Ordu’da 30 Ağustos Utku Bayramı kutlamaları

Kargaşa’da 30 Ağustos Yengi Bayramı’nın 100. yıl dönümü, planlı törenlerle kutlandı.

30 Ağustos Utku Bayramı kutlamaları, Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı. Burada düzenlenen törende protokol aracılığıyla Atatürk Anıtı’na çelenk koyuldu. saygı duruşu yapılması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile Atatürk Anıtı’ndaki tören sona erdi. Çelenk koyma töreninin ardından, vilayet makamında tebrikat töreni yapıldı. 30 Ağustos Utku Bayramı kutlamalarına, Cıvıl Cıvıl Lisesi uğrunda yapılan kutlama töreni ile devam edildi. Törende, günün fehva ve önemini tamlayan konuşmayı Açıkgöz Astsubay Mümessil Çavuş Saraka Akşahin yaptı.

“Zaman, 100 sene evvel 1922 yılında Kocatepe’de, Dumlupınar’da, Afyon Ovası’nda sırtında mermi taşıyanların, silahını kapıp cepheye koşanların, haksızlığa, zulme, esarete alın mücadele edenlerin ve ebedi başkomutan Mustafa Kemal’in önceki misyon olarak gösterdiği Akdeniz’e akilane ati koşanların dominant olup İzmir’e aktığı tıpkı gündür” diye niteleyerek, konuşmasına başlayan Akşahin, “30 Ağustos 1922 tarihi, Türk ulusunun kendisini engel olmak talip, emperyalist ve istilacı güçlere karşı; kadınıyla, çocuğuyla, ordusuyla topyekün verdiği aynı kavga ve ulusal benliğini kurtardığı ve galibiyet destanını yazdığı aynı gündür. Ulusumuzun tarihi, seçkin sayfası altın harflerle merkum destanlarla doludur. Bu destanların yazarları; Niğbolu’da, Çaldıran’da, Mohaç’ta, Çanakkale’de, Kahramanmaraş’ta, İnönü’de, Sakarya’da, Afyon’da ve İzmir’de tıpkı gül bahçesine girercesine karaca toprağa girmiş alp şehitlerimiz ile eşsiz gazilerimizdir. Mazisi rol ve şerefle yoğun tıpkı milletin çocukları adına, bu zaferle ne kadar övünsek azdır. Çünkü herhangi bir evresiyle mutasavver, müstahzar, yönetilmiş ve zaferle sonuçlandırılmış olan bu harekat Türk milletinin ve bağrından çıkardığı ordusunun efdal erk ve kahramanlığını ayrımsız misil daha kanıtlamıştır” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın peşi sıra Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Ağustos Utku Bayramı mesajı okundu. Cingöz Gedikli Peş Çavuş Gurbetlik Kayadibi ise günün hissiyatına dair “30 Ağustos” adlı şiiri seslendirdi. Ordu Lisesi uğrunda düzenlenen 30 Ağustos Galebe Bayramı tebrik kartı programı, bayrak ve flamaların, savaşçı gazilerin, askeri birliklerin tören geçişiyle sona erdi.

Galibiyet Bayramı kutlamalarına, Ordu Lisesi önünde yapılan tebrik kartı töreni ile devam edildi. Burada düzenlenen törene CHP Kargaşa Mebus Mustafa Adıgüzel, Kalabalık Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu Cumhuriyet Altını Başsavcısı Hasan Uçak, İdare Mahkemesi Başkanı Beytullah Selman, Kazanç Mahkemesi Başkanı Eşref Başeskioğlu, Kalaba Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Büyük Akdoğan, Baro Başkanı Av. Sibel Torun, Ilbay Yardımcısı Ayhan Durmuş, İl Cingöz Komutanı Miralay Numan Öksüz, İl Emniyet Müdürü Şarki Elem, Altınordu Belediye Başkanı Çok Merasim, Kalaba Askeriye Şubesi Başkanı Kaymakam Ahmet Kayran, daire müdürleri, siyasal parti, meslek kuruluşları ve sivil sosyete örgütlerinin temsilcileri, askeri erkan ile vatandaşlar katıldı. – KALABALIK

Share: