Omü ve Omkan İşçilerinden Skeçli Şişman Anlaşma Eylemi

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

Çabuk-Koop-İş Sendikası Samsun Şubesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Vakfı (OMKAN) işçilerinin 6 haftadır süren şişko ittifak görüşmelerinde işverenin yüzdelik 5 oranındaki remiks teklifini ihtarname etti. İşçiler, eylemde özlük yazdıkları skeci sahneledi.

Tez-Koop-İş Sendikası Samsun Şubesi, OMÜ ve OMKAN işçilerinin 6 haftadır sonuçlanamayan şişko kavil görüşmeleriyle ilişik eylemlerini sürdürüyor. Darülfünun kampüsü içindeki Atatürk Kurultay ve Kültür Sarayı önünden OMÜ Rektörlüğü önüne giden işçiler, yüzde 5 oranındaki zam teklifini protesto etti. Açıklama öncesinde işçiler, kendi yazdıkları bir skeci de sahneledi. Eyleme Samsun KESK Şubeler Platformu, Şimal Kültürevi Derneği, CHP Samsun Mebus Neslihan Hancıoğlu ve CHP Samsun İl Örgütü de destek verdi.

“YÜZDE ILKOKUL LANETİNDEN KURTULANA BÜYÜKLÜĞÜNDE BURADA OLACAĞIZ”

Acele-Koop-İş Sendikası Samsun Yazıhane Başkanı Tarık Sayın, şunları söyledi:

“Tığ hakkımızı alana kadar yüzde 5 lanetinden kurtulana büyüklüğünde burada olacağız çünkü bizim işçilerimizin bugün aldığı ücretler süfli zaruret değil, yoksulluğun, ahiret yolculuğu ücretleridir. Burada 6 bin lira civarında ücretlerle hayatımızı idame ettirmeye çalışıyoruz. O yüzden burada bu ücretlerimizi galiba benzeri hayat seviyesine çekene büyüklüğünde mücadelemiz devam edecektir. Bu konuda hem altın basınımızı hem de iştirakçi arkadaşlarımızı haberdar etmek istedik.”

“İŞÇİLERİN HAKLARINI VERMEDİKLERİ GİBİ BASKI UYGULUYORLAR”

KESK Samsun Şubeler Platformu Çevrim Sözcüsü Ersin Bol, şöyle konuştu:

“Emekçilerin işçilerin ücretleri enflasyon karşısında değersizleşirken, krizin faturası emekçilerin, sırtına yüklenmektedir. Ülkemiz iş düşmanı politikalarla şizoit gelişim gücü pazarına çevrilmiştir. Maalesef emeği ucuzlatanlar, sermayeyi pekâlâ büyüttüklerini söyleyerek övünmektedir. Bin bir tülü oyunla, oldukça gösterilen enflasyon oranlarıyla milyonlarca çalışanın ve emeklinin cebindeki paraya göz dikilmektedir. Oysa ekonominin büyüdüğünü rastgele fırsatta dile getirenler, işçinin emekçinin bu büyümeden payını dile getirmemektedir. Başkaca bırakın büyümeden hisse almayı, enflasyon farkını da atfetmek istemeyen bunun üzere bastırık uygulayan, işverenler ve amme kuruluşları, şunu bilmelidir ki; işçilerin dürüst mücadelesi karşısında ne yaparlarsa yapsınlar, hangi oyunları oynarlarsa oynasınlar, birleşen mücadele eden, el birliği ortamında olan işçilerin karşısında pes edeceklerdir.”

CHP PM Üyesi ve Samsun Mebus Neslihan Hancıoğlu ise, “Çokça kızıl arkadaşlarım aşkın söze gereklilik namevcut. Yakında da buradaydık, ülkemizde yaşanan enflasyonun karşılığında siz fazla tıpkı özdek istemiyorsunuz, elden cebin terinizin, emeklerinizin karşılığını istiyorsunuz. Bu gerçek talebiniz karşısında her ant yanınızda olduğumu ayrımsız kez daha buradan sizlere ifham etmek istiyorum. İnşallah sonuna kadar direnip karşılığında istediğimiz ücreti alacağız” dedi.

“SİZE ÖLÜMÜ GÖSTERİYORLAR KANSERE RAZI EDİYORLAR”

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel dahi şunları söyledi:

“2018 yılında bu ülkenin evlatları tıpkı değişmeyen verdi. ‘Biz cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle yani yegâne koca sistemiyle yönetilmek istiyoruz’ dedi. Bundan yaklaşık bire bir sene önce, bu biricik koca sistemi biricik şahsiyet parlamento dedi ki, ‘faiz sebeptir enflasyon sonuçtur’. Bu sözü söylediğinde dolar 6 liraydı, zaman dolar 25 teklik. Bundan bir yıl önce 1 savmak 1 teklik idi bugün 4 liralık. Bundan aynı sene ilk un iki buçuk liralık idi zaman 12 buçuk teklik.  Bundan aynı sene ilk okullarımız açıldı çocuğumuza çocuklarımıza aldığımız defter 8 liralık idi bugün 40 liralık. Müstakil Araştırı Kurulu’nun verilerine göre, bu ülkede çalışarak yaşanılan pahalılık yüzde 160, sarayın araştırma kurumu TÜİK’e bakarak pahalılık yüzde 81 iken, arkamızda bu makamlarda bu içki köşklerde oturan, beyefendiler rektör satış ve arkadaşları demişler ki, OMKAN işçisi OMÜ işçisine kadın yüzdelik 5’e razı olun. Peşine dahi diyorlar ki almış olduğumuz haberlere bakarak, dışarıda ayrımsız güruh süreduran var. Dışarıda aynı derinti aşsız var. Aynı derinti boş gezen var, siz enflasyonun yüzdelik 80 olduğu Samsun’üstelik ölmeyin amma açlığa razı olun. Yani siz ölümü gösteriyorlar, kansere razı ediyorlar.

“SİZLER TACIR DEĞİLSİNİZ”

Buradan sayın rektöre sesleniyorum. Bu kamu kurumunu yönetenlere sesleniyorum. Bura ticarethane değildir. Sizlerde batkın tüccar değilsiniz. Burada bin lime OMÜ, OMKAN işçisi en beş altı 40-50 bin nefis bu ilçede, kaymakamlık kadar bir üniversitede, sizin temizliğinizi yapıyor, sizin sekretaryanızı yapıyor, size bindi hizmetleri veriyor, sizin çiminizi biçiyor, size bakım ediyor bu üniversiteyi ayakta tutuyor, siz diyorsunuz ki biz size yüzde 5 vereceğiz. Direne direne kazanacaksınız. Söke söke bu hakkınızı alacaksınız ve buradan burayı ticarethane mantığıyla yönettiğini sav edenler sesleniyorum. Aklınız başınız karşı. Burada çocuğuna çoluğuna ekmek götüremeyen işçiler sizin sakır sakır hizmetinizi ederken, siz burada verilen emeği burada sunulan çabayı namevcut sayamazsınız.”

“NUH DİYOR DELEGE DEMİYOR”

Acele-Koop-İş Sendikası Büro İdari Sekreteri Buket Içtenlikle ise şu ifadelere kayran verdi:

“Şişko İş Sözleşmesi görüşmelerinin üzerinden 2 ay geçmesine karşın hala itilaf sağlanamaması nedeniyle Ondokuz Mayıs Üniversitesi işçileri taleplerini dile lütfetmek üzere eylemlere başlamıştır. Sendikamız OMÜ Rektörlüğü ve mecbur işyerlerinde mufassal yıllardır örgütlüdür ve şişko hizmet akdi imzalamaktadır. Bu dönüş çalıştıran sendikası TÜHİS’e organ olan üniversitede sendikamızın işverene iletmiş olduğu şişman iş sözleşmesi teklifine cebin hiçbir mutluluk kaydedilmemiş; TÜHİS kişi teklifini dayatma yaparak şişman endam sürecinin dosdoğru ayrımsız biçimde ilerlemesini engellemiştir. TÜHİS’in yüzde 5 dayatmasında nuh diyor elçi demiyor. Ondokuz Mayıs Üniversitesi işçilerine birinci şeş kamer dönemi üzere yüzdelik 5 sevap zammı teklif etmiştir. Sahn pahalılığının her an arttığı, enflasyon oranlarının rekor seviyelere ulaştığı, hayatiyet, doğalgaz, gıda, mahrukat kadar dirimsel önemdeki ana tüketim maddelerine ve hizmetlere gelişigüzel geçen gün yeni zamlar eklendiği, çalışanların anbean daha aşkın yoksullaştığı tıpkı dönemde işveren sendikasının yüzde 5 sevap zammı teklifi kabul edilebilir değildir. Ayrıksı yandan OMKAN’de dahi analog bire bir proses yaşanmaktadır. OMKAN’üstelik teferruatlı yıllardır balaban tıpkısı özveriyle etkin işçilere de OMKAN vasıtasıyla yoksulluk zammı teklif edilmiştir. Minimal sevap düzeyinde ücretlerle araklayıcı işçilere dolgun hizmet akdi görüşmelerinde önerilen zam oranları ne akla ne de vicdana sığmaktadır.

“BİRİ DÜZ BİRİ BAKAR KIYAMET ONDAN KOPAR”

Değişik yandan amme idarelerinde çalışan 700 binden çok, işçi üzere hükümet ile iştirakçi sendikaları konfederasyonları ortada imzalanan, kamuda sunma düşük ücretleri ve ücrete sınırlanmış hakları belirleyen 2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü’nün uygulandığı kamu işyerlerinde benzer işlerde etkin işçilerin almakta oldukları ücretlerin çokça altında sevap teklif edilmesi Anayasa’nın özenle korunduğu hem eşitlik ilkesi ve ayrımcılık yasağına hem dahi sosyal doğruluk ilkesine aykırıdır. Teadül ilkesine akıllıca yerine kamu kurumlarında eş bakım gruplarında müteharrik işçiler ortada ücrette ve toplumsal haklarda teadül sağlanmalıdır. Yıllarca verilen mücadeleler sonucu şişko iş sözleşmesi ile müktesep olan hukuk geriye götürülmemelidir. Açıklanan nedenlerle, konuşu krizin bu derece derinden hissedildiği benzeri dönemde şişman iş sözleşmesi sürecinin uzaması iktisadi sıkıntılarla da birleşince çalışanlar ortada yoğun huzursuzluklara kere açmış, düzentileme barışını ortadan kaldırmıştır. Daha çok geciktirilmeden bir zaman evvel işçilerin mağduriyeti giderilmelidir. Ondokuz Mayıs Üniversitesi işçilerine özge kamu kurumlarındaki işçi ücretlerinin altında ecir dayatmasından vazgeçilmelidir. Yıllardır muttasıl şişman benzeri özveriyle etkin OMÜ ve OMKAN işçileri, harcadığı emeğin, döktüğü alın terinin karşılığını almalıdır.”Share: