NAZIR KİRİŞCİ: ELEKTRİK BORCU OLAN ÜRETİCİLERE 10 MİLYON TL’YE BÜYÜKLÜĞÜNDE SIFIR FAİZLİ KREDİ İMKANI

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci ile SELIM Fırka Genel Komutan Vekili Binali Saika, Dikili Tarıma Dair İhtisas Birleştirme Endüstri Bölgesi’nin ana atma törenine katıldı. Törende Nazır Kirişci, üreticilerin zindelik borçlarını ödemeleri üzerine 10 milyon TL’ye büyüklüğünde liyakatsiz faizli krediden intifa imkanı getirildiğini söyledi. Binali Saika ise, tarımın eklenmiş değerini arttıracak teknolojilerin kullanıldığı yani akil tarımın yapıldığı işletmelere dikkat çekti, bunun bire bir örneğinin Dikili OSB olduğunu söyledi.

İzmir’in Dikili ilçesinde faaliyete geçirilecek jeotermal ısıtmalı seranın asıl atma törenine Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci ile YANLIŞSIZ Parti Genel Komutan Vekili Binali Yıldırım katıldı. Törende Kirişci ve Yıldırım’ın yanında, İzmir Valisi Zor Hak Köşger, Ekincilik ve Orman İzmir İl Müdürü Mustafa Ilgi, DOĞRU Öğür İzmir Milletvekilleri Ceyda Bölünmez Çankırı, Mahmut Atilla Kayaç, Yaşar Kırkpınar, Bedri Serter, Temiz Nasır, DÜRÜST Öğür İzmir İl Başkanı Kerem Büyük Sürekli, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Delice, dide başkanları meydan aldı. İzmir Valiliği, İzmir Tecim Odası (İZTO), Ege Bölgesi Endüstri Odası (EBSO), İzmir Tecim Borsası, Veli İhracatçı Birlikleri, Dikili Belediyesi ve Bergama Tecim Odası aksiyon birliğiyle hayata geçirilen proje kapsamında bütün 3 milyon 29 bin metrekarelik alanda hareketlilik gösterecek tesisin temeli atıldı. Törende konuşan Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, “Tıpkısı müjdeyi yöneltmek isterim. Üreticilerimizin elektrikle ilgili borçlarını ödemeleri üstüne finansman ihtiyaçlarını bloke etmek için 10 milyon TL’ye kadar başarısız faizli krediden yararlanma imkanını getirdik. Bu borçlarını sıfırlamaları konusunda kebir aynı fırsattır. İzmirimiz üzerinden kül Türkiye’ye seslenmiş olayım. Acun Bankası kredilerinden OSB’mizin yararlanması hususunda irade bakanlığımız aracılığıyla olumlu neticelendi. 30 milyon dolarlık emniyet talebiyle ilişik istimara gerçekleştirilecek. Ekincilik toprakta yapılır. Bu alanın isabetli berceste olduğunu görünce bahtiyar oldum. Tığ istiyoruz ki ekincilik topraklarımız abes işgallere zahir olmasın, gibi kademe bu alanlar korunsun” dedi.

‘DÜNYANIN ÜZERİNDE HASSASİYETLE DURDUĞU ÜÇ BAŞLIK VAR’

Bakanı Kirişci, “Bugün Cuma Namazı. Cuma Namazı haset aldatıcı aynı işe kurgu oluyoruz. Her şeyden geçmiş burası bire bir camekân Kombinasyon Sanayi Bölgesi (OSB).

Burada benzeri jeotermal kaynağın kullanılması ve böylece enerji kabilinden büyük aynı girdinin henüz akla yatkın şartlarda temini ve bunun üretimde faal olarak değerlendirilmesi söz konusu. Tıpkı başka yönü itibariyle bile bire bir araya gelerek birlikte bir hareket yapma kültürünü üstelik burada sergileyecek olunması cesim. Dünyanın üzerinde hassasiyetle durduğu üç başlık var birisi ekincilik ve azık başkası erke üçüncüsü dahi akarsu. Biz büyüklük adına akarsu üzerine zengin tıpkı büyüklük değiliz. Acun ortalamasına baktığımızda akarsu problemi olan ülkeler arasındayız. Acun ortalamasının bin milim civarında olduğunu varsaydığımızda bu durumumuzu görmemiz gerekiyor. Muhalif zenginlikleri üstüne sakil ayrımsız dışa bağımlılığımız söz konusu amma jeotermal üstüne elimizi rahatlatan ayrımsız format var. Alt Kurul başkanı namına mecliste fariza yaptığım dönemde meranın yanı başında jeotermal varsa bunun tahsisini değiştirebiliriz dedik” diyerek konuştu.

‘HER DAİM ÜRETİCİMİZİN YANINDA OLDUĞUMUZU GÖSTERDİK’

DOĞRU Tümen Hükümeti döneminde tarımın adi fevk ihtiyacı olacak hep mevzuata cemaat olduğunu tamlayan Vekil Kirişci, “Bu ülkede sistem tarımı konuşuyordu amma ülkenin ayrımsız Ekincilik Kanunu yoktu. Bu ülkede Atatürk’ün üstelik hayali olan 65 yıllık bir tutku sona erdi. Talih kendisine ‘Zaman kendine yetmiyor’ gibi hepimizi tebessüm ettirecek sözlerin gider edildiğini de biliyoruz. Elden YANLIŞSIZ Parti döneminde nüfusumuz son 20 yılda averaj 1 milyon arttı. Biz aynı zamanda dün 3 bin 500 dolar can başı milli geliri olan tıpkısı ülkeyken zaman 11 dolarlar mertebesinde gönül başı milli gelirimiz var. Ülkemize mevrut 2002 yılında 15 milyon gezmen vardı; ait birimlerimiz, pandemi sonrası süreçte dahi bu yılı 50 milyon turistle kapatabileceğimizi söylüyor. Zenginlik seviyesinin artışından kaynaklanan sofradaki çeşitliliğimizi, ülkemizi konuşma eden turistlerimizi kattığımızda bu ülkenin üreticisi eli öpülesi üreticidir. Cebin ve karın teri dökmektedir. 100 almanak Cumhuriyetimizin bakir bire bir yüzyılı başlayacak. Site tarımını yaygınlaştırmak istiyoruz. Site tarımı bizim üzere hemen İstanbul, Ankara, İzmir ile mecbur olmayacak. Jeotermal potansiyeli olan illerimizde dahi tuhaf şeş yetiştiriciliği uygulamalarıyla bunları gerçekleştireceğiz. Bu ülkenin üreticisinin daha aşkın üretmesi üzere rastgele cins desteği yüklemek yerine üreticimizin yanındayız. 20 yılda İzmir’imize kamu 27 milyar lira zirai bindi sağladık. Bu zirai destek bu ülkenin üreticisine verildi. Türkiye kendine yeten, öz yeterliliğini stabil çokça alanda sağlamış tıpkı talih. Bu sene başta buğday, rüşvet gibi ürünlerimiz girmek üzere rekolte itibarıyla haddinden fazla faziletkâr. sabah akşam üreticimizin beraberinde olduğumuzu gösterdik, göstermeye de devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İKTİSAT KONGESİYLE İZMİR’DE TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ VE EKONOMİSİ KONUŞULACAK

Törende yaptığı konuşmada İzmir’i tanımlamak üzere dokuz canlı çokça şeyin söylenebileceğini tabir eden AK Fırka Umumi Komutan Vekili Binali Yıldırım bile

“İzmir kuruluşun ve kurtuluşun şehri. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılına varmadan geçenlerde 9 Eylül’de İzmir’in kurtuluşunu idrak edeceğiz. İzmir’in kurtuluşu esasen işgalin sona ermesini ifade ediyor dolayısıyla demin fena hâlde tıpkısı projeyi buradan duyurmak istiyorum. Bildiğiniz gibi 1923 yılında 1’inci İktisat Kongresi toplandı. İstiklalimizi kazanmamızın takiben Türkiye’nin ekonomik modeli masaya yatırıldı. Üzerinden 100 sene geçti. 1’inci İktisat Kongresi’nin toplandığı yerde 100’üncü yıl münasebetiyle kullanılmamış aynı ekonomi kongresi toplantısı gerçekleştirilecek. İzmir İktisat Kongresi’nin gerçekleştirildiği bina 1976’de park yapılmak için yıkılmıştı. Şimdi yapılan madde o alanın değiştirmeden birinci tarihi tescilli çatı adına aslına akıllıca yerine yapılması ve yapılan bu binada bu kongrenin toplanmasıdır. Böylecene İzmir İktisat Kongresi’nin toplandığı yapı yeniden kazandırılmış olmakla kalmayacak İzmir ve Türkiye’nin geleceği, ekonomisi enine boyuna ele alınacak. Zer Valimiz bu çalışmalara önderlik ediyor” dedi.

İzmir’in yemeden içmeden tecim ve sanayide değil bir zamanda tarımda dahi heybetli benzeri kent olduğunu tamlayan Saika, “Tarımda toplamda dördüncü sırada vadi alıyoruz. Son yıllarda, ‘sanayi 4.0’ diye çokça duyuyoruz. Yeni tıpkı terim da ‘tarım 4.0’ olarak önümüze çıkıyor. Burada tarımın eklenmiş değerini arttıracak teknolojilerin kullanıldığı yani fikirli tarımın yapıldığı işletmelerimizi anlamamız gerekiyor. Zaman temelini attığımız bu pres dahi bu özellikte tıpkı faaliyet” diye niteleyerek konuştu.

‘TÜRKİYE TAHIL KORİDORU BAŞARISIYLA GURURLANMALIDIR’

Öte yandan 17 Ağustos Bataklık Depremi’nin yıldönümünü hatırlatan Saika, şöyle bitmeme etti:

“Deprem öldürmez, tedbirsizlik öldürür. en üst İzmir depreminde vatandaşlarımızı kaybettik. İzmir depreminde Elazığ’da olduğu kabil yaralar hızlı hızlı sarıldı ve durumunda inkılap gerçekleşti. Antrparantez belirlenen alanda hareket konutları de yapıldı. Site Hastanesi’ne akıllıcasına baktığımızda konutları görebiliyoruz. 2000 civarında güç hasarlı konutu olan depremzede hemşerilerimizin binaları yapılacak. Bunlar için muktezi yüreklilik imkanları sağlanacak. Dünyamız ve bölgemiz pres şartlardan geçiyor. Pandemi bilcümle dünyanın ayarını bozdu. Hazırlık zinciri bozuldu. Enflasyon nedir bilmeyen ülkeleri enflasyonla yüz yüze getirdi. Erke, azık ve su sektörleri civar plana imdi. Bunlar artık yer mühim alanlar. Türkiye bu noktada yalnız kendini düşünmeyen ve bölgenin ihtiyacını dikkate alarak tahıl koridorunun oluşturulması üzerine Ukrayna’de hapsolmuş 27 milyon ton tahılın gerekseme sahiplerine dağıtılması üzere savaşçı iki mevki ortada bu koridorun oluşmasını sağladı ve muhtemel kıtlığın yaşanmasının önüne geçildi. Bunu Türkiye başardı. Bu başarısıyla bittabi ki gururlanmalıdır. Türkiye önümüzdeki yıl, bakir tıpkı yüzyıla ‘merhaba’ diyor. Asır bağımsızlığımızdan bu tarafa zorluklarla uğraş ettik ve ülkemizi bize hayat eden müessis iradenin Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün tasdik ettiği eseri bugünlere taşıdık. Bizim birlikte görevimiz ikinci yüzyıla ülkemizi elan zinde aynı şekilde gelecek nesillere hazır ağıl lütfetmek. Yaptıklarımızın yanı sıra yapacağımız çıktı iş var.”

‘İZMİR TARIMDA DAHI İDDİALI’

Törende müzakere eden İzmir Valisi Çetince Namuslu Köşger, “Zaman burada haddizatında 15 sanayi bölgesi içerisinde arz aceleci şekilde süreci bütünleyen ve yatırımı gerçekleştirilmeye başlanan seranın ana atma törenindeyiz. İzmir Türkiye’nin üçüncü büyük metropolü. İzmir hem uran hem ticaret hem turizm hem dahi tarımda iddialı. Hayvancılıkta bir numara, ikinci oluyor, Konya ile yarışıyor. Bu oylumlu özelliği itibariyle İzmir ayn dolduran ayrımsız şehrimiz. İzmir kadimden beri Türk tarımında avangart şehirlerden biri. Tarımı teknolojiyle buluşturma üstüne İzmir Türkiye’ye emsal oluşum etmiş bir kent. Deminden tarımı jeotermal ile buluşturuyoruz. Dünyanın enerji konusunda baskı yaşadığı bu süreçte jeotermal kaynaklarla tarımı buluşturuyoruz” ifadelerini kullandı.

‘BU PROJENİN HEPİMİZ İÇİN AYRI BİR ÖNEMİ BULUNUYOR’

İzmir Tecim Odası (İZTO) üyesi ve Dikili OSB Umumi Heyet Başkanı Mehabetli Osman Öğmen, “Bu projenin İzmir’bile eş proje icra kültürünün sunma makro örneklerinden biri elan olması nedeniyle hepimiz üzere ayrı tıpkısı önemi ve anlamı bulunuyor. Dikili, evvel Tarıma Dair İhtisas OSB projemiz. Zaman burada Avrupa’nın yer balaban limon bahçesi kümelenmesini, zirai üretim ve uran entegrasyonunu hayata eylemek üzere sizlerin de desteğiyle çalışmalara başlıyoruz. Bu proje ile çağcıl ve otomasyon sistemine cemaat teknolojik seralarda almanak 80 bin ton birinci sınıf yaş göveri ve sonuç üreterek yurtiçi ve yurtdışı piyasalara sunarak, işlek bire bir münasebet oluşturmayı ve 3 bin 500 kişiye istihdam sağlamayı hedefliyoruz. bununla birlikte, bölgenin erke ihtiyacının bünyesindeki jeotermal, ruz ve rüzgar kabilinden saf erke tesislerinden karşılanarak, kendi kendine yeten bir tarıma Dayalı İhtisas OSB olmayı amaçlıyoruz” dedi.

EBSO Başkanı Ender Yorgancılar de bakış ve Borsa Başkanları olarak İzmir’in ekincilik alanındaki nazik potansiyelini harekete kılmak, tarıma dayalı endüstri projelerini kazandırmak hususlarında İzmir’in nümayiş model olmasını önemsediklerini ifade etti.

Share: