Nazır Kirişci: “Ekincilik ihracatı 30 milyar dolarları aşacak”

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Biz 2002’üstelik 3 bilyon 700 milyon dolarlık tarım ihracatı yaparken zaman 25-26 milyar dolarları gördük. Bu inşallah 30 milyar dolarları aşacak” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel başkanlığındaki Nevşehir heyetini akseptans etti. Bakanlıktaki Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programda mütekellim Icra Vekili Kirişci, tarımın dünyadaki toptan krizlerden kaynaklı herkesin ilgisini çektiği benzeri düzlük olduğunu söyledi.

“Bu ülkede 2 milyon 100 bin hektar tarım arazisi bire bir şekilde ekincilik dışına imdi”

Icra Vekili Kirişci, şöyle devam etti:

“Bu ülke benzeri ekincilik ülkesi ancak düşünün aynı tarım kanunu yoktu. Atatürk’ün hayatta olduğu dönemde gündeme gelmesine karşın tarım sigortaları konusu benzeri mevzuata eş değildi. Topluluk üreten, fide geliştiren insanlar amacıyla onların emeklerini, karşılığını doğrulama fail tıpkısı ıslahçı hakları kanunu yoktu. Ekincilik ürünleri nişane kendisine 3 ayda hasat edilir, 12 ayda tüketilir. Nereden baksanız 11-12 mahiye ayrımsız periyotta bu ürünleri depolayacak lisanslı depolar yoktu. Lisanslı depoculuk kanunu ülkemize kazandırıldı. Bu ülkede 2 milyon 100 bin hektar ekincilik arazisi aynı şekilde tarım dışına bundan sonra. Bu 32 yılda tarım dışına çıkan kayran Konya ve Sivas’ın bütün tarım yapılan alanının koca değeri olan bire bir düzlük.”

“Tarım ihracatı 30 bilyon dolarları aşacak”

Sektörü büyütecek olan şeyin mevzuatlar olduğunu belirten Icra Vekili Kirişci, ekincilik ihracatının 30 bilyon doları aşacağı mesajını vererek, “2002’da biz 3 milyar 700 milyon dolarlık tarım ihracatı yaparken zaman 25-26 bilyon dolarları gördük. Bu inşallah 30 bilyon dolarları aşacak. Bir taraftan nüfus artıyor, bire bir taraftan misafirler artıyor aynı taraftan dış satım artıyor amma tıpkı üstelik toplumun ihtiyacı artıyor. Tığ büyüyen, büyümesini sürdüren benzeri ülkeyiz. Bu nema bitmeme edecekse buna akıllıca çalışmalar sırıklamak zorundayız” dedi.

“Hububatta 6,4 milyon tonu bulduk”

“Ati yıl ülkemiz amacıyla, cumhuriyetimizin 100 yılı geride kalacak. Kullanılmamış 100 yılı Cumhurbaşkanlığımızın gözetiminde Türkiye 100 yılı namına adlandırıyoruz. Bu 100 sene Türkiye’nin küresel ayrımsız aktör olduğunu kabullendiği döneme denk geliyor olması manidar olacaktır” diyen Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişci, buğdayın Türkiye için önemli bire bir ürün olduğuna dikkati çekerek, “Bizim için buğday ciddi aynı üründür. Hububatta 6,4 milyon tonu bulduk. TMO bizim forma bankamızdır. TMO’nun deposunda şayet bu ürünler tamam ise TMO piyasada falsolu yapana bunu bildirme pahal şekilde cezasını ödettirir. Amma bu konuda vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını yeryüzü bereketli şekilde TMO yönetiyor. Ayrıksı alanlarda bile çalışmalarımız devam ediyor. Yasaklanması müstelzim ürünleri yasaklarken saha kayran durumlarda ihracatının önünü açıyoruz. Tek yasaklamadığımız ürünler birlikte var” diye konuştu.

Nazır Kirişci’den ‘şehir tarımı’ vurgusu

Ürünlerin tüketilecek bölgeye bambaşka ayrımsız bölgeden gelmesinin lojistik maliyet açısından efdal olduğunu, bunun site tarımıyla çözülebileceğini vurgulayan Vekil Kirişci, şunları kaydetti:

“Lojistik maliyetleri sonuç evre faziletkâr, bunları hor çekmiş olacağız. Burada im tazeliğini sunu ayrıca çıkmak kadar durumumuz olacak. Nevşehir Kozaklı’ya ati olursak kırsal kalkınma çalışmalarımız var. Biz bu kent tarımı sebebiyle kentlerimizin mümkünse içinde İstanbul, Ankara ve İzmir başta doğmak için değilse çevresinde amma burada Nevşehir Kozaklının ayrı bire bir durumu var çünkü buranın turizm potansiyeli var. İstanbul, Ankara, İzmir ile başladık, amma Kozaklı’dahi jeotermalin bulunması bizim üzere haddinden fazla nazik tıpkısı mevhibe. İnşallah bunun temelini gelecek yıl atacağız. O bölgede apayrı jeotermal kaynakları varsa yine Kozaklı’üstelik yapılacak. Tığ kente toprak kayması ayrımsız tereyağını infirak edip margarine geçiş üzere görüyoruz. Bu istihdam ve üretimle ego Nevşehir’i kentten kırsala dönüşe denk olacağını düşünüyorum.”

Nevşehir heyetinde Ilbay Becel’in yanı sıra DÜRÜST Parti Nevşehir Milletvekilleri Mustafa Jandarma ve Yücel Menekşe, Nevşehirli hisse senedi adamları ile çiftçiler saha aldı. Kabulde Icra Vekili Kirişci’ye Icra Vekili Yardımcısı Ebubekir Gizligider zevcelik etti. Izlence, Nevşehir heyetinin Icra Vekili Kirişci’ye armağan arz etmesiyle akıbet buldu. – ANKARA

Share: