Nazır Ersoy, Türkiye Otelciler Birliğinin mahiye toplantısında konuştu Açıklaması

Türkiye Otelciler Birliğinin (TÜROB) “Maaş Brifing Toplantısı” Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla Intercontinental Hotel İstanbul’üstelik gerçekleştirildi.

Vekil Ersoy, etkinlikte yaptığı konuşmada, yılbaşında turizm sektörünün uğrunda belirsizliklerle meşbu bire bir sürecin olduğunun değerlendirildiğine işaret ederek, “Tığ tamam bu aksi senaryolara kulaklarımızı tıkayarak, defa haritamızı belirledik. Tanıtımlarımızı arttırarak, tedbirlerimizi alarak ve hedeflerimizi küçültmeden çalışmaya başladık. Türkiye Turizm Tanıtım ve Ihya Ajansı (TGA) eliyle 33 ülkenin millî monitör kanalı ile 200 ülkenin global bilgelik kanalları ve sayısal mecralarında Türkiye’mizin tanıtımlarını yaptık. Serencam 3 yıldır TGA ile dünyada turizm alanında zahir aleniyet bildirme aheste ve arz enerjik tanıtım fail ülke olduk.” diye niteleyerek konuştu.

Lansman kampanyaları yardımıyla yıl başında duyurulan hedeflerin güncellendiğini belirten Ersoy, şöyle bitmeme etti:

“2022’nin ilk 9 maaş döneminde ulaşılan rakamlar, Türkiye’nin, rötuşlu ettiği hedeflerine tıpkısı kadem daha yaklaştığının göstergesidir. İleriye çevrilmiş rezervasyonlar bile berenarı dolgunca geliyor. Sene sonuna düzeltilmiş hedeflerin dahi geçileceğine inanıyorum. 2016’dahi 62 dolara kadar gerileyen emanet başı gecelik konaklama gelirini, 2016’ya göre yüzde 35 çoğalma kaydederek, 83 dolara çıkartmayı hedefliyoruz.

Bakan Ersoy, İstanbul’un pandemi öncesi seyyar sayısını mayıs ayında yakaladığının altını çizerek, İstanbul’un sene sonunda kısaca 15 milyon ziyaretçiyi misafir edeceğini öngördüklerini söyledi.

“Iz çeşitliliği amacıyla birçok alanda özel projelere imza attık”

Turizmde yayın çeşitliliğinin önemini vurgulayan Ersoy, şunları kaydetti:

“Ürün çeşitliliği üzere kruvaziyer, arkeoloji turizmi ve ekin turizmi alanında hususi projelere imza attık. Türkiye’nin yerli, özgün ve natürel değerlerini ortaya anlamak için planlanan rota çalışmalarını tamamladık. Antika medeniyetleri kapsayan reviş ve derrace yolları, Duayen Çelebi, Mimar Sinan kadar kültürel rotalar, Yedi Kiliseler, Kibele’nin Yolculuğu, Peygamberler Rotası kadar akide rotaları ile peynir rotası, bent yolları gastronomi rotalarını hayata geçirdik. Kruvaziyer turizmde ülkemizin homeport haline gelmesi hesabına seçme şeyi hazır ağıl getirdik. Gastronomimizi öncelemek amacıyla harekete geçtik. Emeklerimiz yardımıyla dünyanın arz prestijli aşevi derecelendirme sistemi olan Michelin Rehberi, İstanbul’u radarına aldı ve 11 Ilk Teşrin’bile lokanta listesini açıklayacak. Arkeoloji turizminde kebir çalışmalara imza attık. Güzeşte sene 670 noktada hafriyat yaparak dünyada birinci olduk. Elden hafriyat sayılarını arttırmıyoruz, bulunan kazıların bile kazılma sürelerini uzattık.”

Ersoy, Kültür Yolu festivallerini 7 bölgeye duyurmak istediklerini anlatarak, festivallerin, şehirlerin markalaşmasına çokça iri katkılar sağladığını ve getirdiği hareketlilikle alelhusus Anadolu’de otellerin doluluk oranlarını yükselttiğini dile getirdi.

Çanakkale’bile gerçekleştirilen Troya Kültür Yolu Festivali’ni 300 binden aşkın kişinin müzakere ettiğini nâkil Vekil Ersoy, “Önümüzde Payitaht, Beyoğlu, Diyarbakır Kültür Yolu Festivalleri var. Konya’de Mistik Çalgı Festivali 30 Eylül’e büyüklüğünde devam ediyor. Gelecek yıl ise nisan ayında İzmir’birlikte Kültür Yolu Festivali’ni yapacağız. Adana Portakal Çiçeği Festivali’ni dahi festivallerimizin zincirine ekliyoruz. Gaziantep ve belirleyeceğimiz 2 ilimizi daha ati sene ilkgüz ayında Türkiye Ekin Yolu Festivalleri programına dahil ederek 2023’te devlet sayısını 10’a çıkaracak ve gelişigüzel sene bu sayıyı arttıracağız.” şeklinde konuştu.

Tehlikesiz Turizm Sertifikası’nın bu yıl sonu itibariyle Sakıncasız ve Yeşil Turizm Sertifikası’na dönüşeceğini tabir fail Ersoy, şunları kaydetti:

“Çıktı çağımızda, sürdürülebilirlik, dirimlik ehemmiyet taşıyor. Türkiye bu anlamda çap bazında degaje şümullü bir protokol imzalayan büyüklük oldu. Şümullü benzeri şekilde 2023, 2025 ve 2030 sonuna büyüklüğünde sektörümüzün tamamlaması gereken kriterler var. Kriterlerin bütünü bölüm temsilcilerimizle yapılan toplantılarda netleştirildi. Ilk Teşrin sonunda bunun lansmanını yapacağız.”

Ilbay Yerlikaya: “14 milyon gezgin misafir ettik”

İstanbul Valisi Ulu Yerikaya dahi müstevli döneminde yekpare dünyada turizm istatistiklerinin allak bullak olduğunu belirterek, “Güvenli Turizm Sertifikası programıyla gayrı ülkelere eş olduk. 2020 ve 2021’birlikte İstanbul’birlikte toplamda 14 milyon gezmen misafir ettik. Salgın sonrasında ise hem Türkiye hem dahi İstanbul, mevrut gezgin rakamları noktasında yeniden gündüz yazmaya bitmeme ediyor.” dedi.

Bu yıl İstanbul’a gelen seyyah sayısında 16 milyon rakamını yakalayacaklarına inandığını kaydeden Yerlikaya, “Dünyanın yer girişimci, en misafirperver, en güzelce insanlarıyız. Bizim otellerimizin yıldızları, gökteki yıldızlardan elan fena hâlde. Hizmet sunumumuz bile anca. Ancak rakamlarımız mütevazı.” değerlendirmesinde bulundu.

TÜROB Başkanı Müberra Eresin ise salgın sonrasında Türkiye’nin arsıulusal turizm arenasına yeryüzü çabuk dönme özne ülkeler arasında olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Orak Ayı ve ağustos ayları çok ağır geçti. Ilkgüz ayında bile grafikler yukarıdaydı. İstanbul’un hem ağustos ayında hem da sekiz aylık dönemde doluluk ve ayn başı sağlık ortalaması, Avrupa destinasyonları ortalamasının üstünde seyretmeye devam ediyor. Bu yükseliş trendinin 2022 genelinde, sektörü, 2019’un yani pandemi öncesi dönemin üzerine taşıyacağını umuyoruz. 2023’te her şey böyle devam ederse, Türkiye turizmde yıla çok şanslı başlayacak. Eski yıllarda olduğu gibi yeniden benzeri sonraki yıl üzere, 2023 için rezervasyonlar almaya başladık. Pandemi dönemindeki fedakarlıklarımızın karşılığını 2023’te çok temiz şekilde alabilmeyi umuyoruz.”

Etkinlikte, İstanbul İl Firez ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz’ın beraberinde TÜROB umumi heyet üyeleri ve turizm sektörünün önde mevrut temsilcileri dahi bir araya geldi.

Share: