Nilüfer Gölü, eşsiz güzelliğiyle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor

Nilüfer Gölü, benzersiz güzelliğiyle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor

-Bu göldeki çiçekleri koparmanın cezası 109 bin lira

ÇANAKKALE – Çanakkale’nin Biga ilçesine sınırlanmış Kalafat köyündeki Nilüfer Gölü, nazirsiz güzelliğiyle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Gölü ekoturizme vermek üzere bölgede bir orman parkı ve mesire alanı oluşturuldu. Bölgede koruma altındaki nilüfer çiçeklerini koparanlara, dirim bilimsel çeşitliliği haklamak ve engel vermekten 109 bin TL ukubet kesiliyor.

İki dönüm büyüklüğündeki Nilüfer Gölü, misilsiz güzelliğiyle toprak turizmine katkı sunarken lotus çiçeği olarak dahi adlandırılan nilüfer çiçekleri gelenlerin ilgisini çekiyor. Sapı kestirmece 1 metreyi bulan nilüfer çiçeği suyun dibinde çamurda kökleniyor, yeşil yaprakların içinden münevver ile buluşuyor. Nilüfer çiçeklerinin tohumunun ise Amazon ormanlarından muhacir kuşlar ile taşındığı ve bu sayede oluştuğu düşünülüyor. Geceleri kapanıp suyun altına giren nilüfer çiçekleri, güneşin doğuşuyla alay malay dahi baştan yüzeye çıkınca benzersiz tıpkısı görünüş oluşturuyor. Mayıs kocaoğlan başında açmaya başlayan nilüfer çiçekleri, Son Teşrin ayının akıbet günlerine büyüklüğünde bu güzelliğiyle ziyaretçilerini karşılamaya devam ediyor.

Biga Kaymakamlığı, Çanakkale Orman Mıntıka Müdürlüğü ve Biga Belediyesi’nin katkılarıyla 2 dönüm büyüklüğündeki gölün çevresinde saha alan 10 dönümlük düz orman parkı ve mesire yeri haline getirildi. Tabiat harikası Nilüfer Gölü, geçtiğimiz yıllarda susuz kaldığı için kuruma tehlikesi yaşamış, Biga Belediyesi eliyle, 880 metre uzunluğunda ayrımsız form çekilerek göle su verilmişti. Düzenli yerine akarsu takviyesi yapılan göl, kurumaktan kurtarıldı ve eskisi gibi yeşillenen yaprakların arasından açan nilüfer çiçekleriyle ziyaretçilerin beğenisini toplamaya başladı. Gölün çevresinde vadi kayran 10 dönümlük alanda oluşturulan orman parkı ve mesire yeri ile ziyaretçiler, gölün misilsiz manzarasında kahvaltı ve piknik yaparak güzelce sıra geçirebilecek.

Öte yandan, mayıs kocaoğlan başında açmaya başlayan nilüfer çiçekleri, kasım ayının akıbet günlerine kadar ziyaretçilere görsel şölen sunmayı sürdürüyor. Yaz- şita var olan balaban yeşil yapraklar arasında bu günlerde açan beyaz zehir renkli nilüfer çiçekleri, güzelliğiyle sargı görüyor. Gölü görmeye mevrut ziyaretçiler, görünüş karşısında hayran kalıyor. Çanakkale Tabiat Himaye ve Milli Parklar Yazıhane Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, dulda altındaki nilüfer çiçeklerini koparanlara, biyolojik çeşitliliği sıçmak ve beis vermekten 109 bin TL ukubet kesiliyor.

Kalafat köyünde mevcut Nilüfer Gölü’nü eşi ve arkadaşlarıyla gezmeye mevrut Biga Site Konseyi Eş Düzentileme Grubu Başkanı Elif Tirfilli, “Halkımıza çok güzelce ayrımsız mekan ve tabii gösteriş sağlandı. Bizde bu güzelliği misafirlerimize ifşa etmek istedik” dedi.

Elif Tirfilli’nin eşi Sedat Tirfilli ise, “Devletimizin ve belediyemizin eskimemiş yıpranmamış gelişmekte olan Nilüfer gölüyle ait çalışmalarını bazı bazı gelip, buradaki strateji ediyoruz. Burada oluşan bu tabii güzelliği misafirlerimize da gösteriyoruz. Nilüfer çiçeğinin ender çıktığı göllerden tıpkısı tanesi. Çanakkale ve Biga halkı yoluyla pekâlâ görülmesi gereken aynı yer. Doğayla iç içe. Nilüfer gölü henüz dahi gelişecek ve güzelleşecek. Burayı eş çıkıp, çevreyi kirletmemiz geçişsiz” diyerek konuştu.Share: