Nazır Karaismailoğlu, Nurdağı-Gaziantep kara yolunun asıl atma törenine katıldı Açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, YANLIŞSIZ Tümen iktidarları süresince 20 yılda 100 almanak envestisman ihtiyacının karşılandığını, 2003’den bu yana ülkenin ulaşım ve iletişim altyapısına 1 trilyon 670 bilyon liranın üzerinde yatırım gerçekleştirdiklerini belirtti.

Karaismailoğlu, Nurdağı- Gaziantep kara yolunun ana atma töreninde yaptığı konuşmada, Gaziantep’in muvasala ağına aheste katacak proje vesilesiyle vatandaşlarla aynı araya gelmekten kurum ve şenlik duyduğunu söyledi.

Gelişmiş benzeri medeniyet ve ülkenin yer balaban göstergesinin muvasala zehir ve altyapı olduğunu dile getiren Karaismailoğlu, “Karaca yolu taşımacılığı, ülkelerin elzem erişim modları beyninde yer almaktadır. Hem arsıulusal hem de güçlükle içi transport faaliyetlerindeki kilit rolüyle adeta geri hizmet sistemin kılcal damarı yerine dirimsel bire bir fonksiyona sahiptir. Faziletkâr kalitede, okunabilen, konforlu ve en üst düzeyde emniyetli benzeri hizmet sunan, yenilikçi değerlerle müzeyyen, karşılık, tartılı, sürdürülebilir kalkınma hamlelerinin öncüsü olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, yekpare vatandaşlarımız amacıyla canlı benzeri yağız yolu ulaşımına imkan sunan yatırımları hepyek hayata geçirmiştir.” diyerek konuştu.

Bakan Karaismailoğlu, milletten aldıkları güçle Türkiye’nin son 20 yılda gerçekleştirdiği atılımın değme alanda gözle görülür tıpkısı biçimde beden bulduğunu vurguladı.

Türkiye aşkıyla gençlere daha bereketli aynı gelecek, daha yaşayan ve nazik Türkiye artırmak amacıyla çalıştıklarını aktaran Karaismailoğlu, “YANLIŞSIZ Parti iktidarı süresince 20 yılda 100 almanak yatırım ihtiyacı karşılanırken, 2003 yılından bugüne ülkemizin muvasala ve bildirişim altyapısına 1 trilyon 670 bilyon liranın üzerinde yatırım gerçekleştirdik. Türkiye’yi ulaşımın rastgele modunda uluslararası bire bir koridora dönüştürdük.” ifadesini kullandı.

“Bölünmüş kere uzunluğumuzu 6 bin kilometrelerden 28 bin 700 kilometrenin üstüne çıkardık”

Avrasya Tüneli, Ankara- Niğde Otoyolu, Müşkül Şehriyâr Selim Köprüsü, Yıldız Marmara Otoyolu, Osmangazi Köprüsü, İstanbul- İzmir Otoyolu, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu kadar yağız yolu projelerini başarıyla bitirdiklerine ve milletin hizmetine sunduklarına değinen Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mukassem misil uzunluğumuzu 6 bin kilometrelerden 28 bin 700 kilometrenin konusunda çıkardık. Kişmiri yollarımızdaki ulaşım hızını güvenli, konforlu arkaç getirerek trafiğin ve hareketliliğin önündeki engelleri kaldırdık. Boğaz vermeyen dağları tünellerle, vadileri köprülerle, viyadüklerle aştık. Yağız yollarımızdaki tünel uzunluğunu 13 kattan aşkın artırarak 664 kilometreye çıkardık. Kişmiri yollarımızdaki ulaşımı, hızı emniyetli, konforlu kuzuluk getirdik. 20 sene önceki kısaca 8 milyon olan vesile sayısı zaman 26 milyona derkenar olmasına rağmen zaman cemaat olduğumuz bölünmüş nöbet ağı ile trafik kazası oranları ve can kayıplarını yüzde 82 düzeyinde azalttık. Konforlu ve tehlikesiz yollarımızla ulaşımın kalitesini yükselttik.”

Karaismailoğlu, ‘Durmak yok, yola devam” sözüyle 2053 yılına kadar esmer yolu hedeflerini belirlediklerini ifade ederek, “Önümüzdeki 30 yılda mukassem yol uzunluğumuzu 38 bin kilometrenin üzerine, otoyol uzunluğunu bile 8 bin 300 kilometrelere çıkarmayı hedefledik.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakanlık yerine Türkiye’yi çağın ötesindeki yeniliklerle buluşturmak üzere büyük ceht gösterdiklerini söyleyen Karaismailoğlu, 20 yıldır verdikleri sözleri adına getirmenin özgüveniyle çalışmalara devam ettiklerini dile getirdi.

Türkiye’nin gelişigüzel alanda büyüyen, birbirinden balaban projeleri hayata geçiren, yaptığı yatırımlarla yemeden içmeden bölgesinde değil global planda ana oyun kuruculardan biri haline geldiğini vurgulayan Karaismailoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Yaptığımız projelerle, istihdama, ticarete, ekonomiye bindi oluyor, adeta kabımıza sığmıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Kat medeniyettir’ diye niteleyerek bizlere açtığı müreffeh yolda, vatanımıza ve milletimize hizmet vermeyi sürdürmenin gururunu yaşıyoruz. Her yıl belirlediğimiz kez haritasıyla yapılan binlerce kilometre yolla, köprüyle, viyadükle ülkemizin her bir köşesini ulaşılabilir kıldık.”

Gaziantep’teki mukassem sefer uzunluğu 433 kilometreye çıktı

Gaziantep’i erişim ve bildirişim altyapısıyla henüz bile gelecek taşımanın boyunlarının borcu olduğunu anlatan Karaismailoğlu, “Gaziantep’in 2003’te 116 kilometre mukassem yolu vardı, 433 kilometreye yükselttik. Bugün kestirmece 4 bilyon liralık proje bedeliyle Gaziantep-Nizip-Birecik Yolu, Nizip-Karkamış Yolu, Islahiye-Hasiyet-Kırıkhan Yolu, Kahramanmaraş-Narlı-Gaziantep Yolu, Osmaniye-Nurdağı Yolu, Kahramanmaraş-Nurdağı Yolu, Gaziantep- Kilis Yolu kadar 14 ayrı yağız yolu güzergahı ve projemizde üstelik çalışmalarımız bitmeme ediyor.” bilgisini paylaştı.

Nurdağı-Gaziantep Yolu’nun aheste pusat trafiğinin Sazak ve İskenderun limanlarına ulaşımdaki asıl arterlerden biri olduğunu belirten Karaismailoğlu, “Bu nedenle yolumuzu 54 kilometre uzunluğunda, 2×2 şeritli, bitümlü yunak mahlut kaplamalı mukassem öğün standardında projelendirilerek yapım çalışmalarına başlıyoruz.” sözlerini sarfiyat etti.

Adaletli Karaismailoğlu, Nurdağı-Gaziantep Yolu’nun hizmete sunulmasıyla tehlikesiz, konforlu ve çabuk muvasala imkanı sağlanacağını aktardı.

Trafik güvenliğini kayırıcı seviyeye çıkaracaklarını anlatan Karaismailoğlu, “Bölgede ulaşım hizmeti sağlayan otoban ve ululuk yolu beyninde ulaşımın elan kararlı dağılmasını sağlayarak, gidiş geliş yoğunluğu rahatlatacağız. Mevcut durumda 60 dakikaya kadar çıkan güzergahı 30 dakikaya düşüreceğiz. Yaptığımız kez sayesinde zamandan 68 milyon liralık, akaryakıttan 47 milyon lira başlamak amacıyla almanak toplam 115 milyon lira artırım edeceğiz. Karbon salınımını de 9 bin 586 ton azaltacağız. Şimdiden iyi iyi olsun.” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, temeli atık yıpranmamış yolun Gaziantep’in, hem sıkıntılı içi hem de dar dışı pazarlarına ulaşım kabiliyetini arttırarak, bölgedeki iktisat hacminin büyümesine mehabetli tıpkı yardım sağlayacağını belirtti.

Diğer konuşmalar

Karayolları Umumi Müdürü Abdulkadir Uraloğlu bile projeyi başlatmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Güneydoğu’yu Akdeniz’e, Anadolu’yu Itidalli Doğu’ya bağlayan yolların kavşağında yer kayran Gaziantep’in, istihsal, istihdam ve ihracatta mefret merkezler ortada meydan aldığına dikkati calip Uraloğlu, şunları kaydetti:

“Gaziantep’in ticareti, nüfusu ve pusat sayısının alelacele artmasıyla ortaya çıkan erişim talepleri kapsamında Nurdağı ile biricik nöbet adına bağlanmış olan kâin yolumuzu mukassem misil haline getireceğiz. Bölgede korkulu pusat trafiğinin Sazak-İskenderun limanlarına ulaşımdaki esas arterler olan yolun 53,7 kilometrelik kesimi 2×2 bölünmüş öğün standardına ulaştırarak gidiş geliş konforunu inşallah yükseltmiş olacağız.”

Uraloğlu, mutluluk genelinde bölünmüş yolları herhangi bir güzeşte ahit arttırarak kentlerin, vatandaşların taleplerini karşıladıklarını sözlerine ekledi.

Gaziantep Valisi Davut Gül ise göreve geldiklerinde şehrin gündeminde bitmeme eden işlerin olduğunu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na zoraki gelişigüzel sorunun çözüme kavuşturulduğunu tabir etti.

Gül, yolun temelini atmak üzere tıpkı araya geldiklerini aktararak, “Misil inşallah gelişmemiş sürede tamamlanacak. Bu süreçte destek veren herkese teşekkürname ederek filinta olmasını diliyorum.” diyerek konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Delicesine bile yapılacak olan bu yolla ait haddinden fazla aşkın kâm geldiğini belirterek, dünyadaki krize karşın Türkiye’nin üretmeye ve yatırımlarına devam ettiğini, kortej verdikleri projeleri hayata geçirdiklerini anlattı.

Karaismailoğlu, elan bilahare Gaziantep Valisi Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Delice, DOĞRU Fırka milletvekilleri Ahmet Uzer, Mehmet Erdoğan, Çokluk Bakbak, Mehmet Sait Kirazoğlu, MHP Milletvekili Mualla Muhittin Taşdoğan, CHP Milletvekili İrfan Kaplan, Karayolları Umumi Müdürü Abdulkadir Uraloğlu ile butona basarak yolun temelini attı.

Share: