NAZIR NEBATİ: PARA ŞIŞKINLIĞI BELASINDAN KALICI OLARAK KURTULACAĞIZ

Bağımsız Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) düzenlediği ticaret fuarı MÜSİAD EXPO’bile mütekellim Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, “Enflasyonla mücadelemizi tek haneli rakamlara düşürene büyüklüğünde mücadelemiz devam edecek, bunda kesme kararlıyız. Mali istikrarı güçlendirmeye yönelik attığımız adımlar özellikle gelmek üzere aldığımız etraflı tedbirler yardımıyla, toptan fiyatlarla yaşanacak normalleşme ve beklentilerdeki iyileşmenin bile olumlu katkısıyla ülkemizdeki pahalılık belasından temelli namına kurtulacağız” dedi.

Bağımsız Milletvekili Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) iki yılda tıpkısı düzenlediği Ticaret Fuarı MÜSİAD EXPO, İstanbul TÜYAP Fuar ve Kurultay Merkezi’nde ziyaretçilere kapılarını açtı. Bir Nice etkinliğin, uluslararası gelişim forumu, ikili gelişim görüşmeleri, diplomatik misyonlar resepsiyonu üzere programların düzenleneceği fuarın açılışına, Tecim Bakanı Mehmet Muş, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve İstanbul Valisi Büyük Yerlikaya üstelik katıldı. Türkiye Iktisat Modeli’yle envestisman, istihdam, üretim ve ihracat odaklı tahaccüm politikasını başarıyla uygulamaya bitmeme ettiklerini dile getiren Nazır Nebati, “2022 yılı Ağustos kocaoğlan bakımından hep istihdamımızı Cumhuriyet Altını tarihimizdeki yeryüzü efdal seviyesi olan 31 milyon kişiye yükselttik. Tecim ortaklarımızdan mevrut yaşayan talep ve global tedbir zincirindeki aksaklıklara karşın bunu avantaja çevirebilmemiz yardımıyla ülkemiz, sonuç 22 ayda maaş dış satım rekorları kırmıştır. 2022 yılı Ilkgüz ayında yıllık ihracatımız 252,6 milyar dolarla tarihi faziletli seviyelere ulaşmıştır. Turizme müteveccih tahminlerimizi birlikte fevk yönlü revize ediyoruz. 2022 yılında tahminî 50 milyon ziyaretçiyi ülkemizde 44 bilyon dolar turizm geliri elde etmeyi hedefliyoruz” dedi.

TÜRKİYE EKONOMİ MODELİ İLE AMAÇLADIĞIMIZ HEDEFLERE ULAŞIYORUZ

2022 Ağustos kocaoğlan itibariyle almanak cari açığın 40,9 milyar dolar olduğunu tamlayan Vekil Bitkisel, “Tersinden baktığımızda enerji ve değerli aut değerlendirildiğinde ise cari amal dengesi almanak 41,2 bilyon dolar çok vermektedir. Enerjinin bizi ne büyüklüğünde etkilediğini çok gür görebiliyoruz. Bu sene 100 bilyon doların üzerine revan tıpkı enerji ithalatı var. Aut tecim açığımız büyüyor. Cari boş dengemiz büyüdü. Normalleştiğini düşündüğünüzde akan amal açığı vakit kaybetmeden ve hoppadak sabık sene ki fiyatlarla reşit olsa üstelik sıfırlanıyor. Türkiye Ekonomi Modeli ile amaçladığımız hedeflere dolaşma be çağ ulaşıyoruz. Dünya normalleştiğinde etkilerinin çabuk ve hissedilir olacağını göreceğiz. İlerleyen dönemde, ihracat ve turizm gelirlerimizdeki artışın sürmesiyle alay malay Karadeniz Doğalgazı’nın bile devreye alınması, elimizi şanlı oranda güçlendirecektir” ifadelerini kullandı.

ENFLASYON BELASINDAN KALICI KENDISINE KURTULACAĞIZ

Vekil Nebati, “Münasebetsiz global gelişmelere ek kendisine döviz kurunda yaşanan gelişmeler ve para şişkinliği beklentilerinin kötüleşmesi, ülkemizde enflasyonun efdal seviyelere çıkmasında faal olmuştur. Erdemli enflasyonun etmen olduğu sorunların tümünün farkındayız. Enflasyonla mücadelemizi biricik haneli rakamlara düşürene büyüklüğünde mücadelemiz devam edecek, bunda değişmez kararlıyız. İlgili bütün kurumlarla yavaş koordinasyonumuzu sürdürüyor, enflasyonda kalıcı düşüşü seçmek amacıyla adımlar atmaya devam ediyoruz. Bu çerçevede, mali istikrarı güçlendirmeye müteveccih attığımız adımlar özellikle tutmak üzere aldığımız kapsayıcı tedbirler yardımıyla, küresel fiyatlarla yaşanacak normalleşme ve beklentilerdeki iyileşmenin dahi müspet katkısıyla ülkemizdeki şişkinlik belasından kalımlı yerine kurtulacağız. İş dünyasının finansmana erişimini çoğaltmak, yatırım ve ihracat olanaklarını yükseltmek amacıyla son dönemde seçmeli kredi politikamızla Hazne Destekli KGF paketlerini uygulamaya aldık. Doğruluk sektörümüzün finansman ihtiyacını karşılayan bankacılık sektörümüzün bütün cesaret hacmi yılbaşına göre yüzde 41 artarak 6,9 trilyon liraya ulaşmıştır” dedi.

ÇİFTÇİLERE MÜJDE; MAZOT VE BASILMIŞ DESTEKLERİ BU YIL ÖDENECEK

Nebati, “Andıran dönemde Sayın Cumhurbaşkanımızın müjdesini verdiği üzere benzeri itimat destek paketiyle esnaf ve sanatkarlarımızın yanı sıra olmaya bitmeme ediyoruz. Toplanmış 100 milyar teklik tutarındaki bu itimat imkanını 60 kamer mehil ve yüzdelik 7,5 kabilinden bağan benzeri maliyetle esnaf ve sanatkarlarımızın hizmetine sunuyoruz. Benzer şekilde çiftçilerimizin de temas devir yanı sıra yer alıyoruz. Tarım Bankası ve Tarım Cesaret Kooperatifleri tarafından zirai üreticilerimizin daha akla yatkın koşullarda finansman imkanına kavuşması için Hazine getiri destekli yüreklilik kullandırıyoruz. Zirai kredilerin kestirmece yüzde 86’sı bu kredilerden oluşuyor ve repo yükünün kısaca yüzde 70’ini karşılıyoruz. Zaman de çiftçilerimizin girdi maliyetlerini irtical istihsal yapabilmeleri üzere hububatta mazot ve matbua desteklerini 2023 hesabına bu sene ödeyeceğimizi Resmi Ceride aracılığıyla duyurmuş olduk. Bu destek çiftçilerimizin Tarım Bankası vezneci kartlarına yüklenecek, mazot ve matbu alımında kullanılabilecek. Finansman yükü Bakanlığımızca karşılanacak olan bu uygulamanın çiftçilerimize ve ülkemize alımlı çalımlı olmasını kâm ederim” diye niteleyerek konuştu. Bakan Bitkisel, girişimcileri üstelik desteklediklerini hatırlattı.

YERLİ OTOMOBİL YAPAMAZSINIZ DİYENLERE SESLENİYORUM

Vekil Bitkisel, vezneci yüreklilik kartlarını tercih ederken TROY’un tercih edilmesini istek ettiğini belirtti.

Yerel makine TOGG için bile açıklamalarda mevcut Bakan Bitkisel, “Hayallerimizi 61 yıl süresince erteleyenler bütün benzeri insanlar olmuşlardır. İş gerçekleşmeye başladığı andan sonra de geçmiş kullanıcıları da emin olun bütün onlardır. Bu olmazcılar Marmaray’a da karşıydılar. Ülkenin yararına hangi varsa, lütfen arşivlere baksınlar. Tamamına karşılar. Demincek gene tıpkı şeyi yapıyorlar, temel atıldığında üretimevi nerde dediler, fabrika ortaya çıkmaya başladı, üretim bandı nerede dediler, saf istihsal nerede dediler, vesile nerede dediler, çevirgeç burada dediğinizde yerlilik oranı ne büyüklüğünde dediler. Ilk sen evcil olmayı öğren, aracın içindeki yerliliği görürsün. Evcil makine yapamazsınız diyenlere sesleniyorum domestik otomobilimiz dahi olacak, uçağımızda, trenimizde füzemizde, bombamızda? Seçme husus domestik olacak zira bura yerli. bundan sonra güzellikleri paylaşacağımız dönüş geliyor” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmaların peşi sıra açım kurdelesi kesildi. Protokol üyeleri, fuarı gezdi. 5 Kasım’a büyüklüğünde devam edecek fuarın, 100 bin ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor.

Share: