Ortahisar Belediyesi Creatiny Roket Takımı TEKNOFEST KARADENİZ’de ikincilik elde etti

Ortahisar Belediyesi Creatiny Roket Takımı’nın, TEKNOFEST KARADENİZ’dahi “Erdemli İrtifalı Roket Yarışması” kategorisinde ikincilik elde ettiği bildirildi.

Karadeniz Maharet Üniversitesi (KTÜ) Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden oluşan Ortahisar Belediyesi Creatiny Roket Takımı’nın kaptanı Imge Genç ve bando üyeleri, Ortahisar Belediyesi Divan Toplantısına çağırma edildi.

Yarışma ve çalışmalarıyla ilişkin üyelere hikmet veren Zihayat, Ortahisar Belediyesinin desteğiyle Trabzon’da önce olan efdal irtifalı roket ürettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Bu destekle bu sene üç grup için üç ayrımlı roket ürettik. Bu roketlerimizin sunu sargı çekeni 4 Ağustos’ta Aksaray’da uçurduğumuz ve gene Trabzon’da bir geçmiş olma özelliği taşıyan efdal irtifalı roketimizdi. Bu roketimizi ROKETSAN ve Selçuk Bayraktar nezdinde yine 20 bin feet irtifaya çıkardık ve kalburüstü tıpkısı şekilde kurtardık. Bu hususta TEKNOFEST’te şampiyon olarak ödüllendirildik. Yarışmanın yegâne liyakatli roketi adına Trabzon’da ürettiğimiz ‘Fırtına A’ isimli efdal irtifalı roketimiz oldu ve ödüle türe kazandı. Tabi bu sene biricik roketimiz bu değildi. Esasen 10 bin feet irtifaya ulaşan roketimiz uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Buna melfuf kendisine tasarımını tamamlamış olduğumuz amudi iniş kabiliyeti olacak roketimizi ileriki senelerde inşallah üretime koyacağız. Bu roketimizin tasarımını tamamladık.”

Zinde, halihazırda insansız albeni araçları, tahtelbahir araçları ve otonom akarsu üstü tekneleri özellikle gelmek amacıyla 7 proje yürüttüklerini, Trabzon’da roket şirketi bina etmek istediklerini sözlerine ekledi.

Belediye Başkanı Ahmet Dokuz Canlı Genç bile Creatiny Roket Takımı’nın çalışmalarından gurur duyduğunu dile getirerek, “Takımımız inşallah aynı anlayışla başarmaya devam edecek. Basit bile hepsiyle gurur duyuyorum. Geleceğimizi yaşama edeceğimiz gençlerimizin hakeza icraat yapması bizi gururlandırıyor. Hepinizi ayrımsız sefer daha tebrik ediyorum.” dedi.

Başkan Zinde, Creatiny Roket Takımı üyelerini kürsüye nida ederek, politik partilerin meclis grup başkanvekilleriyle plaket ikram etti.

Share: