Nilüfer Belediye Reisi Erdem’den İklim Değişikliğiyle Uğraş Çağrısı

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Fazilet, konuk olduğu Bursa Yeşil Lions Kulübü’nün Ilkgüz ayı toplantısında Nilüfer Belediyesi’nin Ekincilik Yılı, Gıda Yılı ve İklim Yılı’nda yaptığı çalışmaları paylaştı. Pandemiyle birlikte tarım ve gıdanın öneminin imdi anlaşıldığını belirten Başbuğ Erdem, abuhava değişikliğiyle savaş üzere de “Erte değil, tezelden şimdi” çağrısında bulundu.

Bursa Yeşil Lions Kulübü’nün Eylül kocaoğlan toplantısına hatip namına çağırma edilen Nilüfer Belediye Reisi Turgay Erdem, göreve geldiğinden bu yana yapılan çalışmaları ve projeleri  paylaştı. Bursa Yeşil Lions Kulübü Dönme Başkanı Ahmet Işıklı, üyeler ve davetlilerin kayran aldığı toplantıda Komutan Toygar Yiğitlik, Nilüfer Belediyesi namına Ekincilik Yılı, Azık Yılı ve  İklim Yılı’nda  gerçekleştirdikleri proje ve çalışmaları detaylı bire bir şekilde anlattı.

2019 yılında göreve geldiklerinde her sene tıpkısı temayı hedeflediklerini tamlayan Nilüfer Şehremini Turgay Yiğitlik, çalışmaları da bu doğrultuda sürdürdüklerini söyledi. 2020 yılını Tarım Yılı, 2021 yılını Gıda Yılı ve 2022 yılını de İklim Yılı kendisine ilan ettiklerini hatırlatan Başbuğ Yiğitlik, “Pandemi sürecinin yaşanmasıyla alay malay tarım ve gıdanın önemi çokça elan ferah anlaşıldı. Biz de, ne büyüklüğünde makul benzeri hareket yaptığımızı gördük” dedi.

Nilüfer’bile belediyecilik anlayışının sadece enfrastrüktür ve asfalt çalışmalarından oluşmadığına ilgi calip Komutan Toygar Erdem, “Bilcümle canlıları yakından ilgilendiren bu garip konularda çalışmalar yaparak, farkındalık ortaya koyuyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Bir insanın yaşamaktan afiyet alacağı şehir ihdas etmek amacıyla bugüne büyüklüğünde şişman çaba sarf ettiklerini vurgulayan Komutan Fazilet, “Geçmiş periyot Nilüfer Belediye Reisi Mustafa Bozbey ile gelişigüzel 3 dönüş boyunca çalıştık. Odağımızda önceki insan vardı. İnsanları mutlu ika peşinde koştuk. Sloganımız birlikte ‘Gülümseyin Nilüfer’desiniz’ oldu. Herkesin benimsediği benzeri sav söz oldu bu. Bunun birlikte kültürel ve sportif anlamda çalışmalarımızı yapıyoruz. Bursa’nın ekin, hanek, spor aktiviteleri konusunda genişlik okkalı ve arz ferah bilinen kent haline geldik. Geçtiğimiz günlerde yaptığımız çalgı festivali, Türkiye’de nazik gürültülü getirdi. Yaptığımız icraat böylece Nilüfer, insani gelişmişlik endeksinde Türkiye’bile 8. sırada yer aldı” dedi.

Konfedere Milletler’in araştırmasına bakarak abuhava değişikliği sebebinin yüzde 95 herif kaynaklı olduğunu belirten Nilüfer Şehremini Toygar Fazilet, akıbet 100 sene zarfında dünyanın aceleci benzeri şekilde kirletildiğine ve bu neslin, dünyayı dindiren tıpkı sulp adına anılacağına dikkat çekti. Başkan Erdem, şöyle devam etti:

“Bizim neslimiz, özlük hataları yüzünden dünyayı bu arkaç getirdi. Bizden sonraki nesiller eliyle, dünyayı dindiren bir zürriyet adına anılmasını sağlayacağız. Sonuç 100 yıl zarfında dünya bu kadar aceleci bir şekilde kirletildi. Bu serian giderse, 50 sene ahir sonuçları aritmetik de edemiyorum. Yaşam kaynaklarına ulaşamayabiliriz, şişman felaketlerle karşı karşıya gelebiliriz. Bunun yaşanmaması için iklim için çarçabuk demin diyoruz.”

Nilüfer Belediyesi’nin İklim Değişikliğine Uyuma Yönelik Rüesa Sözleşmesi’ni imzalayan evvel belediyelerden biri olduğunun altını çizen Komutan Toygar Yiğitlik, şunları söyledi:

“Kentteki karbondioksit salımını azaltmaya yönelik icraat yaptık ve imzaladığımız Rüesa Sözleşmesi kapsamında 2030 yılına kadar bu oranı yüzdelik 40 azaltmayı üstlenme ettik. Kenti kapatan bir sanayi bölgeleriyle karşı karşıyayız. Bunların bazıları birlikte habersizce yerine mamul sonrasında planlamaya alınmış. Bunların salımlarıyla, deşarjlarıyla uğraş veriyoruz. Bu konuda mezuniyet bakanlıkta. Nilüfer Çayı’nın temizliğiyle ait mücadele ediyoruz. Nilüfer Çayı’nın  çıktığı yerde balık tutulurken, Nilüfer’den çıktığı içtima sonrasında o yıl hangi uzanım modaysa, Nilüfer Çayı üstelik o boyut akıyor. Yıllardır tıpkısı mezun maalesef hal bulamadı. Yeni bire bir kayran, sanayi bölgesi yapılıyor ama bütün eskimemiş birilerine pazarlanıyor. Kentin içindekileri oraya taşınmıyor.”

Lionslarla gelişigüzel koca işlere imza attıklarını belirten Komutan Fazilet, Nilüfer Belediyesi Lions & Ercan Dikencik Alzheimer Züğürt Konuk Evi ile Onko-Day Sayrı Konuk Evi’nin çokça balaban projeler olduğunu söyledi.

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Fazilet, katılımcıların sorularını birlikte yanıtladı. Konuşmasının peşi sıra Bursa Yeşil Lions Kulübü Başkanı Ahmet Görgülü, Nilüfer Belediye Başkanı Toygar Erdem’e teşekkürname ederek doküman verdi.

Share: