Nazır Varank: “Cumhurbaşkanımızın başarılarını kendilerine mülk etmeye çalışıyorlar amma yemezler”

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, “Kimi aklıevveller çıkıyorlar, Cumhurbaşkanımızın başarılarını kendilerine para etmeye çalışıyorlar amma yemezler. Bizim vatandaşlarımızın bu aldatmacalara karnı tok.” dedi.

Varank, Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin birlikte katılımıyla planlı LC Waikiki Yalova Lojistik Merkezi Küşat Töreni’nde, şişman ve işlek Türkiye amacıyla kesintisiz çalıştıklarını söyledi.

Yalova’nın akıbet yıllarda üretimde büyük bire bir huruç yakaladığını belirten Varank, ilin ihracatta dahi seçme sene kilolu oranda artış gösterdiğini ve bu oranın sabık sene 1 bilyon dolara yaklaştığını ifade etti.

LC Waikiki’nin başarılarıyla çekicilik duyduklarını dile getiren Varank, “LC Waikiki 4 kıta 56 ülkede 1232 mağazaya erbap. Ego hatırlıyorum 1000’inci mağaza sosyal iletişim araçları paylaşımınızı birlikte haddinden fazla beğenmiştim. Avrupa’nın yer balaban 6’ncı çul perakendecisinden bahsediyoruz. LC Waikiki faaliyette olduğu 56 ülkenin 22’sinde iş lideri. Deminden tığ bu başarıya ‘maşallah’ demeyelim bile neye ‘maşallah’ diyelim? Çabucak geçtiğimiz yıl 1 bilyon dolarlık ihracata bir tane başına imza atan benzeri gruptan bahsediyoruz. Müteharrik sayısı 60 bini geçti. Ne diyoruz tığ? Türkiye’nin refahını bırakmak için yatırım, üretim, istihdam, dış satım lazım. LC Waikiki’bile bunların kâffesi var.” diye konuştu.

Şirketin Yalova’daki bakir geri hizmet merkezinin alanının 274 bin metrekare olduğunu söyleyen Varank, inşaatı tamamlanan 91 bin metrekarelik, yani 62 bin tırtıl kapasiteli önceki bölümün açıldığını rapor etti.

Vakit Kaybetmeden açılışı yapılan bu alanda haftalık irsal kapasitesinin 1 milyon adet ürüne ulaşacağını belirten Varank, “Hep yatırımların tamamlanmasıyla bu rakamın 2 milyona ulaşmasını şirketimiz öngörüyor. Antrparantez geri hizmet merkezi 1000 vatandaşımıza bile istihdam kapısı olacak. Bu manada LC Waikiki bugüne kadar başardıklarıyla ve imdi vadettikleriyle şişman benzeri teşekkürü doğruluk ediyor. LC Waikiki Yalova Lojistik Merkezinin firmamıza ve Türkiye’ye adamakıllı iyi olmasını arzu ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“Ülkemiz bütün sektörlerin katkısıyla ihracatta devir yazmaya devam ediyor”

Vekil Varank, Türkiye’nin son dönemde dünyada yaşanan hep çalkantılara rağmen yoluna doludizgin, kararlılıkla devam ettiğini söyledi.

Türkiye ekonomisinin birinci çeyrekte gösterdiği performansı bir girişim öteye taşıyarak ikinci çeyrekte yüzde 7,6 büyüdüğüne, OECD ve G20 ülkeleri beyninde yeryüzü erdemli büyümeyi yakalayan ikinci ülke olduğuna dikkati çeken Varank, şu değerlendirmede bulundu:

“Sonuç 7 çeyrektir devam fail nema serisi haddizatında bu başarıların tesadüf olmadığının dahi bildirme kemiksiz göstergesi. Türkiye’nin akıbet dönemde yakaladığı ivmenin bire bir farklı somut göstergesi de seçkin kamer yeni rekorlar kıyamet ihracatımız. Sürekli karamsarlık pompalayanlara inat, ülkemiz süfli üst bütün sektörlerin katkısıyla ihracatta devir yazmaya devam ediyor. Bittabi buradaki aslan paylarından biri hazır giyim ve konfeksiyon sektörüne ilişkin. Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü, 20 bilyon doları aşan ihracatıyla 2021 yılının genişlik haddinden fazla ihracat eden 4’üncü sektörü olmayı başardı. Temas hangi kadar bu rakamlar bol gibi gözükse üstelik hazır giyim sektörümüze haddizatında bu rakamların yakışmadığını düşünüyorum. Bizim hazır giysi sektöründen beklentimiz emin olun bundan çok henüz çok. Türkiye lazım pazarlara olan yakınlığı gerekse koyu tecrübesiyle sektörde koskocaman avantajlara sahip. Bu manada bizim daha cevval olmamız gerekiyor.”

Varank, tedarikçi olmaktan tekessür ülkenin öz markalarını çıkarması, dijital ve yeşil teknolojilere envestisman yapması gerektiğine dile getirdi.

AR-GE ve tasarımın hazır giysi sektörünün olmazsa olmazlarından olduğunu belirten Varank, şöyle bitmeme etti:

“Bu manada tığ baştan sona sektörün yanınızdayız. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kendisine firmaların öz bünyelerinde kurduğu AR-GE ve dizayn merkezlerine çekimli destekler sağlıyoruz. Yenilikçi projeleri KOSGEB ve TÜBİTAK tarafından desteklemeye devam ediyoruz. Bunların beraberinde uluslararası desteklerle da sektöre önemli altyapıları kazandırmak üzere kaynaklar oluşturuyoruz. Örneğin 21 milyon ekü bütçeli hazır giysi ve yapı sektörünün dijital dönüşümü projesi ile KOBİ’lerin dijital yetkinliklerini geliştirebilecekleri tıpkısı hat oluşturduk. Bu gestalt yoluyla KOBİ’ler tıpkı yandan dijital yetkinliklerini artırırken gayrı yandan dünyaya bütünleşmiş olma şansı yakalıyorlar.”

“Başkaları kabilinden ‘Siz bu işleri imdi bırakın’ demiyoruz”

Nazır Mustafa Varank, ihtisas organize sanayi bölgeleriyle yapı ve hazır giysi firmalarına kullanılmamış yatırım alanları açtıklarını, hele Şark ve Güneydoğu Anadolu’da kurdukları dokuma kentler eliyle firmalara eskimemiş sahalar kazandırdıklarını belirtti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile başlattıkları Çalışan ve Üreten Gençler Programı kapsamında 36 ilde 175 üretimlik mensur ettiklerini bildiren Varank, şunları anlatım etti:

“Gördüğünüz üzere biz başkaları gibi ‘Siz bu işleri imdi bırakın’ demiyoruz. Biliyorsunuz vakti zamanında bizim de partimizde siyasa yapmış Uca Babacan, nesiç sektörü bu tecrübeleri gayet bol agâh, sektörün temsilcilerini toplayıp ne diyordu biliyor musunuz? ‘Tekstil sektörünün geleceği yok, konfeksiyon sektörünün geleceği yok, buralardan çıkmanız geçişsiz, bizim başka alanlara yönelmemiz lazım.’ diyordu. Ama tığ bittabi ki o arkadaşları dinlemedik. Tığ yolumuza kararlılıkla bitmeme ettik. Onları dinlemiş olsaydık şimdi eğreti kalırdık. Türkiye’nin yer makro sektörlerinden biri olan, milyonlarca vatandaşımıza istihdam sağlayan nesiç sektörü de çöker giderdi. Yine tıpkı refik hangi diyordu biliyor musunuz? Tersanecileri toplayıp diyordu ki ‘Bakın bu gemilik işlerinden dahi çıkmamız geçişsiz. Gemi inşası çıktı denge ayrımsız çağ. Buralara envestisman yapmamanız geçişsiz.’ Ama bugün geliyorsunuz Yalova’ya bakıyorsunuz, şu anda Avrupa’nın sunma teknolojik gemilerini ne gemilik yapıyor? Yalova’daki gemilik yapıyor. Zaman hidrojenle müteharrik, elektrikle çalışan, hibrit tekneleri Yalova’daki tersaneler üretip Kuzey Avrupa ülkelerine ihracat yapıyor. Onun üzere bakıyorsunuz aynı mızıka aklıevveller çıkıyorlar, Cumhurbaşkanımızın başarılarını kendilerine mülk etmeye çalışıyorlar amma yemezler. Bizim vatandaşlarımızın bu aldatmacalara karnı tok.”

Varank, yaşanan teessürat olduğunu belirterek, “Bunları bizler de görüyoruz. Ekonomi yönetimi yerine bunları yermek üzere elimizden mevrut gelişigüzel şeyi ortaya koyuyoruz. Sizlerle sonsuz meşveret halindeyiz. Şunu açık yürekle nakletmek istiyorum; dünyada yaşanan bu sıkıntıların aşılmasını sağlayacak tecrübeye, özveriye, beceriye eş Cumhur İttifakı’ndan bambaşka aynı siyasal basiret bu ülkede bulunmayan. Türkiye’nin önünü anahtar, Türkiye’yi ikinci yüzyılına taşıyacak yegâne lider birlikte şu anda Recep Tayyip Erdoğan’dır.” dedi.

“Tığ aileyi savunmaya Allah’ın izniyle devam edeceğiz”

Icra Vekili Varank, LC Waikiki ile ilişkin bire bir anısını aktarırken, alışveriş yaptıktan bilahare aracıyla mağazanın tabelasına bilmeyerek çarptığını, telefonunu bırakarak masrafı diremek istediğini ancak elan sonra kendisini arayan firma yetkililerinin şirketlerinden ahzüita yaptığı için mutlu olduğunu söylediğini anlattı.

LC Waikiki’nin içtimai külfet sahibi ayrımsız ortaklık olduğunu dile getiren Varank, şunları kaydetti:

“Yaptığı hayırlarla herkese kat sayı olan ayrımsız takım amma buraya gelirken benzeri marifet okudum ve bu işe da imza attılarsa, olgun doğruysa ben kendilerine teşekkürname gitmek istiyorum. Kadro, çalışanlarına tıpkısı elmek göndermiş ve demiş ki ‘Lütfen ürünlerimizde LGBT çağrışımı eden işaretleri kullanmayın. Bunlarla ilişik ürünleri üretmeyin. Çünkü bizim hassasiyetlerimiz var, sorumluluğumuz var.’ Dünyada benzeri LGBT dayatması varken, ayrımsız cinsiyetsizlik dayatması varken LC Waikiki’nin bu inisiyatifi almasını üstelik ego çokça altın buluyorum ve kendilerine çok teşekkürname ediyorum. Kimse kusura bakmasın, siz ne yapıyorsanız yapın ama cinsiyetsizliği dayatırsanız, ev mefhumunun altını oymaya devam ederseniz kim tığ üstelik kimseye ‘eyvallah’ demeyiz, bunun karşısında dururuz. Hakeza markaların gerisinin geleceğine birlikte inanıyorum. Tığ aileyi savunmaya Allah’ın izniyle bitmeme edeceğiz.”

Programa, Yalova Valisi Yaşamış Erol, DOĞRU Öğür Yalova milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol, Şehremaneti Komutan Vekili Mustafa Çekingen, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, SELIM Parti İl Başkanı Muğlim Bağatar ile kurum müdürleri ve çalışanlar katıldı.

Share: