Osmaniye Kadirli Uray Meclisi’nin İyi Partili Üyesi Olgaç Açıkladı: 2018’de Seçim Yatırımı Diye Niteleyerek Yapılan TOKİ Projesi İptal Edilmişti, 2022’de…

BURHAN DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’de Kadirli Şehremaneti Meclisi’nin İYİ Partili üyesi Ekrem Olgaç, ihalesi 2018 yılında yapılan şişko ev projesi ile ilgilendiren “İnsanlardan mülk toplandı ve seçimden sonraları halel oldu proje. Seçme arifesindeyiz. İnsanlardan servet toplanıyor. Tekrar 126, ayrımsız yerde, benzeri alanda. Bu benzeri seçim yatırımıdır” dedi.

Osmaniye’nin Sumbas ilçesine 28 Mart 2018 yılında TOKİ yoluyla ilçeye 126 hane ve 1 skor tecim merkezi proje ihalesi yapıldı. Projedeki konutları kabul etmek için Osmaniyeliler, müracaat yaptı. Ancak proje, “talebin az olduğu” gerekçesiyle fesih edildi.

Bu yıl TOKİ, tıpkı düz üstünde esasen 126 konut yapılacağını duyurdu. Kadirli Şehremaneti Meclisi’nin İYİ Partili üyesi Ekrem Olgaç, bire bir alanda yeniden TOKİ konutu yapılacağının duyurulmasına reaksiyon gösterdi. Olgaç, şunları söyledi:

“Bu alanda 2018’de geçtiğimiz seçimlerde, Haziran seçimlerinde, göz projesi yapılmıştı. İnsanlardan satıldı dünyalık toplandı ve seçimden sonraları fesih oldu proje. Tekrarından insanların paraları ödendi, 126 konuttu yapım projesinde. Şu dakika seçme arifesindeyiz tekrardan insanlardan mülk toplanıyor gene 126, tıpkısı yerde ayrımsız alanda. Temeli mahkûk halde mevdu bu şekilde. Tekrar tıpkısı proje üzerinde insanlardan dünyalık toplanıyor. Seçimden bilahare benim kişi kanaatim bu projenin gine bozma olacağı. Bu benzeri intihap yatırımıdır, düşüncemi söylüyorum.

“YETERSIZ GELİRLİ NASIL ÖDEYECEK?”

Bu projelerin yapıldığında yani bu ensiz gelirli insanlar diyorlar evet, ev gelirli minimum ücretli, emekliler, bunları kuşkusuz alabilecek? Yani şüphesiz ödeyebilecekler? Kuşkusuz karşılayabilecekler? Hep az gelirliye özel yapıldığı söyleniyor ya, ben inanmıyorum ödeyebileceklerine. Tıpkı minimum ücretli, aynı emekli bunu ödeyeceğini sanmıyorum, inanmıyorum.”

3 Teşrinisani 2020 tarihinde düzenlediği basın toplantısında konuşan AKP Osmaniye Saylav Derviş Durmuşoğlu, “Demin Sumbas Belediyemizle görüştük, 126 konutluk aynı proje başvurusunda bulundu. İnşallah bu bile takibimizde. TOKİ ile görüşüyoruz, inşallah arzu gelir” demişti.Share: