Nebati: Üretimde, büyümede, ihracatta, istihdamda rekor kırmaya devam ediyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, CHP’li Öztrak’a rakamlarla aksülamel gösterdi.

Vekil Nebati, Twitter hesabından yaptığı açıklamada CHP Öğür Sözcüsü Fait Öztrak’ın eleştirilerine cevap verdi. Açıklamasında Öztrak’ın gerçekleri çarptığını tabir fail Bitkisel, “Sayın Yüksek Öztrak, sorumsuzca yaptığınız açıklamalara partinizin yöntem çizgisini bildiğimiz üzere artık hiç şaşırmıyoruz. Ancak balaban resmin hemen bire bir köşesini gösterip noksan bilgiyle gerçeği çarpıtma çabanız katiyen akseptans edilemez.

Herhangi Bir şeyden ilk sizin bodoslama ‘uyduruk’ diyerek rapor ettiğiniz kabil kapsamında ve gelişen koşullara bakarak devreye aldığımız uygulamalar sayesinde üretimde, büyümede, ihracatta ve istihdamda Cumhuriyet Altını tarihimizin rekorlarını kırmaya bitmeme ediyoruz. İhracatımızdaki mefret artışa karşın akan dengedeki bozulmanın temel sebebi toptan çalkantılar sonucunda enerji emtialarında son 2 yıldan bu yana gerçekleşen astronomik denk artışlarıdır.

Örneğin dünyada doğal gaz fiyatları müstevli başlangıcı olan 2020 yılından bu yana 10 kattan henüz aşkın aynı çoğalma göstermiştir. İşte kamu üstelik bu yüzdendir ki Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Abdülhamid Konak araştırma gemimizi de devreye alarak toplamda 2 sismik araştırma ve 4 araştırma gemisiyle dünyada eşine beş altı rastlanır tıpkı etüt filosu oluşturarak milletimizin hizmetine sunduk” dedi.

‘YILLIK BAZDAKİ CARİ İŞLEMLER DENGESİNDE 35 MİLYAR DOLAR AŞKIN VERMEYİ BAŞARDIK’

Nazır Bitkisel, Türkiye’nin almanak bazdaki akan amal dengesinde 35 bilyon dolar çok verdiğini aktararak konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Cumhurbaşkanımızın zaman 34 Hidroelektrik Santrali’nin açılışını yapması, Semavi Vatan, Karadeniz Doğalgazı, Akkuyu Santrali, devam fail karasal araştırma çalışmaları, yeşil erke envestisman ve desteklerimiz üstelik bütün bu yüzdendir. Bu kazanımlar, düşüntülü ve çarpıtılmış tweetler atarak değil, milletimizle alay malay birçok cephede verdiğimiz azimli mücadeleler sonucunda elde ettiğimiz kazanımlardır.

Sizin üstelik Hazne Müsteşarı olduğunuz dönemden bilmeniz gerektiği için ‘net hata noksan’ kalemi, değişik yerlere çekmeye çalıştığınız gibi ‘kaynağı belirsiz’ tıpkı servet girişi değildir. Ustalık hesaplamalarda zaman uyumsuzlukları, beyan hataları kadar durumları kapsar. Çarkıt göreviniz itibarıyla çok dolgunca bildiğinizi umduğum bu konuda vatandaşlarımızın zihnini bulandırmaya çevrilmiş manevralarınızı milletimizin takdirine bırakıyorum.

Akan angarya konusuna dönecek olursak, süresince bulunduğumuz 2022 yılı Aile- Haziran döneminde enerji dünya değerlendirildiğinde cari işlemler dengesinde 8,1 bilyon dolar; yıllık bazdaki akan işler dengesindeyse 35 bilyon dolar aşkın vermeyi başardık.

Büyümenin diri olduğu tıpkı dönemde, erke aut akan dengedeki bu müspet vizyon, gerçekleştirdiğimiz yapısal dönüşümlerin benzeri yansımasıdır. 2020 yılında 28,9 bilyon dolar olan erke faturamız 2021 yılında 50,7 bilyon dolara yükselmiştir. Ulaştığımız hesaplı büyüklüğün ve rekor seviyede artan global enerji fiyatlarının sonucu namına bu faturanın 2022 sonunda 100 bilyon dolar seviyelerine yükselmesi öngörülmektedir.

Aşağıya enerji dış akan işler dengesi tablosunu birlikte bırakıyorum. Baktığınızda siz dahi ferah ferah göreceksiniz ki pandeminin doruk yaptığı 2020 yılı dışında serencam yıllarda muvazeneli tıpkı erke hariç akan çok küçümseme konusudur. Töz budur.”

Vekil Nebati: Akan çok vermeye bitmeme ediyoruz

 

Bitkisel: Hububat Sevkiyatı Anlaşması fiyatlara düşüş yönlü yansıdı

 

Bitkisel’den Kılıçdaroğlu’nun ‘KKM’ eleştirilerine cevap

 

Share: