellikle Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk tutmak üzere bilcümle ecdadımızı yağmur ve minnetle anıyorum” dedi. – AYDIN

Share: