Nazır Özer: “Temas koşulda bakım alan, hususi eğitime ihtiyacı olan mektepli sayımız 453 bin”

Vekil Özer: “Değme koşulda hizmet kayran, hususi eğitime ihtiyacı olan öğrenci sayımız 453 bin”

ANKARA – Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer, “Özel eğitim anaokulunda, uygulama okullarında, çığır okullarında, bulunan okulların içerisindeki özel eğitim bilimi sınıflarında, evinde hizmet düz mecmu özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerimiz 453 bin 29” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Ankara’nın Elmadağ ilçesindeki Ibret Aletleri Imal Merkezi’nde gerçekleştirilen EVKİT (Evde Eğitim Bilimi Gören Hususi Yetişek Öğrencileri amacıyla Yetişek Kiti) Tevzi Töreni’ne katıldı.

2022-2023 eğitim bilimi tedris yılı hazırlıklarının hızlandırıldığını hatırlatan Icra Vekili Özer, Milli Yetişek Bakanlığı çalışanlarının 2022 yılı yaz ayında büyük bire bir çaba gösterdiğini rapor etti.

Bir sonraki yetişek tedris yılında hazırlanan yardımcı kaynakların ders kitaplarının içerisinde olacak şekilde süreci biricik ayrımsız kitapla yürüteceklerini tamlayan Bakan Özer, okulların gönderilen 3,1 bilyon liranın ancak yarısını kullanabildiğini söyledi.

“Bu yaz hele sarsıntı ihya ve yık-yap çerçevesindeki okullarımızın yapımıyla ilgili de çok başarılı süreç götürdük. Yaklaşık 450 okulu vasıtasız geçirdik. Bunların 198’i yık-yap veya yıpranmamış yapılan okullar. Geriye artan okullarda deprem zımnında ihya ihtiyacı olan okullar” diyen Icra Vekili Özer, bin 407 hür anaokulu ile 11 bin 100 anne sınıfının kullanılmamış yetişek öğretim yılında öğrencilerin hizmetinde olacağını kaydetti.

“Gelişigüzel koşulda bakım düzlük, hususi eğitime ihtiyacı olan mektepli sayımız 453 bin”

Attıkları mecmu adımların odağının okazyon eşitliği olduğunu vurgulayan Bakan Özer, “Şu anda bizim önceliğimiz kaynaştırmadır. O çocuklarımızın akranlarıyla gelişigüzel eğitim ortamlarında saha almasıdır. Şayet bu tür değilse özel eğitim bilimi anaokulunda, uygulama okullarında, patika okullarında, bu tür değilse mevcut okulların içerisinde hususi yetişek sınıflarında yetişek almaları, bu mümkün değilse hastanede, bu kabil değilse evinde hizmet düzlük hep hususi eğitime ihtiyacı olan öğrencilerimiz 453 bin 29. Yıllarca eş gösterilen Finlandiya’daki bütün yetişek kademelerindeki mektepli sayısı 600 binler civarında. Tığ elden hususi eğitime ihtiyacı olan çocuklarımızın toplanmış sayısı 453 bin 29” ifadelerini kullandı.

“Etkili Türkiye uğrunda ilerlenmesi için sunma fazla ciddiyet vermemiz gereken özdek eğitim bilimi”

Serencam 20 yılın eğitimde antidemokratik uygulamalarının kaldırıldığı aynı gün olduğunu anlatan Nazır Özer, “Bu ülkenin çok henüz müreffeh olması üzere çizilen etkili Türkiye yolunda ilerlemesi için yeryüzü aşkın vakar vermemiz gereken şey terbiye. Eğitimde üstelik nitelikli eğitim bilimi ve eğitimde fırsat eşitliliğinin güçlendirilmesi. Bakanlığımız mukaddema olduğu gibi bu odakta muzlarındaki iyon ağırlığının farkında yerine ve geceli gündüzlü demeden, geceyi gündüze arttırma ederek, zorluklara bağır gererek amma kafasında bu ülkenin çokça henüz aktif olması üzere gerçekleşen hikayenin benzeri parçası olma mutluluğuyla çalışmaya devam edecek” diyerek konuştu.

Nazır Özer’in konuşmasının arkası sıra terbiye kitlerini taşıyan iki tır uğurlandı.

Share: